Starzy przyjaciele

Sílvia Soler Wydawnictwo: Wydawnictwo Kobiece literatura obyczajowa, romans
Wydawnictwo Kobiece
2019-03-27
2019-03-27

Bardzo piękna, wzruszająca opowieść o przyjaźni, która wbrew różnym zakrętom, zawirowaniom i trudnym niekiedy relacjom przetrwała przez ponad ćwierć wieku.

Piątka studentów Barcelońskiej Akademii Sztuki - Marc, Mateu, Lidia, Ada i Santi, wyruszają w wyprawę do Paryża. Ich celem jest wystawa prac Paula Gaugina. Ten krótki wyjazd do stolicy Francji daje początek niezwykłej przyjaźni na resztę ich życia. Młodzi ludzie, którzy mają za sobą różne wspomnienia z dzieciństwa i młodości, mają jedną wspólną pasję i marzenia - stać się sławnym, malować obrazy jak Gaugin, Degas, van Gogh czy inni. Dzielą ze sobą chwile szczęścia, radości, fascynacji, wspólnie również przeżywają zawody, rozczarowania i niepowodzenia.
Ich przyjaźń, choć nie zawsze beztroska i usłana różami, nigdy nie zawodzi, mimo że przyjaciele czasem oddalają się od siebie, szukając samotności, ucieczki, wytchnienia, czasu na przemyślenie, to jednak zawsze do siebie wracają, utrzymują kontakty. Dorastanie i wchodzenie w dorosłe życie stawia ich przed dużo większą odpowiedzialnością; muszą zmierzyć się z własnym życiem, z tym co teraz i z przeszłością, zachowując w sercach prawdę o sobie i innych.

Książka mnie urzekła opisaną w niej historią prawdziwej ponadczasowej, bezwarunkowej i pięknej przyjaźni, nie nachalnej, wyrozumiałej, dającej swobodę i prawo do własnych opinii i osądów, nawet wtedy, gdy nie są one zgodne z poglądami innych. Taka przyjaźń to skarb.

Historia o przyjaźni i marzeniach, które weryfikuje życie.

Mimo iż daleko mi do znawcy sztuki, bardzo wciągnęła mnie opowieść o piątce młodych wchodzących w życie artystach. Ich przyjaźń na przestrzeni lat dojrzewa wraz z nimi. Nie zawsze jest słodko i kolorowo, jak to w życiu.

Podobał mi się sposób przedstawienia fundamentów przyjaźni w poszczególnych parach. Postacie są interesujące, barwne i nie zawsze idealne co dodaje im prawdziwości.

Historia o przyjaźni i marzeniach, które weryfikuje życie.

Przepiękna, plastyczna historia o grupie przyjaciół, ich losach na przestrzeni lat. To opowieść życiu, problemach, relacjach międzyludzkich, uczuciach ze sztuką w tle. Powieść napisana jest w przepiękny sposób. Autorka bardzo wizualizuje uczucia i myśli, opisuje wszystko bardzo 'artystycznym' językiem i tworzy obraz, dzieło sztuki. Ukazuje nam całą paletę barw oraz charakterów. Jest głęboka, ale nie patetyczna. Całość podzielona jest na 3 części. W pierwszej poznajemy relacje i historie różnych osób z grupy artystów. W drugiej wszystko widzimy oczami 2ki z nich (narracja pierwszoosobowa) a w 3ciej części to jak ich losy zmieniają się po naprawdę ważnych wydarzeniach. To prawdziwa uczta dla miłośników dobrej literatury, dla miłośników sztuki i artystycznych dusz, dla długoletnich przyjaciół i osób w życiowym impasie. Zaczarowała mnie ta książka i choć bardzo bym chciała to nie umiem, tak jak autorka, malować słowem,ale zachęcam Was gorąco do przeczytania.

