Ziarna wolności. Tom 2

Okładka książki Ziarna wolności. Tom 2 Marcin Chyczewski
Okładka książki Ziarna wolności. Tom 2
Marcin Chyczewski Wydawnictwo: Wydawnictwo WasPos Cykl: Ziarna wolności (tom 2) Seria: Z historią w tle powieść historyczna
powieść historyczna
Ziarna wolności (tom 2)
Z historią w tle
Wydawnictwo WasPos
2019-09-26
2019-09-26
pierwsza wojna światowa wielka wojna I WŚ historia polska 1914 rok ziarna wolności

W Europie trwa Wielka Wojna. Marek walczy na froncie, a Marta została wywieziona do wiejskiej posiadłości księcia Kurynina. Marek ma coraz więcej wątpliwości czy to wszystko ma sens i do czego ta wojna może doprowadzić. Natomiast Marta na początku miała jeszcze nadzieję, jednak im dłużej walki tym ona słabła i zaczyna się poddawać.

Czy los może być, aż tak okrutny? Czy mimo wszystko Marta i Marek znowu będą razem? Odpowiedzi znajdziecie w książce.

Po przeczytanie pierwsze tomu byłam bardzo ciekawa jak potoczą się losy tej dwójki zakochanych w sobie osób i czy uda się przezwyciężyć to co zsyła im los. Tym bardziej, że książka zaciekawiła mnie od samego początku, swoim stylem i szybkością akcji jaka się rozgrywa. Forma została zachowana rozdziały krótkie, treściwe jednak tu najpierw mamy podział jakby początek opowiedziany oczami Marka, a potem Marty co tworzy spójną całość i cały rys historyczny. Autor dość dużą wagę przyłożyć do wydarzeń historycznych, zwłaszcza, że są one dość szczegółowo opisane dzięki czemu książka jak dla mnie jest jeszcze bardziej ciekawsza. Jednak wojna zmienia ludzi i to bardzo, a tu autorowi udało się opisać cały ten proces przemiany, jakie człowiek ma myśli, pragnienia i jak zmieniają się jego własne wartości i wyobrażenie świata.
Spodziewałam się jednak trochę innego zakończenia, ale i tak daje nadzieje.

#współpracareklamowa Dziękuję wydawnictwu za egzemplarz recenzencki.

Czy los może być, aż tak okrutny? Czy...

"Miłość jest pierwszą ofiarą wojny."

Ziarno jest w życiu człowieka niezwykle istotne. To z niego wzrasta zboże, aby mógł potem powstać chleb. To dzięki niemu mamy piękne rośliny, drzewa, warzywa czy owoce. Niestety z ziaren biorą się także chwasty i wszystko to, co przeszkadza innym wzrastać. Najważniejsza jest gleba - odpowiednio nawożona i nawodniona potrafi zadziałać cuda i z maleńkiego ziarenka potrafi powstać coś niezwykłego. Tak też rodzi się wolność - wystarczą niewielkie ziarna nadziei wrzucone na odpowiedni grunt, aby rosnąć w siłę i niepostrzeżenie zamienić pragnienia w czyny. Ważne, aby je pielęgnować i nie zapominać o ich istnieniu.

"Życie jest teatrem, moja droga, a my wszyscy jesteśmy aktorami. Tak jak w teatrze, więc i w życiu, są role duże i małe, są gwiazdy i są figuranci. Jedni grają główne role, inni są tłem, ale w życiu właśnie to tło tworzy spektakl, dzięki niemu istnieją gwiazdy, to ono pozwala im błyszczeć i zachwycać."

