Terapia osób, które przetrwały traumy złożone

Średnia ocen

8,2 8,2 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Psychoterapia sensomotoryczna. Interwencje w terapii traumy i zaburzeń przywiązania Janina Fisher, Pat Ogden
Ocena 10,0
Psychoterapia ... Janina Fisher, Pat ...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
8,2 / 10
21 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
378
55

Na półkach:

Długo się zastanawiałam czemu w podręcznikach dotyczących PTSD i przepracowania traumy nie porusza się tematu terapii traum długotrwałych (spowodowanych np. dorastaniem w dysfunkcyjnej rodzinie, parentryfikacją). Byłam pewna, że osoby, które przeżyły traumy nie zorientowane wokół jednego wydarzenia też mają PTSD, przeżywane na co dzień, bez fleshbacków wspomnieniowych ale w reakcjach ciała (np. "chcę uciec") oraz ukrytej pamięci, z ewentualnym tzw. zrównaniem symbolicznym.
Temat okazuje się złożony tak jak traumy złożone - nie podlegają one pod terapię "zwykłej" traumy i "zwykłego" PTSD.
Jak czytałam tą książkę miałam wrażenie, że dla osób, które miały zaburzone więzi bezpieczeństwa w dzieciństwie jedyną skuteczną metodą jest metoda pani Janiny Fisher (do tego próbuje ona przekonać we wstępie). Metodę tą można streścić w jednym zdaniu: empatyczne mówienie do samego siebie kiedy przeżywa się trudne emocje.
Okazuje się jednak, że terapia psychodynamiczna również skutkuje przepracowaniem traum złożonych (nie mówi ona o tym wprost). Dzieje się to dlatego, że łączone są w niej elementy mentalizacji, uświadamiania sobie swoich wypartych części (w tym "fałszywego ja"),negocjowanie między sprzecznymi potrzebami (akceptacja ambiwalencji) oraz korzystania z ego swojego terapeuty wyrabiając w sobie tzw ego obserwujące i przeżywające. Książka Janiny Fisher mówi o tym samym wykorzystując inne pojęcia i schematy pracy, które uczą gadania do samego siebie, przy okazji przekreślając inne od jej własnej rodzaje terapii.
Nie mniej dla terapii poznawczo-behawioralnej wnosi ona innowacyjną perspektywę. Dla osób znających terapię schematów i terapię psychoanalityczną będzie ona jak zjedzenie dobrze znanego, zdrowego dania tylko inaczej podanego - w sposób uproszczony i nieco zbanalizowany.
Plusami książki są: bardzo prosty język; wyjaśnienie schematu autodestrukcyjnych zachowań np. uzależnień czy zaburzeń odżywiania; nauka spojrzenia na siebie z różnych perspektyw - uczy przeżywania emocji w taki sposób aby odkryć swoje (czasami drugoplanowe) potrzeby. Na pewno się przyda osobom, które nie potrafią refleksyjnie kochać samego siebie.
Minusy: przedstawienie ambiwalencji, różnych cech osobowości: neurotycznych i psychotycznych jako spowodowanych przez traumę, jakby "zwykli" ludzie ich nie mieli. Nie widzę sensu tłumaczenia traumą wszystkich naszych trudnych aspektów egzystencji. Myślę też, że nie trzeba wszystkiego co trudne etykietować traumą gdyż zmierzać to może do przylepienia sobie łatki psychicznego kaleki. Między współczuciem samemu sobie a litością jest cienka granica i w metodzie terapii wydaje mi się dość prosto ją przekroczyć.

Długo się zastanawiałam czemu w podręcznikach dotyczących PTSD i przepracowania traumy nie porusza się tematu terapii traum długotrwałych (spowodowanych np. dorastaniem w dysfunkcyjnej rodzinie, parentryfikacją). Byłam pewna, że osoby, które przeżyły traumy nie zorientowane wokół jednego wydarzenia też mają PTSD, przeżywane na co dzień, bez fleshbacków wspomnieniowych ale w...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    177
  • Przeczytane
    29
  • Psychologia
    13
  • Posiadam
    10
  • Teraz czytam
    6
  • Psychoterapia
    5
  • Psychologiczne
    2
  • Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego
    1
  • Nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
    1
  • Do kupienia
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Terapia osób, które przetrwały traumy złożone


Podobne książki

Przeczytaj także