Spiel der Königin

Okładka książki Spiel der Königin Elizabeth Fremantle
Okładka książki Spiel der Königin
Elizabeth Fremantle Wydawnictwo: Wydawnictwo Bertelsmann Cykl: Trylogia Tudorów (tom 1) powieść historyczna
powieść historyczna

Bądź pierwszy - oceń książkę

ELIZABETH FREMANTLE „ROZGRYWKA KRÓLOWEJ” ***
Tłum. Maria Gębicka - Frąc
KSIĄŻKA PRZEKAZANA PRZEZ WYD. ALBATROS

Dwór Henryka VIII. Owdowiała Katarzyna Parr wraca, by znów służyć na królewskim dworze. Zainteresowanie starego króla bardzo przeszkadza Katarzynie, choć sprzeciwić się nie ma jak. Uwikłana w namiętny romans marzy o tym, by ułożyć sobie życie na nowo. Niestety niezdrowa fascynacja króla jej osobą wszystko komplikuje. Propozycja najważniejszej głowy w państwie to propozycja nie do odrzucenia. Czy Katarzyna, jako szósta żona Henryka Tudora znajdzie w sobie odwagę, by żyć według własnych zasad?

CD opinii

ELIZABETH FREMANTLE „ROZGRYWKA KRÓLOWEJ” ***
Tłum. Maria Gębicka - Frąc
KSIĄŻKA PRZEKAZANA PRZEZ WYD. ALBATROS

Książka wspaniale oddaje klimat czasów Henryka VIII, perełka, czyta się jednym tchem. Dodatkowy pus za zgodność ze źródłami historycznymi. Naprawdę polecam i czekam na kolejne części.

Korona na głowie, a w sercu strach. Jedno nieopatrznie rzucone słowo może narazić na śmierć. Naprawdę dużo nie potrzeba by władca wpadł gniew, a wówczas… wówczas wszystko jest możliwe. Nikt nie pomoże, nie wyciągnie pomocnej dłoni, za to niejeden będzie chciał wykorzystać tę sytuację do własnych celów!

Pięć było przed nią. Żon i królowych. Dwie zmarły naturalne, dwie pod katowskim mieczem, jedna przeżyła, lecz żyła z dala od królewskiego dworu. Jaki będzie los Katarzyna Parr? Miała żyć spokojnie jako wdowa i pomóc swojej pasierbicy dobrze wyjść za mąż. Majątek zapewniał jej dostatnią egzystencję z daleka od królewskiego dworu. Tyle, że zwróciła na siebie uwagę kogoś, kto brał to czego zapragnął. Henryk VIII dążył do osiągnięcia celu czasem dosłownie po trupach. Trupach przyjaciół, poddanych i… żon. Co więc czeka Katarzynę kiedy stanie się zachcianką króla? Czy to, iż niejedno dramatyczne wydarzenie już za nią będzie jej zaletą i tarczą przed zagrożeniem? Dworski klimat bywa nieprzewidywalny, zwłaszcza kiedy łaska Henryka aż zbyt często zmienia front. Poprzedniczki pani Parr poznały czym są przywileje i jak łatwo je stracić. Czyżby dwukrotnej wdowie udało się przetrwać u boku coraz bardziej nieobliczalnego króla? Pytanie tylko jakim poświęceniem to okupi… Co z jej marzeniami i pragnieniami? Kiedy będzie mogła je spełnić?

