Elektra

2024-02-21
2024-02-21
2022-05-03
Kaja Burakiewicz
Elektra mitologia mitologia grecka retelling

Skradli naszą młodość i obiecali niebo

To już moje trzecie spotkanie z książką w nowoczesnej wersji nawiązującej do mitów greckich .
Książka Elektra to opowieść o trzech kobietach , które pragną zmienić swoje losy. Są to Klitajmestra , Elektra oraz Kassandra.
Klitajmestra to żona króla Agamemnona , Elektra jest jego córką natomiast Kassandra branką, która ma dar przewidywania przyszłości.
Kobiety są bardzo silne , stają przed trudnymi wyborami , w swoim życiu nie mają łatwo.
Naszej bohaterki tytułowej w całej książce jest bardzo mało , głównie fabuła skupia się tutaj na Wojnie Trojańskiej. Tutaj autorka książki głównie skupiła się nie na swojej wizji , a bardzo trzyma się oryginału mitu co dla mnie jest wielkim minusem.
Ogólnie książkę czytało się szybciutko i lekko , ale nie zachwyciła mnie niczym szczególnym.
Jednak nie zniechęcam się do twórczości autorki i z chęcią sięgnę jeszcze po jakąś pozycję wydana spod jej pióra.

A jeśli wy lubicie retellingi , to zachęcam was do zapoznania się z tą pozycją , może Wy będziecie mieć inne odczucia niż ja ?

Kobiety są bardzo silne...

Nigdy nie byłam fanką mitologii. Nie fascynowała mnie ona do czasu kiedy namiętnie zaczęłam grać w pewną grę komputerową. Chodzi mi tutaj o "Assassin's Creed Odyssey", w której akcja rozgrywa się w Grecji podczas wielkiej wojny peloponeskiej pomiędzy Atenami a Spartą.
Kiedy otrzymałam propozycję współpracy recenzenckiej od @wydawnictwomuza przy tytule "Elektra", od razu zaświeciło mi się światełko nad głową, że może to być świetna książka, w końcu to retelling greckiego mitu! I wiecie co? To był strzał w 10! Zwłaszcza, że pojawia się tutaj bohaterka o takim samym imieniu co w mojej ukochanej grze.
Jedna historia, trzy różne perspektywy.
Klitajmestra - żona króla Agamemnona, która pragnie jego śmierci za makabryczny czyn, którego dokonał przed wyruszeniem na wojnę trojańską.
Elektra - córka króla Agamemnona, która mimo wszystko nadal bezgranicznie go kocha i pragnie uchronić go przed tym co planuje jej matka.
Kassandra - obdarzona przez Apolla darem przewidywania przyszłości, branka Agamemnona, (według mnie) postać najbardziej tragiczna i smutna, ale jednocześnie moja ulubiona. Jej upór w to by inni uwierzyli w jej przepowiednie był godny podziwu.
Przyznaję, że "Elektrę" czytałam z zapartym tchem i co chwila sprawdzałam w internecie zgodność z mitologią. Oczywiste, że pewne zdarzenia zostały zmienione (jest to przecież retelling),ale mimo to byłam poruszona, zaintrygowana i podekscytowana jednocześnie. Książka dostarczyła mi wiele emocji i z ogromnym zainteresowaniem zaczynałam kolejne rozdziały. Lekki styl pisania autorki sprawił, że płynęłam przez całą historię, mimo że przedstawiane były naprawdę brutalne sceny. Nie spodziewałam się takiego zachwytu, raczej podeszłam do niej z dystansem. Obawiałam się, że historia mnie wynudzi i rozczaruje jednak dostałam coś zupełnie odwrotnego. Na samą myśl o niej mam ciarki i czuję ogromną wdzięczność i radość, że mogłam ją przeczytać. To była rewelacyjna lektura, którą z czystym sumieniem mogę polecić. Czytajcie i zachwyćcie się tak jak ja.
Współpraca @wydawnictwomuza

Moje pierwsze spotkanie z retellingiem i jakże udane! Sama jestem zaskoczona jak bardzo ta lektura przypadła mi do gustu. Jest to coś zupełnie innego i nie byłam pewna, jak ją odbiorę, ale już podczas czytania pierwszego rozdziału złapałam się na tym, że czytam z zapartym tchem!

„Elektra” to retelling greckiego mitu o wojnie trojańskiej przedstawiona z perspektywy trzech niezwykle silnych i odważnych kobiet. Kobiet, które w świecie rządzonym wolą bogów postanawiają zmienić swoje przeznaczenie.