Jednymi z głównych aktorów spektaklu pod tytułem "Ziarna wolności" są Marta i Marek. To ich historia staje się tym wątkiem, które prowadzi nas poprzez trudy wojennej rzeczywistości. To Wielka Wojna stała się tutaj tłem, które pokazuje jakie niewyobrażalne zniszczenia zachodzą w życiu i duszy człowieka, kiedy przychodzi walczyć o wolność. To historia Marty i Marka uświadamia nam, z jak wielkim poświęceniem i niepewnością przyszło obcować ludziom z pozoru nieważnym, a jakże istotnym w ostatecznym rozrachunku. Wrzuceni w ziemię, która niekoniecznie chciała wydawać dobre plony, wszystkimi siłami walczyli o to, aby zapuścić korzenie i przetrwać w niesprzyjających warunkach. Rozdzieleni, samotni, pełni tęsknoty i strachu musieli wtopić się w tło spektaklu, aby przetrwać. Czy ich miłość zdołała przetrwać lata rozłąki i zmieniającą się rzeczywistość? Czy ich osobiste przeżycia pozwoliły im pozostać tymi samymi ludźmi czy jednak ich role w tej sztuce uległy diametralnym zmianom?

"Mamy wolną Polskę! [...] Marek patrzył na to wszystko ze zrozumieniem i szczęściem, ale nie dał się ponieść tłumowi. On nie chciał świętować. W duszy przeżywał raz jeszcze całe swoje życie, które było oczekiwaniem właśnie na ten dzień, teraz jednak nie przyniósł on nic, może oprócz przekonania, że jest to świetny dzień na odebranie sobie życia."

Jak wiele znaczeń może mieć wolność. To brak ograniczeń, to możność wyboru, to poczucie przynależności do ideałów, to w końcu także spokój ducha, który pozwala odetchnąć pełną piersią i zapomnieć o troskach i zmartwieniach. Dla bohaterów "Ziaren wolności" stała się ona nadrzędną wartością, popychającą ich w różnych kierunkach. Jakże trudno musiało im być, gdy w obliczu wywalczonej wolności kraju, przyszło im się zmagać z wewnętrznym uwięzieniem w bólu, rozczarowaniu i braku miłości. Czy zdołają uciec z takiego więzienia?

Opowieść Marcina Chyczewskiego to podróż poprzez różne oblicza wojny. Przemierzamy miasta, kraje, pola bitwy i dworskie pokoje, aby poznać ten trudny czas z różnych stron. Wraz z bohaterami walczymy o wolność kraju, przekonań, uczuć i prawo do szczęścia. To bardzo ciekawe pokazanie, jak ważni są nie tylko główni aktorzy, ale także ci, którym przyszło grać na pozycjach pozornie mniej ważnych. Tylko dzięki współpracy całego zespołu spektakl ma szansę odnieść sukces, tak jak działania na wielu wojennych frontach prowadzą do wygranej. Wszystkie ziarna są ważne, bo nigdy nie wiadomo, które z nich okaże się tym prowadzącym ku wolności.

Polecam

"Miłość jest pierwszą ofiarą wojny."

Dalsze losy Marka, Marty i ich przyjaciół, to głównie historia wojny, działań wojsk i Piłsudskiego. W tej książce jest opisane wiele trudnych historii ludzi, tego co działo się w trakcie wojny, jak walczono o Polskę, ale i życie własne i swoich bliskich.

Czy dwójkę bohaterów w końcu połączy los? Ile jeszcze trudnych doświadczeń czeka ich po drodze? Jak bardzo zmieni ich wojna i okrutny los?

Bardzo szczegółowe opisy sytuacji i tamtych czasów, chwilami przedstawione tak obrazowo, ze wręcz boleśnie. Książka nie dokońca w moim guście, jednak należy tu docenić ogrom pracy jaki autor włożył w poznanie szczegółów tamtejszych wydarzeń historycznych, by mógł przedstawić nam jak najbardziej prawdziwy obraz sytuacji na froncie. Chodź główną rolę w książce odgrywa wojna, to miłość głównych bohaterów nie zostaje w tyle i nie pozwala ani przez chwilę o sobie zapomnieć. Jako romantyczka, całą książkę liczyłam że losy Marka i Marty znów się skrzyżują i pomimo tego że los nie był dla nich zbyt łaskawy, będą na reszcie razem.
Czy w końcu im się to udało, czy mieli swój happy end? To już musicie sprawdzić sami.

