Spiel der Königin

Okładka książki Spiel der Königin Elizabeth Fremantle
Okładka książki Spiel der Königin
Elizabeth Fremantle Wydawnictwo: Wydawnictwo Bertelsmann Cykl: Trylogia Tudorów (tom 1) powieść historyczna
powieść historyczna
Sabine Herting
Henryk VIII królowa Tudorowie Katarzyna Parr romans

Ta książka nie została jeszcze oceniona NIE MA JESZCZE DYSKUSJI

Bądź pierwszy - oceń książkę

Ależ ja kocham dramaty historyczne! A jeśli w grę wchodzi historia brytyjskiej monarchii za panowania Tudorów - wierzcie lub nie - sięgam po taką książkę w ciemno obiecując sobie pierwszorzędną rozrywkę. A nie ma co ukrywać: Tudorowie mieli sporo za uszami, przez co stali się inspiracją dla wielu Twórców.

Ooooo rany, dalej nie mogę przestać myśleć o treści tej powieści! W dalszym ciągu pozostaję pod wielkim wrażeniem wybitnych umiejętności pisarskich Elizabeth Fremantle, która jak nikt inny potrafi wykreować bohaterów swoich powieści. Kreacja Katherine Parr zrobiła na mnie piorunujące wrażenie; dawno nie miałam przyjemności z tak wybitnie zbeletryzowaną postacią historyczną! Autorka niemalże maluje słowami portret silnej, zdecydowanej kobiety-królowej, która mimo przeciwności losu umie zatroszczyć się o siebie (dosłownie: uniknęła ścięcia przez swoje spryt, błyskotliwość i inteligencję) oraz przeforsować wyznawaną ideologię. Przy okazji jest to postać niepozbawiona wad, przez co wypada bardzo przekonująco.
Fremantle portretuje również samą Anglię, bez warstwy pudru - pełną dworskiej zawiści, intryg i brudu.

„Rozgrywa królowej” to oprócz silnych kobiecych sylwetek i prawdziwie emocjonujących zwrotów akcji (chwilami miałam wrażenie, że czytam świetnie skrojony thriller szpiegowski, w którym bohaterowie muszą wykazać się ponadprzeciętną inteligencją) wspaniała proza historyczna, doskonale odzwierciedlająca realia epoki. Epoki, w której głos kobiet miał nikłe szanse przebić się przez grubą, skamieniałą skorupę przyzwyczajeń i wiekowych tradycji.
Jej się udało!

Ooooo rany, dalej nie mogę przestać myśleć o treści tej powieści! W...

Moja pierwsza od niepamiętnych czasów książka historyczna i muszę przyznać, że przyciągnął mnie jej opis i sama okładka. Katarzyna nie miała lekko - zaraz po śmierci związała się z kolejnym królem, choć długo nie mogła uwierzyć plotkom dwórek, jakoby Henryk VIII Tudor się nią interesował. W międzyczasie pozwoliła się omamić żarliwemu uczuciu względem Tomasza Seymoura i z całych sił próbowała po sobie tego nie pokazać. Miłość jest naprawdę ślepa, ponieważ Katarzyna nie wiedziała jaki Tomasz jest (przekonała się o tym dopiero po ślubie, który wzięli potajemnie). Z samym Henrykiem przeżyła dużo, dlatego tytuł jest tutaj dobrze dobrany - rozgrywka. Wiele przeszkód musiała ominąć, czego nie ułatwiał jej obecny związek z osobą, której zdanie potrafiło zmienić się bardzo szybko. Intrygi i spiski, wieczne pilnowanie się i myślenie nad sensem swoich słów, by przypadkiem nie stracić głowy. Katarzyna Parr sprostała wszystkiemu, co zostało jej później wynagrodzone, po części. Na pewno duży plus ma ta książka za łączenie fikcji z historią, na pewno zachęca to do sięgnięcia samemu do tej tematyki, poznanie jej. Brak unowocześnienia, co pozwala wtopić się w historię (prawie czułam, jakbym ja ubrana była w taką wytworną suknię jak dwórki). Nie zrażajcie się, akcja czasami płynie wolniej, czasami szybciej, ale mimo to warto sięgnąć. Ja po kolejne tomy sięgnę na pewno. (*´∀`*)

"Rozgrywka królowej" to powieść historyczna autorstwa Elizabeth Fremantle, która przenosi nas na dwór Henryka VIII Tudora. Główna bohaterka, Kateryna Parr, to postać historyczna, znana z tego, że była szóstą i ostatnią żoną króla Henryka VIII.