Klitajmestra jest wiedziona pragnieniem zemsty na mężu Agamemnonie oraz zmycia klątwy, którą obciążony jest ród Arteuszy. Czekając na powrót męża z podbojów Troi, wraz z kochankiem knuje intrygę pozbycia się go z ich życia. Natomiast jej córka Elektra, bezgranicznie zapatrzona w ojca próbuje zapobiec tragedii, którą szykuje matka. Kasandra, obdarzona przez samego Apolla darem jasnowidzenia postrzegana przez swój naród za szaloną i niegodną kapłaństwa kobietę przybywa do Myken jak branka trojańska Agamemnona.

Losy tych kobiet w wyjątkowy sposób splatają się w tej pięknie opowiedzianej historii. Nie chcę zdradzać zbyt dużo z fabuły z obawy przed nieumyślnym spojlerem. Pozwolę Wam ją odkryć podczas lektury.

Ta książka mnie pochłonęła i zachwyciła. Czytałam z zaciekawieniem godnym porządnego thrillera. Fakt, że to mit w ogóle mi nie przeszkadzał w przeżywaniu tej opowieści, jakby była prawdziwa.

Charaktery i siła każdej z bohaterek bardzo mi imponowały, przez co z zaciekawieniem poznawałam ich losy.

Była to dla mnie świetna odskocznia od tego, co czytam najczęściej i na pewno będę sięgać po więcej takich pozycji! Po raz kolejny przekonałam się, że wyjście z czytelniczej strefy komfortu się opłaca!

“Elektra” Jennifer Saint przyciągnęła mnie okładką oraz tematyką. Mitologia grecka to coś, do czego od zawsze mam słabość. Należy do moich ulubionych.

Jest to opowieść o trzech kobietach, które pragną zmienić swoje przeznaczenie. Choć nie zawsze te wybory są dobre dla reszty ludzi. Retelling wojny o Troję nabiera innego wymiaru. Jest ubrany w emocje. Klitajmestra - żona Agamemnona, ich córka Elektra oraz Kasandra, jasnowidzka z Troi grają tutaj pierwsze skrzypce. Poznajemy tę historię z ich perspektyw. Często są one podsycone zemstą, pragną zadośćuczynienia za swoje krzywdy. Podejmują decyzje pod wpływem emocji, co niekiedy sprawia, że same tracą swoje życie. Z ciekawością zagłębiałam się w fabułę. Mimo, że doskonale wiedziałam co się zdarzy i nic nie mogło mnie zaskoczyć. Język autorki jest niezwykle lekki i przystępny. Czuć, że to nie jest jej pierwsza książka. Czy polecam? Fanom mitologii na pewno, gdyż można te historie odkryć na nowo. Inni również powinna się spodobać, gdyż historie z mitów są bardzo burzliwe i nie sposób się przy nich nudzić. Dodatkowo sama książka zdobi biblioteczkę swoim pięknym wydaniem, więc warto po nią sięgnąć.

Greckie mity… kto ich w szkole nie uwielbiał? Ja byłam fanką bogów mieszkających na Olimpię, do dziś mam do nich słabość. A kto z Was kojarzy historię Wojny Trojańskiej? Wojny, którą wywołali mężczyźni dla najpiękniejszej kobiety. Jaka była słynna Helena? Czy warto było dla niej poświęcić tysiące istnień? Zniszczyć miasto? Złamać serca wielu innych kobiet?

Znamy tą historię opowiedzianą z męskiej perspektywy, ale co tliło się w kobietach, które znały, kochały i dbały o tychże mężczyzn?

Jennifer Saint, przedstawiła wojnę trojańską oczami kobiet. Przekazała ich strach o mężów i ojców, ich nienawiść, miłość, oddanie. Pokazała też jaką osobą była Helena i to jak bardzo mieszcząca może być miłość romantyczna.

Książka została podzielona na trzy perspektywy. Poznajemy Klitamejstrę, siostrę Heleny, żonę Agamemnona, oraz matkę jego dzieci. Klitamejstra została wyrwana ze swojego bezpiecznego domu i utknęła z mężczyzną, który zdawał się być cudowny, niestety jego wady z czasem przesłoniły pozytywne cechy.

Drugą perspektywa to historia Elektry, najmłodszej córki Agamemnona. Kochała ona ojca miłość ogromną, potrafiła usprawiedliwić każdy jego czyn i przez 10 lat wojny czekała aż ukochany rodzic powróci.

