Geno i Czerwone Zwierciadło Prawdy

Okładka książki Geno i Czerwone Zwierciadło Prawdy Moony Witcher
Okładka książki Geno i Czerwone Zwierciadło Prawdy
Moony Witcher Wydawnictwo: Srebrny Las Cykl: Geno (tom 3) literatura młodzieżowa
literatura młodzieżowa
Geno (tom 3)
Geno e lo specchio rosso della verità,
Srebrny Las
2019-01-01
2019-01-01
Anna Wójcicka

Po wciągających dwóch poprzednich tomach byłam ciekawa trzeciej części tego cyklu. Z chęcią sięgnęłam po tę książkę, chciałam w końcu poznać te wszystkie odpowiedzi, poznać prawdę. Czy ten tom również potrafi wciągnąć i czymś zaskoczyć?

Geno Hastor Venti wciąż pamięta o strasznych wydarzeniach, które niedawno miały miejsce. Otrzymuje od wuja list, którego nadawcą był jego dziadek. To właśnie z tego listu dowiaduje się dziwnych rzeczy, które pozwolą mu lepiej poznać swoją rodzinę. W Arx Mentis rebelianci dalej się buntują, niebezpieczeństwo pojawia się z każdej strony. Czy Geno odkryje tajemnicę swojej rodziny i odnajdzie rodziców? Czy w Arx zapanuje spokój i harmonia? Czy dobro wygra ze złem?

Zaczęłam czytam tę część z dużym zainteresowaniem, bo poprzednie tomy bardzo mi się podobały i liczyłam, że z tą będzie tak samo. Nie zawiodłam się, bo dalsze losy Geno były równie ciekawe i wciągające. Już w drugiej części sporo rzeczy zostało wyjaśnionych i jak można się domyślić, w tej ostatniej wszystkie tajemnice wychodzą na jaw, wszystko staje się jasne. Również tutaj nie zabrakło zwrotów akcji i zaskoczeń, autorce po raz kolejny udało się stworzyć takie sytuacje i wydarzenia, których się nie spodziewałam. Tak naprawdę to można przewidzieć zakończenie, ale jednak nie wszystkiego można się domyślić i dlatego tak bardzo polubiłam tę serię. Skierowana jest do tych trochę młodszych czytelników, ale jest na tyle ciekawa, że zainteresuje również i dorosłych, tak jak to było ze mną. Myślałam, że to będzie lekka i niezobowiązująca historia, ale seria pozytywnie mnie zaskoczyła. Naprawdę sporo się tutaj dzieje, jest dużo magii i magicznych przedmiotów, nie jest nudno. Ciężko jest napisać kilka słów o kolejnych tomach serii, żeby nie zdradzić za dużo. Dodam tylko, że w tej części Geno poszukuje prawdy o swojej rodzinie i o sobie, chce uratować rodziców, ale przebiegli rebelianci nadal walczą i chcą się zemścić. Walka dobra ze złem będzie naprawdę trudna i niebezpieczna, nie wszystko się uda. Myślę, że ten cykl spodoba się osobom, które lubią takie klimaty. Nie tylko potrafi wciągnąć, ale dostarczy też różnych emocji.

Tym razem nie mam za wiele do powiedzenia o bohaterach, bo wspominałam o nich przy recenzji poprzedniej tomów. Geno i jego brat poddają się swoim przeznaczeniom, chociaż trudno się im pogodzić z niektórymi wydarzeniami. Muszą przejść wiele prób, muszą wykazać się odwagą. Wiele wspólnie wycerpią, ale pojawią się też te szczęśliwe chwile, pełne nadziei na spokojną przyszłość. Madame Crikken odkrywa pewną bolesną dla niej tajemnicę, która wiele zmieni nie tylko w jej życiu. Muszę przyznać, że było to dla mnie duże zaskoczenie, nie spodziewałam się czegoś takiego. W całym Arx Mentis zostają wprowadzone duże zmiany, każdy z bohaterów sporo przeżyje, a wielu z nich zmieni swoje dotychczasowe myślenie i zachowanie. Nadal nie przemawia do mnie wątek miłosny pomiędzy Geno i Suomi, ale polubiłam tę dwójkę i żałuję, że to ostatnia część. Ciekawa jestem jak dalej autorka poprowadziłaby tę historię, jakie byłyby dalsze losy wszystkich bohaterów.

W całej tej serii narracja jest trzecioosobowa. I tak jak było w poprzednich częściach tak i tutaj styl autorki jest lekki, dzięki czemu dobrze czyta się tę książkę. Wiele magicznych przedmiotów i zjawisk jest już dla nas znanych z poprzednich tomów, więc nie ma żadnego problemu ze zrozumieniem fabuły. Tym razem na końcu książki można znaleźć spis magipsychicznych kamieni i ich właściwości, są też regulaminy Arx Mentis dla Anteuszy pierwszego, drugiego i trzeciego poziomu. Takie powtórzenie regulaminów z pierwszych dwóch części było dla mnie niepotrzebne, bo już je znałam i czytałam. Tylko ten dla poziomu trzeciego był dla mnie czymś nowym.

"Geno i Czerwone Zwierciadło Prawdy" to książka, która jest dobrym i ciekawym zakończeniem serii. Polubiłam ten magiczny świat wykreowany przez autorkę i trochę szkoda, że to już koniec tej historii. Seria nie tylko potrafi wciągnąć, ale też zaskoczyć różnymi zwrotami akcji. Fabuła skupia się głównie na walce dobra ze złem, ale nie brakuje tutaj miłości, przyjaźni, cierpienia i nadziei. Cykl ten spodoba się nie tylko młodszym czytelnikom, warto sprawdzić czy i Wam przypadnie do gustu.

"Żyć to znaczy być świadomym własnego istnienia. To potrafić obserwować świat i czuć, że jest się jego częścią."

• LIT. MŁODZIEŻOWA fantasy
  • Moony Witcher