Zalety:
- główna bohaterka przedstawiona jako inteligentna, silna i odważna kobieta, która staje w obliczu intryg politycznych i osobistych zagrożeń;
- autorka doskonale oddaje atmosferę epoki, a jej szczegółowe opisy dworskiego życia pozwalają czytelnikom zanurzyć się w świecie pełnym przepychu, rywalizacji i tajemnic;
- Fremantle umiejętnie łączy fakty historyczne z elementami fikcji, tworząc wciągającą narrację, która utrzymuje zainteresowanie czytelnika od pierwszej do ostatniej strony;
- Kateryna Parr jest przedstawiona jako kobieta o wielkiej inteligencji, zdolna do podejmowania trudnych decyzji i jednocześnie wierna swoim wartościom. Jej relacje z innymi postaciami, w tym z królową Elżbietą I i innymi osobami z dworu, są dynamiczne i pełne napięcia. To sprawia, że czytelnik jest stale zainteresowany losami bohaterów.
- Fremantle potrafi oddać niuanse polityczne i społeczne epoki, dzięki czemu czytelnicy mogą lepiej zrozumieć motywacje postaci i wydarzenia, które mają wpływ na ich życie;
- wątek romantyczny, choć obecny, nie dominuje nad fabułą, co sprawia, że historia skupia się na bardziej istotnych aspektach życia dworskiego i politycznego.

Wady:
- tempo narracji, które czasami bywa nierówne. W niektórych miejscach akcja przyspiesza gwałtownie, podczas gdy w innych momentach wydaje się ciągnąć zbyt długo.

"Rozgrywka królowej" to interesująca powieść historyczna, która oferuje wnikliwe spojrzenie na czasy Henryka VIII.

Zalety:

„Wbrew obawom spodobał jej się pobyt na dworze, gdzie ciągle coś się dzieje, a uczty i bale maskowe pozwalają choć trochę zapomnieć o przeszłości. Nawet plotki i intrygi są fascynujące”.

Dworski klimat. Bezwzględne zasady. „Rozgrywki królowej” to historia, w której kobieta musi dostosować się do panujących reguł. Jednak charakter Katarzyny nie do końca jej na to nie pozwala...

Szczerość i inteligencja głównej bohaterki były obezwładniające. Posłuch, jakim obdarowywali ją inni budził respekt, dlatego też Katarzyna miała moc sprawczą i chociaż to ona powinna dostosować się do zasad, czasem sama je tworzyła.

„Rozgrywka królowej” to dramat historyczny, w którym miłość miesza się z powinnością. Ten typ epoki rządzi się własnymi prawami, może i miłość jej i jej kochanka nie była głęboka, za to na pewno mocna i gwałtowna. Jednak, czy aby samo uczucie wystarczy Katarzynie?

Bohaterka zdecydowanie była stworzona do wyższych celów. Wolała poświęcić siebie i własne szczęście na rzecz korzyści. Jej wychowanie i materialne potrzeby tworzyły cały klimat historii.

Bohaterowie mają coś w sobie i chociaż sam Henryk nie należał do moich ulubieńców, wręcz budził we mnie negatywne odczucia, tak całą historię czytało się z lekkością.

Książka oddaje swoją historią wspaniały i wyniosły klimat, pełen intryg i etykiety dworskiej. Cudowna i nieodkładalna! Polecam.

[REKLAMA WYDAWNICTWO ALBATROS]

Oto przykład jak książki poszerzają horyzont. Nie interesuję się historią, nie znam wielu dat ani szczegółowego przebiegu większości najważniejszych wydarzeń. Natomiast czytając książkę lubię znać okoliczności, bardzo często przerywam czytanie, żeby sprawdzić jakąś informację, zobaczyć jak wygląda dane miejsce, gdzie jest położone itp. Czytając 'Rozgrywkę królowej' dowiedziałam się wiele o reformach religijnych, o tym jak wyglądała codzienność na królewskim dworze i o tym, że nawet najlepiej urodzeni mieli przyziemne problemy, np. wszy czy śmierdzący oddech.
Katarzyna Parr była ostatnią żoną Henryka VIII, znanego z bezwzględnego okrucieństwa. Niezwykle dojrzała kobieta, rozważnie stawiająca każdy krok i nie spoczywającą na królewskich laurach. Ciekawie było poznać ją i jej dość postępowe rozważania na owe czasy.

Dwór Henryka VIII. Owdowiała Katarzyna Parr wraca, by znów służyć na królewskim dworze. Zainteresowanie starego króla bardzo przeszkadza Katarzynie, choć sprzeciwić się nie ma jak. Uwikłana w namiętny romans marzy o tym, by ułożyć sobie życie na nowo. Niestety niezdrowa fascynacja króla jej osobą wszystko komplikuje. Propozycja najważniejszej głowy w państwie to propozycja nie do odrzucenia. Czy Katarzyna, jako szósta żona Henryka Tudora znajdzie w sobie odwagę, by żyć według własnych zasad?

