Leona. Cena człowieka

Okładka książki Leona. Cena człowieka Jenny Rogneby
Okładka książki Leona. Cena człowieka
Jenny Rogneby Wydawnictwo: Marginesy Cykl: Leona (tom 3) kryminał, sensacja, thriller
Leona (tom 3)
Leona: Utan mänskligt värde
Marginesy
2019-08-07
2019-08-07
Agata Teperek
Agata Teperek kryminał policja handel narządami Sztokholm

Trzeci tom z niezwykle ekscentryczną policjantką Leoną Lindberg w mojej ocenie jest najlepszy. To trzymający w napięciu thriller, w którym głównym motywem jest nielegalne pobieranie i handel narządami do przeszczepu. To odrażający proceder, tym bardziej, że biorą w nim udział lekarze i inni pracownicy służby zdrowia. To przerażające, gdy lekarze, którzy są powołani do niesienia ludziom pomocy, działają na ich szkodę. Temat oczywiście nie jest nowy, zapoczątkował go kilkadziesiąt lat temu mistrz thrillera medycznego Robin Cook w swej najsłynniejszej powieści "Coma". Wielu autorów z różnym skutkiem próbuje powielać ten motyw, ale Jenny Rogneby w "Cenie człowieka" wyszło to bardzo dobrze.
W powieści nie brakuje zaskakujących zwrotów i momentów mrożących krew w żyłach. Główna bohaterka, Leona, prowadzi dochodzenie w tej sprawie na własnych warunkach, co doprowadza do konfliktu z jej przełożoną Aleksandrą, która próbuje dociekać, dlaczego Leona nie poniosła odpowiedzialności za swe niecne czyny opisane w poprzednich tomach.
Powieść niezwykle ciekawa, czyta się ją znakomicie, a zakończenie (jeśli ktoś czytał "Zwierza" Piotra kościelnego, łatwo nasunie skojarzenie) sprawia, że możemy spodziewać się kolejnych tomów z tą niezwykle kontrowersyjną bohaterką...
Gorąco polecam!

Leona jest policjantką i z racji wykonywanego zawodu powinna stać po stronie praworządności. Tymczasem bez skrupułów przywłaszcza sobie pieniądze odbierane przestępcom i nie widzi w tym nic złego. Chce uzbierać wystarczająco dużą kwotę, która pozwoli jej odmienić życie. Dziwna jest ta postać, zbudowana ze sprzeczności, surrealistyczna i niezbyt dająca się lubić. Przynajmniej ja nie zapałałam do niej sympatią.
Temat nielegalnego handlu narządami ciekawie zaprezentowany, wciągnęła mnie ta intryga. Ale po inne tomy tej serii już nie sięgnę.

Leona jest jak szwedzki Robin Hood -zabiera bogatym i daje biednym, to znaczy tak dokładnie to zabiera tym co im się nie należy, a daje sobie - bo jest biedna i jej się należy i ona ma plany przecież i potrzebuje pieniędzy. Cała ta postać jest bardzo mocno przerysowana, razem z rodzicami, którzy ją trzymali w piwnicy, z pragnieniem harmonii i ze specyficznym poczuciem komu się należy a komu nie -ale ma swój urok i nie brak jej, mimo wszystko, pewnych drobnych przejawów empatii -chociaż jednocześnie jest totalnie egocentryczna.

To jest taki dość absurdalny kryminał, ale z Leoną, która jest totalnie pokręcona ta absurdalność nawet nie przeszkadza.
I całkiem przyjemnie jest czasem wczuć się w kogoś tak ekstremalnie egocentrycznego i popatrzeć na świat jego oczami, tym bardziej że pomimo, że w sumie nie odróżnia dobra od zła -zdecydowanie wie co jest dla niej dobre; a wiec biada tym którzy wyrządzą jej zło.

Kolejna powieść o przygodach nietypowej policjantki Leony Lindberg i stwierdzam, że autorka trzyma poziom.
Tym razem bohaterce przypada śledztwo w sprawie związanej z nielegalnym handlem ludzkimi organami. Jak to się wiąże z samą Leoną?
Książka pełna zwrotów akcji i jak wcześniejsze części mocno trzyma w napięciu. Polecam gorąco!
#cenaczlowieka, #leona, #JennyRogneby, #lubimyczytac, #thriller

#cenaczlowieka, #leona, #JennyRogneby,...

"Cena człowieka" to już trzeci tom przygód Leon, a jednocześnie mój pierwszy. Pomijając wątek kryminalny, który ma swój początek, rozwinięcie i zakończenie historia Leony wydaje się dużo bardziej skomplikowana. W moim odczuciu to dość nietypowa bohaterka skandynawskiego kryminału, która zaskakuje, szokuje wręcz swoją osobowością. Wyróżnia się nie tylko stylem pracy ale i doborem towarzystwa. Policjantka, której nie sposób chyba rozgryźć za pomocą tej jednej powieści. Być może pozwolą mi na to poprzednie książki z cyklu "LEONA", a złożony świat jej osobowości odkryje przede mną nieco więcej kart. Wielki szacunek dla autorki za wykreowanie tak nieodgadnionej postaci.

Ta książka to jednocześnie największe zaskoczenie tego roku. Zarówno ze względu na bohaterów, a dokładnie mówiąc bohaterki — bo to one wiodą prym w powieści, jak i wymowną narrację, która jasno daje do zrozumienia, kto w tej historii gra pierwsze skrzypce. Początkowo powieść wydała mi się nieco feministyczna, ale z czasem odrzuciłam tę myśl, dając się wciągnąć w intrygę, której Jenny Rogneby mógłby pozazdrościć niejeden autor. Sprawnie i rzetelnie konstruowana fabuła pozwoliła mi nie tylko na odrobinę dobrej rozrywki, ale i poczucie dobrze wykorzystanego czasu.

"Leona" jak sami się przekonacie to nie tylko ciekawie poprowadzony wątek i imponujące tło psychologiczne bohaterów. Jest to jednocześnie powieść, która porusza wiele innych problemów współczesnego świata, w tym problemy ludzi zepchniętych na margines społeczeństwa i handlu organami. Gorąco polecam.

Czytało się szybko. Leona w trzeciej części lepsza niż w poprzedniej, która w pierwszej połowie była zwyczajnie nudna. Wciąż jednak pierwsza część poczynań pani Leony jest dla mnie jednym z najlepszych kryminałów jakie czytałem.

• Ebook do kupienia
  • Szukam