Epicka opowieść o kobiecie, która dokonała tego, co pięciu nie udało się. Przeżyła jako małżonka mężczyzny, jaki bezwzględnie dążył by osiągnąć swój cel. Jaką zapłaciła cena za to zwycięstwo i czy w ogóle nim było? „Rozgrywka królowej” w pełni zasługuje na przymiotnik epicka, lecz nie tyle ze względu na opis, a bardziej na wyjątkowość głównej bohaterki i niezwykłego tła na jakim poruszała się. Nie da się ukryć, że napisanie powieści opartej nie tylko na faktach, lecz i wielokrotnie będącej motywem niejednej książki i filmów, jest niełatwym zadaniem. W końcu większość czytelników doskonale orientuje się w wątkach i zakończeniu albo przynajmniej w ogólnym zarysie. Jednak niektórzy twórcy potrafią ukazać na nowo to, co zdawało się już znaną historią i do tej grupy należy właśnie Elizabeth Fremantle. Katarzyna Parr w jej książce nabiera kolorów, mało w niej pomnikowego brązu i zimnego marmuru, w ich miejsce wchodzi kobieta, z przeszłością i po przejściach, mająca za sobą niejedną trudną decyzję. Poznajemy ją w momencie kiedy wydaje się, iż w końcu będzie mogła żyć na własnych zasadach, ale my już wiemy co ją czeka, chociaż czy na pewno? Ona nie jest jedynie szóstą żoną, pióro autorki podkreśla wyrazistość tej postaci, nie jedynie za pomocą oczywistych faktów, lecz używając osobistego punktu widzenia oraz dostrzegając ignorowane zazwyczaj detale.

Pięć było przed nią. Żon i królowych. Dwie zmarły naturalne, dwie pod...

Rewelacyjna, wciągająca.. Rozgrywka królowej to powieść o szóstej żonie Henryka VIII. Dostajemy wspaniały opis jak królowa rozegrała swoje życie.. polecam

Dla miłośniczki Wielkiej Brytanii i rodziny królewskiej książka osadzona w szesnastowiecznej Anglii i opowiadająca historię ostatniej żony króla Henryka VIII to wspaniała rozrywka. Napisana pięknym językiem, doskonale oddaje klimat tego okresu i ówczesnego wyglądu kraju. Nie odniosłam wrażenia unowocześnienia, co moim zdaniem nie jest łatwe w takich powieściach. Fabuła jest oczywiście fikcją opartą na faktach ale zawiera wiele interesujących i ponadczasowych myśli. Z przyjemnością przesłucham kolejnych dwóch tomów.

„Rozgrywka królowej” autorstwa Elizabeth Fremantle to powieść historyczna, która zabiera czytelników na dwór króla Henryka VIII – jednego z barwniejszych władców europejskich, który w masowej świadomości znany jest głównie ze swojego burzliwego życia uczuciowego oraz doprowadzenia do reformy religijnej, w wyniku której doszło do powstania Kościoła anglikańskiego.

W powieści śledzimy losy ostatniej żony Henryka – Katarzyny Parr. Czytelnik poznaje bohaterkę, jako świeżo owdowiałą trzydziestojednolatkę, która udaje się na dwór na zaproszenie córki króla Marii. Na miejscu kobieta poznaje Tomasza Seymoura – pogromcę niewieścich serc o bławatkowych oczach, w których przepada z kretesem. Po dwóch zaaranżowanych małżeństwach Kit ma cichą nadzieję, że wreszcie będzie mogła związać się z mężczyzną z miłości. Niestety rezolutna, słynąca ze swej inteligencji oraz wierności wdowa wpada w oko królowi, który postanawia uczynić z niej kolejną żonę. Lady Latimer nie pozostaje nic innego, jak zamknąć uczucie do Tomasza w najgłębszych zakamarkach swojej duszy i ze sztuczną radością przyjąć propozycję władcy, który zmienia żony niczym rękawiczki.

Historia wykreowana przez Elizabeth Fremantle to wciągająca opowieść wypełniona dworskimi intrygami i spiskami. W powieści śledzimy losy ostatniej żony króla Anglii oraz jej najbliższych towarzyszek – pasierbicy Małgorzaty, oddanej służącej Dot, dam dworu, które albo czekają na jej upadek, albo są jej wiernymi popleczniczkami dzielącymi z królową reformacyjne poglądy. Katarzyna to bohaterka intrygująca, ale niezwykle tragiczna - to kobieta, która musiała zrezygnować ze swoich pragnień, by zostać żoną kapryśnego i okrutnego władcy, którego przychylność może w każdej chwili się od niej odwrócić. Bohaterka nie użala się jednak nad sobą, jej pragmatyczne spojrzenie na życie ułatwia jej odnalezienie się na pełnym śmiertelnych niebezpieczeństw dla królewskiej małżonki dworze, na którym zdaje się być momentami jedynie pionkiem w grze, którą prowadzą doradcy króla, próbujący doprowadzić do osłabienia jej wpływu na zauroczonego władcę.