„Ziarna wolności”, tom drugi, jest kontynuacją losów bohaterów, których poznajemy w pierwszej części. Dla przypomnienia, w poprzedniej części Marek, który jest pomocnikiem dekarza, poznaje podczas pracy osadzonego, którego prośbę ma spełnić – zawiadomić jego córkę Martę o tym, co dzieje się z jej ojcem. Pomiędzy Markiem a Martą nawiązuje się uczucie, które nie jest łatwe, zwłaszcza że rozgrywa się ono w samym środku wojny, która przecież jak nic innego jest w stanie diametralnie odmienić człowieka.

W drugiej części powieści autor powraca do bohaterów oraz ich przyjaciół. Sprawa wojny nie wygląda za dobrze – Polacy stają po obu stronach konfliktu, tracąc panowanie nad własnym życiem i umiejętnością właściwego osądu. Czynią to, co wydaje im się słuszne, dzięki czemu mają nadzieję przetrwać ten trudny czas.

Nie lepiej dzieje się w kwestii głównych bohaterów. Marek bardzo się zmienia, targany poczuciem winy. Odnosimy wrażenie, jakby zapomniał o tym kim był i jakie było jego życie. Marta z kolei walczy z uczuciem, które ogarnia ją coraz bardziej wobec pewnego przystojnego mężczyzny. Ten burzliwy okres może odbić się bardzo na jej relacji z Markiem.

Czy kobieta ulegnie urokowi przystojnego bojara?

Czy ścieżki Marty i Marka ponownie się skrzyżują, czy każde z nich pójdzie w swoją stronę?

Jakie skutki przyniesie dla Polaków wojna?

Zwykle nie lubię zbyt długich i szczegółowych opisów w książce, jednak w tym przypadku uważam to za trafne i potrzebne. Dzięki temu śledzimy oczami bohaterów wydarzenia, będące takimi jakie one były, totalnie rzeczywistymi. To się bardzo ceni. Książka pokazuje jak wiele człowiek jest w stanie znieść… nawet nie zdajemy sobie z tego na co dzień sprawy. Po raz kolejny mamy przyjemność spotkać niesamowicie wyjątkowe pióro autora, który posługuje się pięknym językiem. Wciąga nas w świat wojny, przepleciony wątkiem miłosnym i choć porusza tematy trudne, czyni to w dosyć lekki jak na tematykę sposób i łatwy dla czytelnika. Choć tematyka ta nie jest moją ulubioną i nieczęsto po nią sięgam, muszę przyznać, że całkiem dobrze się czyta. Jeżeli ktoś lubi tego typu tematykę, powinien sięgnąć po te pozycje.

Jeśli chodzi o okładkę to obie są przepiękne, ale to ta z drugiego tomu totalnie skradła moje serce! Natomiast jeżeli chodzi o fabułę, to jednak pierwsza część według mnie była ciekawsza.

Marek Sokalski to pomocnik dekarza, który pracuje przy naprawie dachu więzienia na Cytadeli Warszawskiej. Pewnego dnia wdaje się on w rozmowę z jednym z więźniów, po której postanawia odnaleźć jego córkę, by przekazać jej wiadomość. Ich spotkanie owocuje rodzącym się pomiędzy nimi uczuciem. Jednak błędne decyzje oraz wybuch wojny rozdzielają zakochanych. Czy będą potrafili siebie odnaleźć? Jak wojenna zawierucha wpłynie na ich wzajemną fascynację oraz na nich samych?

Fabuła rozpoczyna swój bieg w 1913 roku i prowadzi czytelnika przez cały brutalny przebieg I wojny światowej. Język autora jest prosty, a zarazem obrazowy, momentami ocierający się wręcz o poetyckość, dzięki czemu wszelkie historyczne aspekty zostały przekazane przystępną, nawet dla największego laika, metodą. Wielkie brawa należą się pisarzowi za research do tych powieści. Już na pierwszy rzut oka widać, jak wiele czasu oraz pracy poświęcił, żeby jak najwierniej oddać przedstawione wydarzenia, przybliżyć autentyczne postaci czy opisać prawdziwe miejsca. Wyszło mu to doskonale, a fikcja i realizm tworzą idealne połączenie.

