Fragmenty dyskursu miłosnego

Tłumaczenie: Marek Bieńczyk
Fragments d'un discours amoureux
83-86989-52-1
dyskurs miłosny

Jest to książka niezwykła. Napisał ją profesor paryskiej uczelni, lecz nie jest to książka naukowa. Punktem wyjścia są "Cierpienia młodego Wertera" lecz nie jest to interpretacja ani komentarz. Pojawiają się wszystkie figury poststrukturalistycznego dyskursu (Nietzsche, Bataille, Lacan, Klossowski, Foucault, Deleuze), lecz nie jest to tekst dla nielicznych. Jej przedmiotem jest erotyka, lecz nie jest to romans, ani oschła rozprawa. Niezwykłość tej książki wynika z wpisanego w nią rozdzierającego doświadczenia miłości, która z autora czyni bohatera, a z tekstu scenę opuszczoną przez ukochaną osobę.

kryptonite | 2018-04-03
Przeczytana: 02 kwietnia 2018

Kiedy byłam studentką, to imponowała mi elokwencja Barthes'a, nawet zazdrościłam mu takiej łatwości w formułowaniu tez i pisaniu o literaturze. Dziś mam wrażenie, że jego teksty i książki są zbyt... eleganckie, taki idealne dla intelektualistów, humanistów, którzy wolą książki od życia. Krótko mówiąc, Barthes już nie jest dla mnie autorem, którego styl chciałabym naśladować.
We 'Fragmentach dyskursu miłosnego' ujął mnie zwłaszcza jeden rozdział: na temat słowa-zdania 'Kocham Cię'. Jak nic, idealnie ujęte, aż siedzi we mnie i nie mogę wyjść z podziwu nad prostotą w rozumowaniu Barthes'a w tej kwestii. A reszta? Jak odnosiłam do rzeczywistości, to nawet przyznawałam autorowi rację, ale sposób, w jaki to opisywał, zniechęcał mnie w czytaniu. Już wyrosłam ze studenckich upodobań, jak widać. Chociaż teraz bardziej wyrozumiale patrzę na Wertera :-)

sylabo | 2018-10-17
Przeczytana: 17 października 2018

Być może jedynym osiągnięciem autora jest mówienie o miłości bez sentymentalizmu. Zapewne gnębiony własnym poczuciem, próbuje rozbić dręczącą obawę. W tym celu wyrusza w podróż, po której spodziewa się ułożenia relacji, uporządkowania, może nawet ... zrozumienia uczuć. Mam jednak wrażenie, że autor nie wykonał swojej pracy przekonywająco. Nagromadzenie tropów literackich, przywołanie nieoczekiwanych skojarzeń i sformalizowanie narracji to najważniejsze nurty, które z próby pozyskania czytelnika wychodzą pokonane. Dyskursowi ... zabrakło poczucia całości. Tak autor rozważa epizody i skojarzenia, że czytelnik po pewnym czasie traci poczucie obcowania z zasadniczym tematem pracy Rolanda Barthesa.

gorzka | 2011-06-16
Przeczytana: 2007 rok

Książka R. Barthesa to po prostu rewelacja. Autor podjął próbę ujęcia języka ludzi zakochanych, robionych przez nich słownych roszad i wolt. Książka została podzielona na części charateryzujące "figury" jakie w stosunku do siebie przyjmują zakochani. Ponieważ język miłości jest trudny do ogarnięcia, sprzeczny sam w sobie, dynamiczny a czasami na granicy artykułowanej wyrażalności, autor "zatrudnił" do pomocy "Cierpienia młodego Wertera" Goethego, fragmenty pism Nietzschego i inne perełki światowej klasyki literackiej. Lektura "Fragmentów..." to niezwykła przygoda.

warszafka | 2014-09-07
Przeczytana: wrzesień 2014

Anatomia miłości. Próba zdefiniowania miłości, jeśli miłość da się zdefiniować. Wszystko o pożądaniu, pragnieniu, zauroczeniu, fascynacji, zazdrości, zaborczości etc., czyli o uczuciach i wrażeniach, które są nierozerwalnie związane z tym stanem obłędu i szaleństwa zwanym miłością. Sposób prowadzenia dyskursu absolutnie fenomenalny, urzekający (zaskakująca szczerość, otwartość i odwaga wypowiedzi Barthesa). Nie można nie zakochać się w tej książce.

50dagzarazy | 2010-12-06

Jeśli miłość to chemia to ta książka jest tablicą Mendelejewa. Biblia!

MuffinCannibal | 2014-11-15
Przeczytana: 14 listopada 2014

Mając dziewiętnaście lat, nie powinnam mówić, że przeczytałam najlepszą książkę w swoim życiu, ale nic innego nie przychodzi mi na myśl po lekturze "Fragmentów...".

Gabi | 2014-02-02
Na półkach: Chcę przeczytać, Posiadam

REWELACJA !
Nigdy nie rozstanę się z tą książką, stanowi dla mnie pewnego rodzaju encyklopedię miłości obfitującą w przepiękne cytaty.

comafan | 2015-09-21

Najbardziej oryginalna, przenikliwa i subtelna książka o miłości jaką napisano. Barthes na podstawie Cierpień młodego Wertera, innych dzieł literackich i własnego doświadczenia życiowego buduje najpiękniejszą retorykę figur miłości. Jak dla mnie jest to najlepsza z "anatomii" zjawiska miłości i prób jego opisania.

lotosu_kwiat | 2016-10-30
Przeczytana: 30 października 2016

Tą niezwykle intrygujacą pozycję, poświęconą tematyce miłości poleciłabym zarówno zakochanym (nieistotne -szczęśliwie czy nie) jak i niekochanym, a przede wszystkim każdemu kto ma w sobie odrobinę z filozofa. Dyskurs miłosny ma zdecydowanie filozoficzny wydźwięk, choć język jest przystępny na tyle że żadnym filozofem nie trzeba być - o czym mowa zrozumie napewno ten, kto był, lub jest zakochany - z niektórymi stwierdzeniami można polemizować, lecz znacznie więcej jest takich, które wypisz wymaluj oddają ten szczególny stan. Patron Goethe i autor Barthes to połączenie niezwykle dobrane, a i pozostałe przytoczone postacie znakomicie pasują do całokształtu. Mam przed sobą kopalnię inspiracji i cytatów, aby mówić o miłości bez końca, a gmatwanina pozbawiona spójności idealnie oddaje stan człowieka motającego się wśród swych emocji i uczuć. Perełka jakich mało! To filozofia autentyczna, praktyczna i od serca:)

Ewa Turkowska | 2011-08-05

Encyklopedia miłości... poszukiwanie jej definicji - WARTO!!!