Elizabeth Fremantle snuje niezwykłą opowieść. Opowieść o silnej, oddanej rodzinie kobiecie, reformatorce, królowej, dzięki której Maria i Elżbieta odzyskały prawo do sukcesji angielskiego tronu. Katarzyna Parr przedstawiona na kartach „Rozgrywki królowej” jest postacią niezwykle intrygującą i bardzo cieszę się, że pisarka zamiast skupić się na wątkach romantycznych w swojej powieści postanowiła spróbować odmalować czytelnikom społeczno-polityczny obraz dworu Henryka VIII z perspektywy królowej i jej najbliższego otoczenia. Bardzo podobało mi się to, jak Fremantle podeszła do opisania kwestii małżeństwa Katarzyny z królem – to, że pisarka nie idealizowała tego związku, że świetnie według mnie nakreśliła portret psychologiczny kobiety, która wie, że małżeństwo z Henrykiem z duży prawdopodobieństwem może skończyć się dla niej tragicznie, jeśli wykona jeden fałszywy krok.

Jeśli jesteście fanami prozy historycznej i interesuje Was historia Anglii, a w szczególności dynastia Tudorów i postać Henryka VIII, to myślę, że „Rozgrywka królowej” może być dla Was idealną propozycją czytelniczą. Mnie ta powieść niezwykle wciągnęła i dostarczyła wielu emocji podczas lektury.

Recenzja napisana w ramach współpracy barterowej z wydawnictwem Albatros.

W...

„Męska miłość nigdy nie jest wyłączna; tylko kobiety naprawdę kochają całym sercem”.
Nie jestem miłośniczką powieści historycznych, nie jest to mój ulubiony gatunek. Jednak z pewną dozą ciekawości sięgnęłam po Rozgrywkę królowej i byłam mile zaskoczona. Nie zostałam przytłoczona historią, a wręcz zachęcona do bliższej przyjaźni z tą tematyką. Nie wiem, czy to za sprawą fabuły, kreacji bohaterów czy stylu autorki. Przyznaję, było ciekawie i intrygująco, tak jak bywało na dworach królewskich …
Katarzyna Parr, po śmierci kolejnego męża, zmuszona została do powrotu do Londynu i służby na dworze królewskim. Nie za bardzo podobał jej się ten pomysł, ale nie miała wyjścia. Stary i obrzydliwy król zrażał ją do siebie. Kobieta szybko nawiązuje romans z przystojnym i uwodzicielskim Thomasem Seymourem, liczy na trzeci ślub w swoim życiu. Jednak los nie jest aż tak łaskawy. Będąc piękną kobietą zwraca na siebie uwagę króla, która ma wobec niej poważne plany. A wiadomo, władcy się nie odmawia. I wkrótce zostaje żoną brutalnego i władczego monarchy Henryka VIII. A król ma jedno marzenie, zostawić po sobie męskiego następcę tronu. Jednak starania o poczęcie nie przynoszą efektu, a wprawiają króla w złość. Katarzyna codziennie zaciska zęby i spędza noce w łożu okropnego króla. A potajemnie marzy o swoim kochanku, który przebywa daleko od niej. Jak skończy się małżeństwo z Henrykiem? Czy w końcu da królowi potomka i zaskarbi sobie jego przychylność? A może będzie spędzać potajemne chwile z kochankiem kosztem małżeństwa z władcą?
Rozgrywka królowej to pełen tajemnic i intryg dramat historyczny, z realistycznie wykreowanymi bohaterami. Są pokazani otwarcie i odważnie, bez retuszu i upiększeń. Pokazane jest zło i dobro, zarówno oblicza prawdziwe, jak i te skrzętnie skrywane. Autorka znakomicie pokazała XVI wieczny dwór królewski Tudorów, w którym królują podstępy, intrygi, pomówienia i ciemne interesy. Każdy musi być uważny, aby nie podpaść królowi, w tym towarzystwie nie ma przyjaciół, każdy raczej gra na siebie, na zaskarbienie sobie przychylności monarchy. Jeden mały błąd może kosztować bardzo dużo, włącznie ze spaleniem na stosie czy ścięciem.
„-Wiele rzeczy w życiu układa się w sposób, jakiego najmniej się spodziewamy – dodaje po chwili. - Czasami się zastanawiam, czy Bóg ma poczucie humoru”.
To znakomita podróż po meandrach ludzkiej natury, jej zakamarkach i skrytkach. Pokazuje potęgę miłości i oddania, ale też tę drugą stronę, miłość niespełnioną i udawaną. Powieść ukazuje, co w życiu jest ważne i utwierdza w przekonaniu, że nie każdy bliski nie zasługuje na miano przyjaciela. Trzeba być ufnym, ale i ostrożnym, gdyż wystarczy chwila nieuwagi i można wszystko stracić.
Piękna powieść, sentymentalna, z mnóstwem tajemnic i niedopowiedzeń. Nie można się od niej oderwać, mimo że historia dzieje się w dawnych czasach, to miłość nie ma metryki, narodowości, ani płci. Każdy powinien móc kochać i być kochanym. Każdy zasługuje na cudowne uczucie, przeżycia i wzruszenia.
Sięgnijcie po tę opowieść, jestem pewna, że na długo pozostanie z wami i w was. Przeżycia są niesamowite, wzruszenie wielokrotnie was dosięgnie. Znakomita!