Co prawda miłość i przyjaźń odgrywają tutaj istotną rolę, jednak to Wielka Wojna dzierży palmę pierwszeństwa w ważności poruszanych kwestii. Twórca z wielkim wyczuciem ukazuje nam potworność, okrucieństwo bądź tragizm tamtych czasów. Sprawnie przedstawia najważniejsze epizody, wizualizuje bitwy, pokazuje kontrast życia w poszczególnych zaborach lub różnice społeczne świetnie wtapiając je w literacką fantazję. Możemy tu odnaleźć głębokie pokłady patriotyzmu, hartu ducha, woli walki, wiary bądź nadziei nie tylko na lepsze jutro, ale także przekonanie, że wolność oraz niepodległość wkrótce nadejdą.

To poruszająca, wzbudzająca całe multum emocje opowieść, która zadowoli nie tylko miłośników wątków miłosnych. Przede wszystkim powinna usatysfakcjonować wielbicieli historii, przedstawionej w tych pozycjach w znakomity sposób. To nie jest zbiór wyłącznie suchych, nudnych faktów, to przeszłość trafiająca prosto w duszę i umysły odbiorcy. Mnie osobiście "Ziarna wolności" niezmiernie przypadły do gustu oraz podbiły moje czytelnicze serducho. Dlatego z tym większą przyjemnością patronuje tym dwóm tomom, które polecam Wam z czystym sumieniem.

No niestety, nie doczytałam do końca. Pierwsza część zapowiadała się całkiem nieźle i ciekawa historia Marka, wpisana w tło historyczne Wielkiej Wojny mogła się podobać. Liczyłam na dużo więcej, natomiast druga część tej historii dla mnie rozczarowująca. Ok, powieść jednak historyczna, mnóstwo faktów i naprawdę wielkich postaci z czasów walki o wolność i niepodległość Polski, ale za dużo batalistyki, opisów walk i skupianie się na tym, kto komu i w jakich okolicznościach rozpłatał głowę, albo przebił pierś bagnetem... No nie moja bajka i nie dałam rady dłużej męczyć się. Też nie do końca interesuje mnie, co tak naprawdę myślał Piłsudski o Hallerze, czy odwrotnie.

Zapowiadało się na romans historyczny, tymczasem to raczej powieść historyczna z czasów Wielkiej Wojny, czyli I wojny światowej i upadku carskiej Rosji. Są zabory, oddziały Piłsudskiego, jest zabójstwo Rasputina i abdykacja cara Mikołaja, są dwie rosyjskie rewolucje i dopiero na tym tle, jakby w oddali, opowiedziana jest historia młodych ludzi: Polaków Marty i Marka, Żydówki Estery oraz rosyjskiego księcia Walerego Kurnina. Historia nawet ciekawa, ale niestety jej wykonanie pozostawia trochę do życzenia.

Zapraszam was do podróży w czasie Wielkiej Wojny, akcja w książce toczy się 1915-1918 roku. Historia ta zawiera wiele nazwisk autentycznych postaci oraz kluczowych momentów walki II Brygady Legionów Polskich. Następnie poznamy bliżej lud kozacki i zatrzymamy się w carskiej Rosji aby na końcu wrócić do Warszawy. Głównym wątkiem tej historii jest ukazanie na tle historycznym miłości Marka i Marty oraz tego jak wojna wpływa ich losy.

Śmierć czai się na każdym kroku. Na polu bitwy i w szpitalach. Umierają żołnierze, mężczyźni, synowie… umierają przyjaciele. Między walką i zmęczeniem jest też tęsknota za miłością i domem. Powieść ukazuje jak wiele zła człowiek wytrzyma i jakie piętno odciska na nim wojna. Historia w niesamowity sposób spłata los przyjaciół. Ludzi tak bardzo zmienionych przez ten czas. Kilka lat, krótka chwila a jednak tak wiele decyzji zostało podjętych i tak wiele krzywd widziały ich oczy. W różne strony rozrzucił ich los i każdy inna drogą powrócił do Warszawy. Chociaż ciężko było mi się przedrzeć przez zagmatwany opis walk reszta książki wciągnęła mnie bez reszty. Jednak warto rozpocząć wszystko od pierwszej części.

cała opinia https://czytamdlaprzyjemnosci.pl/2021/04/61-21-ziarna-wolnosci-tom-ii-marcin-hyczewski/

Autor Marcin Chyczewski przychodzi do czytelników z drugim tomem swojej powieści "Ziarna wolności". Warto przypomnieć, że akcja powieści toczy się na początku XX wieku, w czasach Wielkiej Wojny. Mamy tutaj więc do czynienia z tematyką mocno wojenną, co przedkłada się na wszystkie aspekty zawarte w tej powieści.

