Pułapka. Dlaczego ekonomiczne myślenie blokuje innowacje i postęp?

Okładka książki Pułapka. Dlaczego ekonomiczne myślenie blokuje innowacje i postęp? Jacek Giedrojć
Jacek Giedrojć Wydawnictwo: Znak biznes, finanse
biznes, finanse
Znak
2019-02-11
2019-02-11
#ekonomia #innowacja #postęp #rozwój

Okładka książki Pismo. Magazyn opinii, nr 3 (27) / marzec 2020 Balša Brković, Antoine Cassar, Kamil Fejfer, Franklin Foer, Jacek Giedrojć, Zuzanna Kowalczyk, Julia Lachowicz-Nowacka, Paulina Małochleb, Tymon Markowski, Weronika Murek, Karol Radziszewski, Zwiad Ratiani, Marta Rybicka, Małgorzata Sidz, Dominika Słowik, Michał Szczęch, Agnieszka Szczepaniak, Marcin Wicha, Katarzyna Zając-Malarowska
Pismo. Magazyn... Balša Brković, Anto...

Książka, która w jasny i przejrzysty dla laika sposób pokazuje, że czysta ekonomia bez uwzględnienia procesów społecznych prowadzi na manowce, zaś wolny rynek bez ujemnego sprzężenia zwrotnego w postaci regulacji prowadzi do parodii samego siebie w postaci monopoli i drastycznych nierówności społecznych. Warto przeczytać.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Jednym z problemów tego portalu jest to, że akumuluje oceny bez względu na to, kto je wystawia. Skutkiem tego, że średnie ocen nie są ważone, jakaś anonimowa osoba może sobie założyć dowolną liczbę kont i oddać dowolną liczbę negatywnych bądź pozytywnych głosów.
Co zaskakujące (a może wcale nie?),przodują w tym zwolennicy liberalizmu, którzy bardzo często piszą jednozdaniowe recenzje, pełne argumentów ad personam albo zwyczajnych inwektyw.
Jest to zwyczajne draństwo, stąd moja ocena jest odrobinę zawyżona.

Szczyt hipokryzji autora, którego całe życie zawodowe jest zaprzeczeniem tez głoszonych w książce.

Pomijam kwestię tendencyjnie dobieranych przykładów, niezrozumienia natury wynalazczości, systemu patentowego czy wreszcie pominięcie 'elephant in the room', tj. oderwania pieniądza od rzeczywistej wartości (aka drukowania pieniędzy).

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Bardzo dobra książka. W jasny i merytoryczny sposób wyjaśnia problemy gospodarki oraz społeczeństwa i państw wynikające z ekonomicznego myślenia.

• RZE
  • Biografie polityczne/biznesowe
  • Przeczytane na studia
  • Inna publicystyka
  • Chcę mieć
  • Finanse

Dodaj cytat z książki Pułapka. Dlaczego ekonomiczne myślenie blokuje innowacje i postęp?

Video

Video