Robimy wszystko, co w naszej mocy. Opowieści z OIOM-u

Seria: Seria z Linią
Wydawnictwo: Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego
medycyna, OIOM, intensywna terapia
literatura faktu

Poruszające wspomnienia lekarki z oddziału intensywnej opieki medycznej Historie z OIOM-u, czyli oddziału intensywnej opieki medycznej, zazwyczaj zaczynają się od syren i świateł karetki, a kończą odratowaniem albo śmiercią pacjenta. Często słyszymy też o zaawansowanych technologiach i nowatorskich zabiegach, które ratują życie. Daniela Lamas, lekarka pracująca na OIOM-ie przekonuje...

Poruszające wspomnienia lekarki z oddziału intensywnej opieki medycznej

Daniela Lamas, lekarka pracująca na OIOM-ie przekonuje jednak, że znamy jedynie niewielki fragment tych opowieści. Po jednym z trudnych dyżurów zadała sobie bowiem zaskakująco proste pytanie: jak funkcjonują ludzie, którym nowoczesna medycyna przedłużyła życie o kolejne dni, miesiące, a czasami lata?

Autorka odpowiada na to pytanie, śledząc losy swoich byłych pacjentów oraz ich krewnych. Dziadek, którego obumierające serce zastąpiono pompą na baterie; sprzedawca, który znalazł dawczynię nerki na portalu społecznościowym oraz młoda kobieta, próbująca odnaleźć się w dorosłości, której miała nie dożyć. Wszystkie te poruszające historie rozgrywają się na cienkiej granicy między zdrowiem a chorobą, życiem a śmiercią.

To głęboko osobista książka, pozwalająca poznać rzeczywistość, której zarówno my sami, jak i nasze rodziny możemy kiedyś doświadczyć.

–Daniela Lamas pisze nie tylko elokwentnie, ale też z autentyczną troską. Jej cudowna książka stanowi ważny głos w debacie dotyczącej etycznej strony przedłużania ludzkiego życia” – Sandeep Jauhar, autor książek „Intern” i „Doctored”.

„Oryginalny, sugestywnie napisany zbiór opowieści. Podpierając się swoją profesjonalną wiedzą, Daniela Lamas odsłania przed czytelnikami liczne konsekwencje bohaterskich wyczynów lekarzy i stosowania zaawansowanej technologii. Jej opowieści są nie tylko świetnie napisane, ale też poruszają do głębi” – Perri Klass, kierownik katedry dziennikarstwa i pediatrii na Uniwersytecie Nowojorskim.

„Daniela Lamas stara się określić, gdzie przebiega granica między życiem, jakie jesteśmy skłonni zaakceptować, a losem gorszym od śmierci. Fantastyczny popis dziennikarstwa obywatelskiego poparty przekonującą analizą, która powinna stać się przyczynkiem do ważnej dyskusji” – dr Ira Byock, autor książek „Dying Well” i „The Best Care Possible”.

Daniela Lamas zrobiła specjalizację z pulmonologii oraz intensywnej terapii. Pracuje w Brigham and Women’s Hospital i wykłada na Akademii Medycznej Uniwersytetu Harvarda, jak również w Ariadne Labs. Po ukończeniu Harvardu zajmowała się dziennikarstwem medycznym i kontynuowała edukację w Columbia College of Physicians and Surgeons, gdzie odbyła staż i rezydenturę. Specjalizację robiła już w Bostonie. Jej artykuły są często publikowane na łamach „New York Timesa”. „Robimy wszystko, co w naszej mocy. Opowieści z OIOM-u” to jej pierwsza książka.

źródło opisu: strona internetowa wydawcy (www.wuj.pl)

źródło okładki: strona internetowa wydawcy (www.wuj.pl)

DorotaKa | 2019-03-17

Początkowo byłam trochę zdziwiona małą objętością książki. Po przeczytaniu uznaję ją za duży plus - więcej tych opowieści nie jest potrzebne do zrozumienia przekazu autorki. Mówiąc szczerze, "więcej" mogłoby łatwo przerodzić się w "za dużo". Ciężko mi w ogóle określić, czy jest to bardziej optymistyczna, czy pesymistyczna w swojej wymowie książka.

Autorka przedstawia historie kilku pacjentów, którzy przeszli przez OIOM. Z tym że sam oddział intensywnej opieki medycznej jest dopiero wstępem do jej opowieści, ponieważ głównym celem tej historii było pokazanie życia odratowanych. Najczęściej osoba postronna słysząc, że ktoś "przeżył", uznaje to za wystarczający sukces. Rzadko ktoś z zewnątrz zastanawia się, jaka jest cena tego sukcesu i myśli o tym, co następuje potem. Po OIOM-ie często walka o zdrowie, o część dawnej sprawności, o powrót do domu, albo chociaż opuszczenie tego oddziału dopiero się zaczyna.

Nie polecam do czytania ludziom chorym, ale myślę że krewni takich osób jak...

KenGoKang | 2019-04-17
Przeczytana: kwiecień 2019

„DZIĘKUJĘ CI, SERCE MOJE...”

