Gladiatorzy i walki z dzikimi zwierzętami na arenach

Okładka książki Gladiatorzy i walki z dzikimi zwierzętami na arenach Christopher Epplett
Okładka książki Gladiatorzy i walki z dzikimi zwierzętami na arenach
Christopher Epplett Wydawnictwo: Astra historia
historia
Gladiators and Beast Hunts
Astra
2019-04-18
2019-04-18
Iwona Michałowska-Gabrych

Książka zapowiadała się świetnie, ale niestety zachwyt szybko opadł, a po stu stronach byłam znudzona jak mops. Właściwie nie ma tutaj żadnych informacji o właściwym temacie - gladiatorach, ich życiu, zwyczajach, ćwiczeniach. O uzbrojeniu mamy tylko kilka zdań. Większą część książki stanowią opisy panowania poszczególnych władców rzymskich i ich stosunku do walk na arenach. Nie tego oczekiwałam.

Sporo fajnych ciekawostek historycznych i liczb co do których akurat nie ma pewności. Nie mniej przyjemnie się to czytało i można z dobry sposób skonfrontować różne mity, które spowiły Gladiatorów.

Zarys dziejów walk gladiatorów w Rzymie.
Ogólnie bez szału, trochę ciekawostek. Niektóre zagadnienia można było bardziej rozwinąć np. stosunek chrześcijan do walk gladiatorów. Niestety autor pokusił się raptem jedynie o zacytowanie Tertuliana. To trochę za mało.

Ogólnie: przyzwoita lektura.

Zarys dziejów walk gladiatorów w Rzymie.

Ogólnie: przyzwoita lektura.

Struktura i styl książki przywodzi na myśl pracę dyplomową (myślę, że taka była jej geneza, choć nie udało mi się znaleźć potwierdzenia),raczej przeciętnie uzdolnionego studenta - ryzykowne stwierdzenia dra Eppletta często bywają nie poparte argumentami lub ich uargumentowanie zakrawa o śmieszność (znalezienie w pobliżu Koloseum kości zabitych tam zwierząt ma być dowodem na konsumpcję ich mięsa). Redakcja polskiego wydania bezlitośnie podważa wiarygodność takich karkołomnych "dowodów". Występują też dosyć liczne powtórzenia już wcześniej przedstawionych faktów lub tez.
"Gladiatorzy..." to książka raczej ogólnikowa. Próżno tu szukać informacji o szkoleniu, czy życiu codziennym gladiatorów. Wymienione zostały najważniejsze kategorie gladiatorów, ale ich uzbrojenie i styl walki zostały przedstawione bardzo pobieżnie (tzn. w niektórych przypadkach napisano jedynie, że dany typ w odróżnieniu od innych polegał na szybkości i zwinności). Autor nie wypełnia też obietnicy przedstawienia szczegółów infrastruktury walk gladiatorskich i ze zwierzętami oraz pozyskiwania tych zwierząt, traktując także i te tematy raczej powierzchownie. Największa uwaga została poświęcona wymienieniu kolejnych źródeł pisanych na temat walk gladiatorskich i ze zwierzętami i tym, co w nich napisano na te tematy - czyli głównie kto i kiedy zorganizował widowisko i ile było tam walczących par gladiatorów/zwierząt poszczególnych gatunków.

• Nagrody
  • Jest
  • 2009 Nabytki
  • Historia ogólna
  • Astra
  • Imperium Romanum

Dodaj cytat z książki Gladiatorzy i walki z dzikimi zwierzętami na arenach