rozwińzwiń

Trubadurowie

Okładka książki Trubadurowie Teodor Jeske-Choiński
Okładka książki Trubadurowie
Teodor Jeske-Choiński Wydawnictwo: Franciszek Juliusz Granowski. Seria: Biblioteka Dzieł Wyborowych: Seria I powieść historyczna
152 str. 2 godz. 32 min.
Kategoria:
powieść historyczna
Seria:
Biblioteka Dzieł Wyborowych: Seria I
Wydawnictwo:
Franciszek Juliusz Granowski.
Data wydania:
1901-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1901-01-01
Liczba stron:
152
Czas czytania
2 godz. 32 min.
Język:
polski
Tagi:
średniowiecze trubadur
Średnia ocen

8,3 8,3 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
8,3 / 10
4 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
221
21

Na półkach:

Teodor Jeske-Choiński to bez wątpienia współczesny „pisarz wyklęty”. Mimo iż w swoich czasach cieszył się dużą popularnością, a jego dzieła mogły stawać w szranki z utworami Sienkiewicza, Kraszewskiego czy Kaczkowskiego, to po II wojnie światowej popadł w całkowite zapomnienie. Nawet „Tiara i korona”, o których w Europie doby La Belle époque było kiedyś głośno, nie są obecnie szerzej znane Polakom, zaś lwia część literackiego dorobku Choińskiego po roku 1945 nie doczekała się żadnego wznowienia, czego przykładem mogą być właśnie „Trubadurowie”.
Na tytuł ten składają się w zasadzie dwa opowiadania: „Miłość trubadura” oraz „Trubadur w pułapce”. Oba łączą postaci trubadurów, średniowiecznych „śpiewaków miłości”, których fenomenowi poświęca autor zwięzłą acz interesującą przedmowę opartą na faktach historycznych. Przedstawione opowieści są zaś autorską interpretacją na wpół legendarnych podań, którymi niegdyś żyła cała Prowansja, Francja i nawet Europa Zachodnia, a które dziś (jak też zresztą twórczość Choińskiego) wylądowały na śmietniku historii. A szkoda.
„Miłość trubadura” dotyczy przejmujących losów miłosnych, jakie stały się udziałem jednego z najsłynniejszych minstreli dwunastego stulecia – Wilhelma de Cabestaign. Z kolei „Trubadur w pułapce” to już znacznie lżejsza w odbiorze zbeletryzowana anegdota o Piotrze Vidal, artyście, który wielki talent łączył z nieporównanie większą próżnością, za którą przyszło mu ostatecznie zapłacić.
Z pewnością największą zaletą książki, jest, charakterystyczne dla wszystkich powieści historycznych tego autora, wiarygodność świata przedstawionego, który w najmniejszych szczegółach odwzorowuje realia epoki spod znaku krzyża. Wiąże się z tym jednak pewne niebezpieczeństwo, a mianowicie możliwość niewłaściwego interpretowania przesłania moralnego utworu. Na pierwszy rzut oka może się bowiem zdawać, że Jeske-Choiński dopuszcza sprzeniewierzenie się ideałom katolickim na przykład poprzez zdradę małżeńską. W tym przypadku „Trubadurowie” to jednak po prostu odzwierciedlenie wspomnianych realiów historycznych, zgodnie z którymi miłość do wybranki serca ma być wartością nadrzędną. Możemy się o tym łatwo przekonać, gdyż teksty z epoki takie jak „Tristan i Izolda” utrzymane są w podobnej konwencji. Nie oznacza to jednak, że podobny sposób myślenia należy uznać za etyczny. Jest on przejawem upadku duchowego późnego średniowiecza, którego normy moralne oparte początkowo na mocnych fundamentach chrześcijańskich zaczęły ulegać procesowi stopniowej relatywizacji, a o czym wybitny J.R.R. Tolkien wypowiadał się w mniej więcej następujący sposób: „Istotą tej zmiany nie był Bóg, lecz wymyślone Bóstwa: Miłość i Pani”.
Ten jednak, kto na chwilę chciałby przenieść się w czasy miecza i zbroi, zasmakować życia w niezdobytych zamkach, wziąć udział w polowaniach na grubego zwierza oraz poznać wybitne postacie dwunastowiecznej Francji, odnajdzie to wszystko i o wiele więcej w kolejnej niezapomnianej historii spod pióra elokwentnego „herolda obskurantyzmu” (na marginesie: niewyszukana obelżywość ze strony oponentów nie zmieniła się znacząco w naszym społeczeństwie w ciągu ostatniego stulecia).

Teodor Jeske-Choiński to bez wątpienia współczesny „pisarz wyklęty”. Mimo iż w swoich czasach cieszył się dużą popularnością, a jego dzieła mogły stawać w szranki z utworami Sienkiewicza, Kraszewskiego czy Kaczkowskiego, to po II wojnie światowej popadł w całkowite zapomnienie. Nawet „Tiara i korona”, o których w Europie doby La Belle époque było kiedyś głośno, nie są...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    8
  • Przeczytane
    4
  • Powieść historyczna
    2
  • Klasyka światowa
    1
  • Historia / Polityka
    1
  • średniowiecze - powieści i romanse
    1
  • Chcę kupić
    1
  • Literatura piękna
    1
  • 2023
    1
  • Średniowiecze
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Trubadurowie


Podobne książki

Przeczytaj także