Trzecia swoją opowieść snuje Kasandra, kobieta stojąca po drugiej stronie barykady. Księżniczka trojańska, siostra Parysa. Obdarzona ogromnym darem, niestety z powodu tegoż daru została odrzucona przez wszystkich. Tylko ona wiedziała jak potoczą się losy Troi i choć robiła wszystko by im zapobiec, nie odniosła sukcesu.

To była genialna historia, niesamowita w swej prostocie słowa z wieloma nawiązaniami do Greckiej historii i wierzeń. Ja zatonęłam w tej powieści, oddałam jej swe serce po to by je złamała. To nie jest lekka historyjka, to pełna emocji opowieść, która pokazuje niszczącą stronę miłości i namiętności.

Znamy tą...

Jakiś czas temu miałam okazję przeczytać "Klitajmestra" Costanza Casati. Ucieszyłam się, że na rynku pojawił się kolejny "książkowy mit" o jej córce... Niestety, zawód. Brakuje mi tu klimatu, znów otrzymujemy historię Heleny Trojańskiej i jej siostry Klitajmestry, a sama Elektra to taki dodatek w tle. Motywacje bohaterów opowiedziane są na zasadzie "bo tak!" i my jako czytelnicy mamy to łyknąć i tyle.

Zdecydowanie lepiej całość mitu opowiedziała w swojej powieści Costanza Casati.

W ostatnich latach mogliśmy zauważyć na rynku wydawniczym tendencję do pisania retellingów mitologicznych w nurcie feministycznym. Przeczytałam ich już wiele i bardzo lubię ten trend. Jennifer Saint znana jest już czytelnikom z opowieści o Ariadnie. Tym razem postanowiła opowiedzieć historię trzech kobiet, choć tytuł odnosi się tylko do jednej z nich. Nie wiem, dlaczego podjęto taką decyzję, mogę się tylko zastanawiać i domyślać.

,, - Dzieci umierają każdego dnia - odpowiadam - Ile pogrążonych w żałobie matek stworzyła wojna".

Wybór bohaterek nie był przypadkowy, łączy je relacja z Agamemnonem. Jedna z nich jest jego córką, druga żona, a trzecia branką, wziętą wbrew i wywiezioną z upadłej Troi.

Jak na ironię, rozdziały z perspektywy Elektry okazały się najmniej wciągające. Dziewczyna jest zapatrzona w swojego ojca, do tego stopnia, że usprawiedliwia jego działania, które krzywdzą rodzinę. Wzbudza ciekawość, ponieważ nie jest jednoznaczna i wyróżnia się spośród bohaterek, brakiem zrozumienia dla innych kobiet i akceptacją ich przedmiotowego traktowania. Może wzbudzać irytacje, ponieważ kreowana jest na nieomylną "księżniczkę". Jednocześnie takie jej przedstawienie dodaje książce wielowymiarowości.

Klitajmestra była tytułową bohaterką w książce Costanzy Casati, którą w Polsce również wydało wydawnictwo Muza. Autorki miały na tę postać inne pomysły. Saint zdecydowała się pokazać tę postać z łagodniejszej perspektywy. Kobiety, matki pogrążonej w żałobie. Autorce udało się uchwycić jej delikatność, smutek i matczyność. Chcąc wprowadzić inną dynamikę do małżeństwa Klitajmestry i Agamemona wyrugowała z jej historii Tantala i Agatosa.

Zarówno matkę, jak i córkę przyćmiła Kasandra, która wprowadza do tej historii perspektywę Trojan. Jest to także postać wyważona, trzymająca się, z tyłu której przekleństwem jest to, że nikt nie wierzy w jej przepowiednie. Kreację Kasandy podbudowują różne interakcje z innymi bohaterami. Czego za wiele nie było w przypadku Klitajmestry i Elektry, które zamknięte zostały w kręgu własnych przekonań.

W ,,Elektrze" zabrakło mi budowania relacji pomiędzy bohaterami, przez co wszystko wydaje się bardzo jednowymiarowe. Pozbawione emocji. Czasami odnosiłam wrażenie, że Saint odhacza na swojej liście tylko kolejno wydarzenia. Muszę jednak oddać autorce, że udało jej się napisać kilka dramatycznych i klimatycznych scen. Zwłaszcza działają podobne fragmenty, ale ujęte z innej perspektyw. Ciekawie ze sobą kontrastują. Język, którym została, napisana powieść jest uwspółcześniony, a nawet w tekście znajdują się kolokwializmy. W książce jest narracja pierwszoosobowa z perspektywy głównych bohaterek.