Jeśli każde moje chwilowe odejście od literatury historycznej ma oznaczać powrót w takim stylu, jestem gotowa. To, co ta książka ze mną zrobiła jest niewyobrażalne.
Jako fanka i wielbicielka historii tej konkretnej dynastii musiałam skusić się na "Rozgrywkę Królowej". Katarzynie Parr w całym orszaku żon Henryka VIII zajmuje miejsce ostatnie i niewiele poświęca się jej uwagi. Elizabeth Fremantle wzięła jej opowieść na warsztat i to co nam zaserwowała, to prawdziwa uczta zarówno historyczna, jak i literacka.

Katarzyna Parr jako młoda i stosunkowo świeża wdowa chce nacieszyć się niepowtarzalną okazją, jaką daje jej los - chce samostanowić o sobie, zarządzać ziemiami po mężu i zadbać o jego córkę. Po tragicznych wydarzeniach sprzed kilku lat podczas przewrotu religijnego, obie potrzebują spokoju i odpoczynku. Kiedy udaje się zatem na dwór do Londynu, wcale nie ma w planach znaleźć miłości, czy męża, a zupełnie przypadkiem znajduje to i to.
Tomasz Seymour, słynny bawidamek mimo oporów Katarzyny wkrada się do jej serca. Ale królowi się nie odmawia. Nie Henrykowi VIII.
Podczas krótkiego, ale bardzo trudnego małżeństwa ze starzejącym się, i nie wygładzajmy tu wizerunku, obleśnym królem, Katarzyna próbuje wyciągnąć maksimum z sytuacji. Pisze książkę, a także zjednuje sobie damy dworu. Ale to dwór Henryka VIII i tu nie obędzie się bez knowań, podstępów i prób pozyskania władzy, nawet kosztem czyjegoś życia.
Gdy Henryk umiera, Katarzyna wreszcie może żyć jak chce i kochać kogo chce. Wreszcie też wychodzi za mąż z miłości, która wreszcie daje owoc. Owoc, który finalnie zakończy jej życie.

Ta opowieść wciągnęła mnie od pierwszej strony i zarwałam dla niej noc. Niesamowicie napisana, doskonały język, intrygi dworskie, blichtr i przepych Tudorów, miłość, namiętność i śmierć - jest tu absolutnie wszystko. Polecam ją wszystkim, nawet tym, którzy zazwyczaj nie sięgają po takie tytuły. Czekam na kolejne tytuły w serii!

