Byłem wykidajłą. Prawdziwa historia

Grek Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie biografia, autobiografia, pamiętnik
Wydawnictwo Dolnośląskie
2019-04-24
2019-04-24

Taki styl pisania do mnie przemawia. Łatwo, bez udziwnień,., Wulgaryzmy występują i jest ich dużo, ale przy takiej tematyce są wręcz niezbędne.
Dobrze i szybko się czyta.

Dobrze i szybko się czyta.

Bardzo szybka bo i bardzo wciągająca lektura .

Bardzo szybka bo i bardzo wciągająca lektura .

Można wtopić się w klimat, czyta się jednym tchem... Nawet wkurzyłam się, że sen już mnie dopada, Bo nie moge czytać dłużej. Książki Greka sa tak realne, ciekawe i trzymaja w napięciu, że nie sposób odłożyć... Czytam.. Czytam... Uwielbiam.

Abstrahując od tego, czy autor był naprawdę gangsterem i czy historie przedstawione w książce są prawdziwe, czyta się to bardzo przyjemnie. Ciekawie opowiedziane, język może i wulgarny, ale tutaj taki pasuje. Choć czasem zbyt dużo wtrąceń o tym samym, wałkowanych przez całą książkę, co mnie trochę irytowało.
Niemniej, polecam jako wakacyjne, niezobowiązujące czytadło

Niemniej, polecam jako wakacyjne, niezobowiązujące czytadło

Nadszedł ten czas, by podsumować całą serię biograficzną autorstwa Greka.
Już od I tomu jego osobistej relacji, zdumiona byłam, jak niewątpliwie bliską relację może wytworzyć Autor. Czytając każdy z tomów myślisz sobie, że ta książka została napisana tylko i wyłącznie dla Ciebie. Dzieje się tak na sprawą bezpośredniości Autora, stylu jego pisania oraz jego zachowania wobec czytelnika.
To, co teraz powiem dla osób żyjących w tamtych czasach, wszystkich uczestników, jak i świadków wydarzeń może wydawać się to śmieszne, ale z perspektywy młodego człowieka nie znającego ówczesnych realiów, będzie dość istotnym aspektem. Mianowicie, chodzi o odczucie, że Autor przez całą lekturę jest przy Tobie i trzyma Cię za rękę pokazując i opisując czasy, w których przyszło mu żyć. Taki dobry wujek.
Co może wiedzieć dwudziestoparolatek choćby o latach 80-tych? Zupełnie nic, natomiast czytając choćby „Byłem Wykidajłą” i zagłębiając się mocno w lekturę, przenosimy się w czasie i widzimy wszystko, co się wtedy działo. Czujemy się, jak byśmy znajdowali się w samym epicentrum wydarzeń.
Z perspektywy tego „młodego pokolenia” byłam zachwycona i to, co mi również się podobało we wszystkich tomach, to konsekwencja przedstawienia postaci. Jeśli ktoś był przedstawiany ksywą, to konsekwentnie przez wszystkie tomy i młody człowiek nie musiał się zastanawiać, czy dalszy wątek jest o tym samym człowieku, bo wiedział, że tak jest. Jeśli był opis np. jakieś koleżanki Autora z imienia, to również był on również konsekwentnie prowadzony przez wszystkie tomy tak samo. Zaraz zapytacie, co się tam czepiam? 🧐 Miałam sposobność czytać pewien utwór z tego samego gatunku i był niestety napisany niekonsekwentnie, a co za tym idzie musiałam się zastanawiać, czy ten „Tygrysek” jest dalej opisany jako Andrzej, czy Błażej i zmuszona byłam się często zatrzymywać. Ja wiem, że dla uczestników wydarzeń, czy znawców tematyki nie będzie z tym problemu, zaś dla młodego czytelnika- już tak.
Kolejnym aspektem, który to byłam zachwycona to prawdziwość postaci. Innymi słowy, każda opisana kobieta, czy każdy jegomość z oklepaną twarz istnieją naprawdę. W końcu seria biograficzna. Może nawet mijacie ich na ulicy, nie mając o tym pojęcia. Kto wie…
Teraz nieco o stylistyce. Język- bardzo mocny, lecz nie wulgarny. Stanowczy i konkretny zarazem. Dostosowany bardzo pod czytelnika. Jak czytacie i myślicie sobie, zaraz będzie przekleństwo - to ono tam jest. Konkret, w którym nie ma nic pomiędzy. Mocny przekaz. Dodatkowo budowa zdania. Bajka. Zdania konkretne -nie zadługie, nie za krótkie. Każde zdanie osobno. Nie łączone ze sobą przecinkami, co nie wiem czemu, jest obecnie modne 🤦🏼‍♀️ .Marzy mi się, aby obecne osoby piszące tak ładnie potrafiły prowadzić książkę. Nie miałam się tutaj do czego przyczepić. Wszystko jest dopracowane w każdym calu.
Autor ma talent przeogromny i zwyczajnie nie zawahał się go użyć.
Moje gratulacje.

Nadszedł ten czas, by podsumować całą serię biograficzną autorstwa Greka.

Dobrze się czyta,tak było, w latach 90 byłem 18 latkiem, niestety Balcerowicz testował swoją reformę na takich jak ja, uczciwie pracujący był nikim.

Napisze tak , dzisiaj szukanie winnych dlaczego sie rozj..... czyli poszedłem na wspołprace jest bez sensu , jest to tylko i wyłącznie jego wina i decyzja , jak sie wchodzi w ten swiat to trzeba brac na klate odpowiedzialnosc za to co sie robiło . A nie teraz zrzucać wine na wszystkich dookoła, myslał ze to zabawa ,obijał ludzi ktorzy na dyskotekach wołali na niego FRAJER i co teraz tym pajacom powie? trzeba było nie przekraczac pewnych granic i robic to co się umie i za co dzis mogłby odsiedziec , takie jest moje zdanie , Wiele z tych zdarzen ,,,,,,,,,,a zresztą co mnie to , Ksiazki fanie napisane aczkolwiek wykidajło jest najsłabsza , wstep zupełnie niepotrzebny i za duzo biadolenia , wiele z przygod przezyłem sam ale nigdy nie przekroczyłem czerwonej linii , mysle ze nie myslał o konsekwencjach tak do konca i nie wiedział kiedy zawiesic kij na gwozdziu , a ze ten swiat jest pełen delikatnie mowiac dziadostwa to chyba widział , pozdrawiam ..........................................

Greka polecił mi mój znajomy. Nie zawiodłam się, rewelacyjnie się czyta, a jednocześnie chciało by się żeby książka nigdy się nie skończyła. Mam nadzieję że autor nie poprzestanie tylko na czterech powieściach GREKA i pojawią się kolejne. Naprawdę polecam

Grek - Jak zwykle na najwyższym poziomie. Zero ściemy, zero konfabulacji - tylko naga prawda. Brutalna prawda lat 90-tych, zmiany ustroju, czasów matactwa, kombinowania i dużych pieniędzy. Wybitna historia chłopaka który wspinał się w świecie przestępczym, po szczeblach gangsterskiej kariery. Temat ciężki, jednak podszyty sporą dawką humoru , który w całości sprawia że książkę czyta się jednym tchem. Brawo !!!!!

Pseudonimem grek a tak naprawdę pseudonim C szanuje Pana i chciał bym kiedyś poznać książka opisuje dziwne i prawdziwe czasy ,jak wyglądała Polska i jak wszyscy kabiniwali

• Literatura faktu
  • Polskie