,,Elektra" Jennifer Saint to poprawnie napisana książka, którą bardzo dobrze mi się czytało, ale... To powieść bardzo bezpieczna w swoich ramach i nierówna. Jennifer Saint bardzo kurczowo trzyma się oryginału. Jej głos, wkład i twórczość nie do końca przebija się przez historię napisaną wieki temu, w którą chciała tchnąć nowe życie, oddając głos swoim bohaterkom. Nie jest to książka zła, sprawdzi się jako pozycja rozrywkowa, ale pozostawiła mnie z poczuciem niedosytu.

Drugie podejście do twórczości Jennifer Saint i drugie rozczarowanie. Liczyłam na opowieść o tytułowej Elektrze, niestety to kolejne powtórzenie mitu o wojnie trojańskiej bez skupienia się na konkretnej postaci - jest po trochu o wszystkim, czyli o niczym. Mam wrażenie, że Jennifer Saint zabrakło własnego pomysłu i liczyła na zainteresowanie na fali popularności trojańskiego mitu. Dla mnie to "podróbka" znakomitej "Klitajmestry" autorstwa Costanzy Casati.

„Elektra” to retelling opowieści o Wojnie Trojańskiej. Przypominała mi książkę, którą przeczytałam w styczniu, czyli „Tysiąc okrętów”, bo to jest tematycznie to samo, czyli Wojna Trojańska i chwilę po niej z perspektywy kobiet. Tylko w „Tysiąc okrętów” mamy więcej tych perspektyw, więc jest taki pełniejszy obraz. No i trochę ładniejszy język. A tutaj mamy perspektywę trzech kobiet - Klitajmestry, Kasandry i tytułowej Elektry.

„Elektra” na pewno nie jest złą książką, ale w tej części, w której pokrywa się z „Tysiąc okrętów”, czyli w Wojnie Trojańskiej i powrocie mężczyzn z tej Wojny, więc w jakichś 80% książki, to tamta mi się bardziej podobała. Za to w tych pozostałych 20% mamy historię Elektry, której tam nie było. I przynajmniej tytuł się wyjaśnił, bo wcześniej tej Elektry nie było za dużo. A rzeczywiście ta końcówka była dobra. Mamy tam podsumowane jej życie i widzimy konsekwencje wszystkich wcześniejszych wydarzeń i decyzje jakie w związku z nimi musiała podjąć.

Jest to książka o cierpieniu, zdradzie, pielęgnowaniu nienawiści i zemście. Świetna historia, którą warto znać!

Klitajmestra, Elektra, Kassandra trzy kobiety walczące z klątwami i kaprysami bogów.

Tłem wydarzeń jest wojna trojańska która zbliża się do końca. Wraz z końcem wojny do domu powrócić ma król Agamemnon. W Mykenach jednak nie każdy cieszy się z powrotu władcy. Klitajmestra - małżonka króla zrobi wszystko aby aby uniknąć klątwy ciążącej na rodzie Arteuszy. Elektra - córka Agamenona kocha ojca i z utęsknieniem wyczekuje jego powrotu. Oraz ostatnia Kassandra - trojańska księżniczka, potrafiąca przewidywać przyszłość, proroctwom jej jednak nikt nie wierzy, uważana jest za szaloną.

Bardzo przyjemnie czytało mi się tę książkę, uwielbiam język jakim jest napisana, każde zdanie tej książki. Jennifer Saint posiada bardzo naturalny styl pisania, lekki i przyjemny w odbiorze. Każda z bohaterek ma swój głos w tej książce, chociaż ja sama myślałam początkowo, że będzie ona opowiedziana przez samą Elektrę. Fabuła poprowadzona jest w ciekawy sposób, więc liczcie się z tym, że trudno odłożyć tę książkę.

"Elektra" to nie tylko opowieść o kapryśnych bogach ale również o relacjach rodzinnych, miłości, przemijaniu, obowiązkiem. Jeśli podobała wam się "Ariadna" to jestem przekonana, że tak samo będzie z "Elektrą" ja obie te książki uwielbiam i polecam.

Współpraca reklamowo z wydawnictwo muza.

• Literatura piękna
  • B. Muszę mieć papierowe!!!

Dodaj cytat z książki Elektra