Patrząc na książkę z zewnątrz można zauważyć, że jej szata graficzna bardzo ładnie koresponduje z projektem grafiki okładkowej pierwszego tomu. Druga część jest utrzymana w barwach ciemnego bordo, rozjaśnionego śniegiem, również z postacią kobiecą. Kolor stron nie jest śnieżnobiały, a i sama czcionka dzięki przyjemnemu dla oka stylowi oraz rozmiarze, ułatwia bardzo czytanie.

Przy pierwszym tomie miałam problem z opowiedzeniem się za tym w jaki nastrój wprawia ta książka, jakie uczucia w czytelniku wyzwala. W mojej subiektywnej ocenie, ten tom drugi poruszył mnie mniej niż pierwszy. I tutaj znowu, ciężko użyć określenia gorszy/lepszy zważywszy na fakt, że tematyka w jakiej powieść się obraca jest bardzo trudna i nie dość, że nie każdemu przypada ona do gustu, to nie każdej osobie łatwo będzie czytać o tych wydarzeniach. Wspaniałe jest to, że możemy poznać dalsze losy naszych bohaterów głównych - Marka oraz Marty. Nie do końca natomiast raduje to jak one przebiegają. Łatwo czytelnikowi będzie się wczuć w ich sytuację i podejść empatycznie do wszystkiego co ich spotkało. Bolesne są te wydarzenia i niełatwe. Czytać jest o tym również nie łatwo. Autor postawił sobie przed sobą duże wyzwanie i uważam, że mu sprostał. Mnie z tą powieścią było dość nie łatwo, ale bardzo doceniam fakt wysiłku jaki został włożony w jej napisanie oraz to, jak pięknym językiem została ona poprowadzona.

W tej powieści mocno odnajdą się osoby zainteresowane lekturą z czasów wojennych, które lubią opisy walk, bitew, strategii wojennych i nie obce są im krew, pot i łzy. Nie jest to lektura dla każdego. To lektura bardzo, bardzo wymagająca. Cały wachlarz uczuć jakie po sobie pozostawia, i tych pozytywnych oraz negatywnych, jest wart przebrnięcia przez jej strony.

Patrząc na książkę z zewnątrz można zauważyć, że jej szata...

"Ziarna wolności tom 2" Marcin Chyczewski to dalsze losy Marka i Marty oraz ich przyjaciół na przełomie 1913-1918 roku. W tle powstanie Oddziałów Brygady Legionistów Polskich pod dowództwem Piłsudskiego. Śmierć Rasputina, abdykacja Cara Mikołaja II i zabójstwo rodziny Romanowów.
Dola i życie Marka i Marty łączą się i splatają na tle tych ważnych wydarzeń. Czy ich miłość przetrwa zawieruchy wojny, a może okropieństwa czasów Wielkiej Wojny zmienią ich charaktery i duszę? •

Jest to powieść historyczno- obyczajowa. Druga część książki nie przekonała mnie odrazu. Wciągłam się dopiero po długim czytaniu. Nudzimy mnie trochę długie i zawiłe opisy  wojny, ale kiedy przekonałam się do tej powieści, urzekła mnie swoją historią. Trzymałam kciuki za Martę i martwiłam się jej losem. W trakcie czytania utożsamiałam się z bohaterami i przeżywałam ich historię. Książka trzyma się faktów historycznych z dużą dokładnością. Autor oddał charakter i nastrój tamtych czasów. Powieść przedstawia całe okropieństwo strasznej wojny i pokrętne losy głównych postaci. Polecam z całego serca, przeczytajcie koniecznie. •

• Z historią w tle
  • Posiadam seryjne