Nowa Ruda Neurode Tajemnice, zagadki, historia. Część 1

Okładka książki Nowa Ruda Neurode Tajemnice, zagadki, historia. Część 1 Noworudzianin Marek Cybulski
Okładka książki Nowa Ruda Neurode Tajemnice, zagadki, historia. Część 1
Noworudzianin Marek Cybulski Wydawnictwo: Mróz Media Stanisław Mróz historia
historia
Mróz Media Stanisław Mróz
2018-01-01
2018-01-01
Nowa Ruda historia legendy opowiadania podania

Nowa Ruda kojarzy mi się z Olgą Tokarczuk, głównie też z jej książką "Dom dzienny, dom nocny". Nigdy nie byłam w tym mieście, znam trochę okolice, lata temu spędziłam dwa tygodnie w Trzebieszowicach i stamtąd wędrowałam nieco po pobliskich miejscowościach.
Doceniam takich ludzi jak Marek Cybulski, którzy z pasją tropią lokalne historie, zagadki i tajemnice. Przeczytałam ciekawe opowieści o Nieurode, po wojnie Nowej Rudzie, obejrzałam zdjęcia, a tych jest bardzo dużo, często po jednym, dwóch na stronie. Przybliżają one historię tego miasta, ale i okolicznych miejscowości - Jugowa, Bożkowa, Ludwikowic Kłodzkich, choć najwięcej dotyczy jednak Nowej Rudy.
Stare zdjęcia sąsiadują z nowymi, pokazując często kiepski stan danej budowli lub tylko nikły ślad po niej.
Postanowiłam sięgnąć po tom drugi, choć w trakcie czytania denerwowały mnie czasem problemy autora z interpunkcją i jego zdecydowane nadużywanie przecinków. Nieraz musiałam czytać zdanie ponownie, by uchwycić jego właściwy sens. Cóż, brak przecinków przeszkadza i może powodować nieporozumienia w treści, ale tak samo bywa także z ich nadmiarem. Korektorka zawiodła!

W ciekawy sposób przedstawione opowieści o Nowej Rudzie. Jeśli ktoś pochodzi z tego miasta lub okolic, może dowiedzieć się naprawdę wielu ciekawostek, sięgających dawnych czasów Nowej Rudy, wówczas Neurode.
Jak na mój gust, książka zawiera nadmiar zdjęć, przez co wydaje się być albumem, a nie zbiorem opowiadań, ale i tak ją polecam.

• Pobazgrane :)
  • Przeczytane w 2019