Sięgnęłam po książkę Danieli Lamas z pełną świadomością, iż jej lektura będzie dla mnie nowym doświadczeniem. Tak ryzykownym, że można porównać je do skoku na główkę do płytkiego jeziora. W większości przypadków skończyłoby się poważnym poturbowaniem, gdyż tematy okołomedyczne są często podejmowane w sposób, mający szokować czytelnika bądź grać na jego emocjach. Całe szczęście „Opowieści z OIOM-u” to zupełnie inna półka, publikacja stonowana i mądra.

Książka Danieli Lamas składa się z historii pacjentów, z którymi miała ona styczność od początków kariery medycznej. Już we wstępie autorka zastanawia się nad tym, jak powinny wyglądać stosunki pomiędzy lekarzami a pacjentami – czy lepiej trzymać się na dystans, czy pozwolić sobie na bliższy kontakt? Jej rozważania będą rzutować na dalszy kształt książki, bowiem śledzi ona losy poszczególnych osób także w chwili, gdy opuściły OIOM. Uświadamia nam tym samym, iż historie ludzi po przeszczepie czy z...

Mylengrave | 2019-03-09
Przeczytana: 09 marca 2019

Rewelacyjna książka napisana tak wartko, że spokojnie można połknąć ją na raz.
Książki z pogranicza medycyny niosą ze sobą pewne ryzyko, mogą być pisane przez lekarzy-znachorów albo i nie-lekarzy-znachorów, wtedy to jest już całkiem tragicznie, lub jest po prostu umiarkowanie tragicznie, kiedy jakiś "hamerykański" lekarz/osoba z branży medycznej przybiera styl pisania książek dla mas, kultura masowa + tematy medyczne/okołomedyczne. Oba te przypadki są dla mnie na czarnej liście, więc staram się wybierać mądrze. W tym przypadku przekonało mnie wydawnictwo: Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Nie pomyliłam się, książka jest naprawdę dobra.

Na początku wspomnę o dwóch największych jej zaletach: styl i terminologia. Styl jest poniekąd pozbawiony emocji, wprawny czytelnik odnajdzie ich całkiem sporo, ale rzecz w tym, że autorka ich nie nazywa. Wcale, na żadnej z kart tej książki nie odnajdziemy rozpaczy, nawet smutku nie odnajdziemy, jeśli już, to będzie nasz własny smutek, a nie...

Klaudia Cebula | 2019-03-04
Przeczytana: 04 marca 2019

Daniela Lamas napisała książkę niezwykle szczerą i uczciwą.
Autorka od ponad 10 lat jest lekarką pracującą na Oddziale Intensywnej Opieki Medycznej. Wszystkie historie opowiedziane w książce wydarzyły się na oddziale szpitalnym w Stanach Zjednoczonych. To jest ten niewielki mankament, od którego powinnam zacząć. Brakuje mi nieco naszych rodzimych realiów, ale książkę akceptuję w całości, traktując ją jako świetną lekcję pomiędzy tak różnymi krajami. A różnic jest sporo. Ostatnio przeczytałam kilka książek świadectw, których akcja dzieje się w Polsce, m.in. o ginekologach i pielęgniarkach. Może stąd moje małe rozczarowanie. Jednak sama pozycja jest niezwykle wzruszającą i wywołującą wiele skrajnych emocji.

Daniela Lamas w przeciągu swojej kariery wybrała 9 historii, które wytarły szczególny rys w jej karierze. Jak sama mówi we wstępie, pierwsze dni na oddziale były szczególnie trudne. Wiedziała, czego może sie spodziewać, a jednak tyle ciężkich przypadków i tyle trudnych...

DamianooCzyta | 2019-03-09

DAMIANOO CZYTA
WWW.DAMIANOOCZYTA.BLOGSPOT.COM

Przyszedł czas na kolejną pozycję o tematyce medycznej.'Robimy wszystko, co w naszej mocy. Opowieści z OIOM-u' autorstwa Danieli Lamas

Daniela Lamas jest lekarzem pracującym na Oddziale Intensywnej Opieki Medycznej w jednym ze szpitali w Stanach Zjednoczonych. Otwiera przed czytelnikami drzwi tego oddziału, który bardzo często kojarzy się nam ze śmiercią, ogromem cierpienia, nowoczesną aparaturą i zaawansowanymi technologiami.

Jak wygląda codzienna praca na takim oddziale? Daniela odpowiada nam na to pytanie przekazując historie swoich byłych jak i obecnych pacjentów. Wybrała kilka historii, które najbardziej utkwiły w jej pamięci wywołując sporo emocji. Kiedy zaczynała swoją lekarską karierę, wiedziała, że praca na OIOM-ie nie należy do najłatwiejszych. Nie sądziła jednak, że przed nią tyle ciężkich przypadków i ogrom ważnych decyzji do podjęcia.

Pierwsze co rzuciło mi się w oczy po rozpoczęciu 'Robimy wszystko, co w...

Kasia Gil | 2019-03-23
Przeczytana: 08 kwietnia 2019