Władza. Jedni mają ją, chociaż nie pragną, inni byliby skłonni zrobić wszystko, by dzierżyć w dłoniach jej atrybuty. Ona obezwładnia, dodaje skrzydeł, ale i niszczy, kiedy okupiona oddaleniem od tego, co do tej pory było zwyczajną codziennością. Niesie ze sobą balast obowiązków i odpowiedzialność, którą nie każdy jest w stanie unieść na swych barkach.
Jako fanka historii Tudorów nie mogłam przejść obojętnie obok powieści Elizabeth Fremantle. Już od pierwszych stron czytelnik zatapia się w opisach świata, w którym rządzi władza i zemsta, miłość i namiętność. Autorka doskonale oddaje realia ówczesnych czasów, kreśląc opowieść o kobiecie, która musiała stawić czoła roli, do jakiej niejako została zmuszona.
Choć jest to książka, która z dużą wiarygodnością opisuje losy Katarzyny, a autorka wykorzystuje fakty z życia dynastii, to czyta się ją jak najlepszą powieść dzięki zbeletryzowanej formie. To opowieść, która skupia się na życiu królowej, która została poślubiona Henrykowi i musiała mu służyć, mimo że serce i ciało oddała innemu… Czytelnik niemal czuje oddech zagrożenia, które unosi się nad władczynią. Nic nie jest jej bowiem dane na zawsze, a brak spełnienia oczekiwań, może być dla niej zgubny. „Rozgrywka królowej” to wiwisekcja postaci, która jest na wskroś tragiczna. Z bólem śledzimy jej losy, pogodzeni niejako, jak i ona sama, z koniecznością postępowania wbrew sobie. Osamotniona, odarta z miłości, poddana, a mimo to Katarzyna jawi się jako kobieta silna, którą stać na wiele… Sposób, w jaki przedstawia ją Elizabeth Fremantle, sprawia, że w naszych oczach odmalowuje się obraz postaci fascynującej, mądrej, odważnej, a także zdeterminowanej. A jednocześnie pełnej ciepła i woli wybaczenia tym, którzy zranili ją najbardziej.
Choć książka poświęcona jest w głównej mierze Katarzynie, to mnie osobiście bardzo podobał się wątek Dot. Służącej, która towarzyszyła królowej od niemal zawsze. Przyjaciółki jej pasierbicy, kobiety, której mogła zaufać, która była w stanie poświęcić wszystko dla swej pani. Uważam, że jej spostrzeżenia, jako osoby z najniższej klasy społecznej, są niezwykle interesujące i dodają historii opowiedzianej przez Fremantle dodatkowego kolorytu i niespodziewanego punktu widzenia, który można niejako skonfrontować podczas lektury ze spojrzeniem Katarzyny.

Podsumowując:

„Rozgrywka królowej” to doskonały mariaż historycznych faktów i emocji, które autorka wtłacza w ramy powieści. Niezwykle barwna, realistyczna opowieść, która wciąga do świata, w którym rządzą: pragnienie władzy, intrygi, walka o wpływy, namiętność, ale i… samotność, której doświadczają ludzie niezależnie od urodzenia i pozycji społecznej. Powieść, która jest świetnie odmalowanym portretem tej, o której historia nie mówi zbyt wiele. Fremantle udało się tchnąć w nią życie, a czytając, mamy wrażenie, że opisywane wydarzenia zostały niejako „żywcem” wyciągnięte z tamtych czasów. Wyraziste postaci, których kreacja również zasługuje na uwagę, są niczym aktorzy w teatrze życia. Kto w tym spektaklu zginie, kto będzie błaznem, a kto okaże się zwycięzcą? Niecierpliwie czekam na kolejne tomy! Autorka stanowczo rozbudziła we mnie apetyt na więcej, bowiem wykreowany przez nią świat kusi i odpycha zarazem, a jednocześnie niezwykle mnie fascynuje. Polecam.

Jako fanka historii...

Szczerze mówiąc spodziewałam się czegoś innego... lepszego...

Szczerze mówiąc spodziewałam się czegoś innego... lepszego...

• Powieść historyczna
  • Serie