Rekolekcje. Modlitwa, post, jałmużna

Znak
2019-04-03
2019-04-03
rekolekcje post modlitwa abp Ryś

Zbiór konferencji i kazań wygłoszonych przez biskupa (teraz kardynała) Grzegorza Rysia dla słuchaczy seminarium duchownego. W związku z czym niektóre słowa kierowane są typowo dla przyszłych księży i być może nie do końca odnoszą się do laickiego czytelnika. Większość jednak to nauki bardzo uniwersalne i czerpać może każdy.
A czerpać jest z czego ponieważ Grzegorz Ryś posiada ogromny talent oratorski a w parze z ogromną mądrością jego słowa wspaniale trafiają do serca.
Warto czytać powoli i dać sobie czas na refleksję i nasiąkniecie przeczytanymi naukami.
Nie zawsze są one proste tak że pozycja skierowana jest raczej dla ludzi pragnących pogłębić swą wiarę niż początkujących.
Bardzo polecam!

A czerpać jest z czego ponieważ Grzegorz Ryś...

Od kilkunastu dni czytałam, a właściwie przeżywałam "Rekolekcje" abpa Grzegorza Rysia. Konferencje i kazania wymagające skupienia i otwarcia serca, a traktujące o modlitwie, poście i jałmużnie.

Dzisiaj rano skończyłam te ważne dla mnie lekcje i muszę stwierdzić, że w słowach abpa Rysia jest jakaś niezwykła siła. Przyciągają żywym przykładem, rzeczowym wywodem i radykalnymi wnioskami. Ale przede wszystkim mocno bazują na Słowie Bożym, Katechizmie Kościoła Katolickiego i wypowiedziach świętych.

Dużo we mnie tych słów zostało. Szczególnie poruszyły mnie te o jałmużnie, która "jest wspaniałym darem dla tych, którzy ją dają", bo "dając, otrzymujemy". Ale też zostanie we mnie teza, że post pomaga rozpoznać bożki, którym poświęcamy swoje życie, a kiedy je już zidentyfikujemy i oddamy słabość Bogu, mamy możliwość się z nich wyzwolić. Tak więc post prowadzi do wolności!

Chciałabym, jak Maryja, przechować w swoim sercu jeszcze wiele mądrych słów zawartych w tych rekolekcjach. Wiem na pewno, że będę do nich często wracała i karmiła nimi swoją wiarę.
A tutaj zostawię sobie i Wam, Kochani, słowa dotyczące tego, co nazywamy "wolą Boga", tłumacząc Nią często trudne i bolesne wydarzenia w naszym życiu. Posłuchajcie, co powiedział o Niej abp Ryś:

"No cóż poradzić, wola Boża... Uważajcie z tym, w jaki sposób stwierdzenie to pokazuje Boga! Wola Boża ma być przekleństwem, które wisi nad człowiekiem? Urwało człowiekowi dwie nogi, a wy: wola Boża. Jaka wola Boża?! Człowiek po pijanemu jechał autem! Mówiąc wtedy "wola Boża", co mówicie o Bogu?

Bóg ma tylko jedną wolę, taką, żeby każdy z nas był zbawiony. Jeśli ktoś się modli o wysłuchanie zgodnie z wolą Bożą, to tak naprawdę modli się w pewnym porządku, uwzględnia porządek, który Pan Bóg ustanowił. A więc uwzględnia dobro, hierarchię wartości, tak ją Bóg widzi...
Nie traktujmy woli Boga jako napisanego dla nas programu!"

Z całego serca polecam Wam te rekolekcje! Może szczególnie tym z Was, którzy nie mieli możliwości uczestniczyć w innych stacjonarnie, w swojej parafii... ale też i wszystkim, którzy zechcą otworzyć się na formację serca...

Genialne rekolekcje o modlitwie, poście i jałmużnie. Wspaniale i bardzo dokładnie przedstawiony temat dzięki czemu przyjemnością jest ją czytać.
Polecam każdemu, dobra lektura duchowa na Wielki Post.
Jak dla mnie najmniej zrozumiała była jałmużna, ale może to moja subiektywna ocena.

Polecam każdemu, dobra lektura duchowa na Wielki Post.

Nie za bardzo wiem jak pisać o tej książce. Jest niesamowita. Wywróciła moje myślenie o modlitwie, jałmużnie i szczególnie poście do góry nogami. Czytałem ją przez cały Wielki Post, a i tak po wszystkim mam wrażenie, że to zdecydowanie za szybko. To książka do medytowania. Do zatrzymywania się nad każdym zdaniem. Już dawno nie trafiłem na pozycję z takim bogactwem treści. Wiem, że jeszcze nie raz do niej zajrzę i że będzie mi towarzyszyła przez lata. Właśnie takiej wiary o jakiej pisze bp Ryś chcę się uczyć.

Rekolekcje dobre na każdy czas. Tak jednym zdaniem można by podsumować książkę bp Grzegorza Rysia, w której autor przypomina Chrześcijanom o trzech najważniejszych filarach wiary: o modlitwie, poście i jałmużnie. Forma rekolekcji jest standardowa, cytat z Pisma Świętego, który jest następnie komentowany przez autora. Nie da się ukryć, że to w komentarzu jak również w odpowiednim doborze fragmentów tkwi moc i prawdziwa wartość tych rekolekcji. Bp Ryś w sposób niezwykle przenikliwy, zaskakujący, a jednoszcześnie zabawny interprestuje słowa Bibli. Muszę przyznać, że z wieloma interpretacjami się nie spotkałem, a słuchałem tych samych fargmentów przez około 20 lat, uczęszczając co niedziele do kościoła. Do tej książki na pewno będę wracał. Polecam ją wszystkim, którzy szukają świeżości oraz nowej jakości w codziennej modlitwie i życiu z Bogiem.

Mi ta książka bardzo się spodobała,czytałem z dużym zainteresowaniem.Teraz lepiej rozumiem trzy fundamenty wiary.Pewnie przyjdzie pora na przeczytanie tej pozycji jeszcze raz.

Po bp. Rysiu spodziewałem się czegoś więcej, ale i tak silne 4+. Mimo tego, że rekolekcje prowadzone były dla przyszłych duchownych, to przekaz jest w większości uniwersalny. Każdy znajdzie chociaż jedną perełkę duchową dla siebie.

niesamowita pozycja, zwłaszcza na okres postu, dla każdego chrześcijanina, a dla niewierzących może być bardzo ciekawą pozycją pokazującą zupełnie inny obraz osób wierzących, niż ten z memów i powierzchownego oglądu.

Wkurzają mnie afery w kościele, denerwują mnie hierarchowie itd.
Na szczęście istotą wiary jest zupełnie co innego.
I o tym jest ta książka : o co chodzi w wierze.

Wkurzają mnie afery w kościele, denerwują mnie hierarchowie itd.
Na szczęście istotą wiary jest zupełnie co innego.
I o tym jest ta książka : o co chodzi w wierze.

Książka do przeżycia.
Raczej nie do szybkiego czytania.

Książka do przeżycia.
Raczej nie do szybkiego czytania.

• Religia
  • Wiara