Ciąg dalszy recenzji na:

Książka wspaniale oddaje klimat czasów Henryka VIII, perełka, czyta się jednym tchem. Dodatkowy pus za zgodność ze źródłami historycznymi. Naprawdę polecam i czekam na kolejne części.

Korona na głowie, a w sercu strach. Jedno nieopatrznie rzucone słowo może narazić na śmierć. Naprawdę dużo nie potrzeba by władca wpadł gniew, a wówczas… wówczas wszystko jest możliwe. Nikt nie pomoże, nie wyciągnie pomocnej dłoni, za to niejeden będzie chciał wykorzystać tę sytuację do własnych celów!

Pięć było przed nią. Żon i królowych. Dwie zmarły naturalne, dwie pod katowskim mieczem, jedna przeżyła, lecz żyła z dala od królewskiego dworu. Jaki będzie los Katarzyna Parr? Miała żyć spokojnie jako wdowa i pomóc swojej pasierbicy dobrze wyjść za mąż. Majątek zapewniał jej dostatnią egzystencję z daleka od królewskiego dworu. Tyle, że zwróciła na siebie uwagę kogoś, kto brał to czego zapragnął. Henryk VIII dążył do osiągnięcia celu czasem dosłownie po trupach. Trupach przyjaciół, poddanych i… żon. Co więc czeka Katarzynę kiedy stanie się zachcianką króla? Czy to, iż niejedno dramatyczne wydarzenie już za nią będzie jej zaletą i tarczą przed zagrożeniem? Dworski klimat bywa nieprzewidywalny, zwłaszcza kiedy łaska Henryka aż zbyt często zmienia front. Poprzedniczki pani Parr poznały czym są przywileje i jak łatwo je stracić. Czyżby dwukrotnej wdowie udało się przetrwać u boku coraz bardziej nieobliczalnego króla? Pytanie tylko jakim poświęceniem to okupi… Co z jej marzeniami i pragnieniami? Kiedy będzie mogła je spełnić?

Epicka opowieść o kobiecie, która dokonała tego, co pięciu nie udało się. Przeżyła jako małżonka mężczyzny, jaki bezwzględnie dążył by osiągnąć swój cel. Jaką zapłaciła cena za to zwycięstwo i czy w ogóle nim było? „Rozgrywka królowej” w pełni zasługuje na przymiotnik epicka, lecz nie tyle ze względu na opis, a bardziej na wyjątkowość głównej bohaterki i niezwykłego tła na jakim poruszała się. Nie da się ukryć, że napisanie powieści opartej nie tylko na faktach, lecz i wielokrotnie będącej motywem niejednej książki i filmów, jest niełatwym zadaniem. W końcu większość czytelników doskonale orientuje się w wątkach i zakończeniu albo przynajmniej w ogólnym zarysie. Jednak niektórzy twórcy potrafią ukazać na nowo to, co zdawało się już znaną historią i do tej grupy należy właśnie Elizabeth Fremantle. Katarzyna Parr w jej książce nabiera kolorów, mało w niej pomnikowego brązu i zimnego marmuru, w ich miejsce wchodzi kobieta, z przeszłością i po przejściach, mająca za sobą niejedną trudną decyzję. Poznajemy ją w momencie kiedy wydaje się, iż w końcu będzie mogła żyć na własnych zasadach, ale my już wiemy co ją czeka, chociaż czy na pewno? Ona nie jest jedynie szóstą żoną, pióro autorki podkreśla wyrazistość tej postaci, nie jedynie za pomocą oczywistych faktów, lecz używając osobistego punktu widzenia oraz dostrzegając ignorowane zazwyczaj detale.

Pięć było przed nią. Żon i królowych. Dwie zmarły naturalne, dwie pod...

Dla miłośniczki Wielkiej Brytanii i rodziny królewskiej książka osadzona w szesnastowiecznej Anglii i opowiadająca historię ostatniej żony króla Henryka VIII to wspaniała rozrywka. Napisana pięknym językiem, doskonale oddaje klimat tego okresu i ówczesnego wyglądu kraju. Nie odniosłam wrażenia unowocześnienia, co moim zdaniem nie jest łatwe w takich powieściach. Fabuła jest oczywiście fikcją opartą na faktach ale zawiera wiele interesujących i ponadczasowych myśli. Z przyjemnością przesłucham kolejnych dwóch tomów.

Rewelacyjna, wciągająca.. Rozgrywka królowej to powieść o szóstej żonie Henryka VIII. Dostajemy wspaniały opis jak królowa rozegrała swoje życie.. polecam

• Powieść historyczna
  • Egzemplarz recenzencki