Książka "Starzy przyjaciele" to powieść obyczajowa. Podzielona jest ona na 3 części, będące poszczególnymi etapami poznawania się bohaterów i ewolucji ich poglądów życiowych.
Lidia, Ada, Marc, Mateu i Santi - to główne postaci, wokół których oscyluje generalnie cała akcja utworu. Są to młodzi studenci sztuk pięknych, którzy wybrali się do Paryża na jedną z wystaw znanego artysty. I tu czytelnik jest świadkiem rodzącej się między nimi więzi, przyjaźni, będącej konsekwencją wyprawy.
Każdy z nich jest inny. Ma swoje przyzwyczajenia, swój sposób bycia i różną osobowość. Jest jednak coś, co łączy całą piątkę. To pasja i zamiłowanie do sztuki, do malarstwa. U jednych jest ono większe, u innych nieco zelżone - ale jednak. Z czasem młodzi ludzie zaczynają tworzyć zgraną "ekipę", która pędzi młodzieńczo za swymi marzeniami. Dopiero upływ czasu - którego nikt na początku nie czuje - zaczyna pewne sprawy weryfikować. W miarę upływu lat, już beztroskie podejście do marzeń i ich realizacja zdaje się być coraz trudniejsza. I tu właśnie autorka bardzo ciekawie i dokładnie przekazała ten cały proces rozwoju psychiki ludzkiej względem podejścia do życia i swoich celów na przestrzeni upływającego czasu.
Wszelkie zmagania życiowe, większe, bądź mniejsze, są dla bohaterów lekcją życia i próbą nie zatracenia swych pasji i celów życiowych.
Jak potoczyły się "dorosłe" losy piątki przyjaciół? Przeczytajcie!
Autorka na okrasę dodała piękne malownicze opisy Katalonii - choć nie są to opisy długie i ciągnące się w nieskończoność, a raczej nakreślone z wyczuciem i potrzebą chwili.

„Starzy przyjaciele' to ksążka o tym, jak życie rewiduje nasze plany i marzenia. Jak zmieniają się z czasem nasze poglądy i podejście do życia i oczekiwania. Jest prawdziwie słodko-gorzka i nie rozpieszcza czytelnika samymi przyjemnymi momentami. Nie jest jednocześnie przesiąknięta tragizmem i patosem.

Jest to historia wieloletniej przyjaźni Marca, Mateu, Lidii, Ady i Santiago. Łączą ich studia na Akademii Sztuki i mniejsza lub większa pasja do malarstwa. Kiedy się poznają mają głowy pełne marzeń, planów i optymizmu – jednocześnie każde z nich wydaje się całkiem inne. Ich charaktery są świetnie opisane i nie wydają się ani trochę przesadzone lub niepełne. Z każdym rokiem paczka przyjaciół w jakiś sposób się przemienia – powstają w niej miłosne pary, zawiązują głębsze przyjaźnie, jeszcze inni obrażają się na siebie, żeby za jakiś czas przestać się gniewać. Każdy, kto choć przez jakiś czas miał swoją „paczkę” w pełni rozumie te mechanizmy. A co dopiero może się wydarzyć, kiedy przyjaźń i grupa przyjaciół utrzymuje się przez lata?

Inną rzeczą, która ujęła mnie w tej powieści, jest opowieść o sztuce i jej rzemieślnikach. Przewijają się tu anegdoty z życia sławnych malarzy, ale też gorzkie życie młodych i starszych adeptów sztuki malarskiej, którym nie udało się wyśnić ich snu o sławie i wielkim malarstwie. Musieli połknąć gorzką pigułkę jaką daje im życie i poszli dalej – poświęcili się rodzinie, innej pracy lub cały czas się starali, ale nie osiągnęli wielkich efektów.

Z pewnością jest to przyjemna lektura o przyjaźni, wzlotach i upadkach, o odsuwaniu i zbliżaniu się do siebie. Sądzę, że może być świetną letnią lekturą, momentami przewidywalną i niezbyt ambitną, ale z pewnością ciekawą i odprężającą.

Jest to historia wieloletniej przyjaźni Marca, Mateu, Lidii, Ady i...

Piątka studentów wyrusza na wystawę prac Paula Gauguina do Paryża. Żadne z nich nie ma pojęcia, że z tej wyjątkowej podróży powrócą jako przyjaciele. Lidia, Ada, Marc, Mateu oraz Santi, każde z nich marzyło o wielkiej karierze artystycznej, chcieli być znani na całym świecie.Lecz to życie było tu reżyserem i zweryfikowało życie każdego z nich. Nie zmąciło jednak przyjaźni między nimi, która z czasem stawała się coraz bardziej silna i trwała.

"Starzy przyjaciele" jest moją drugą książką Silvi Soler, i po raz drugi zostałam zaczarowana i przeniesiona w zupełnie nieznany mi do tej pory świat sztuki. Wątek artystyczny, jaki autorka tu rozwinęła, wypływał niemal z każdej strony książki, w połączeniu z klimatycznymi zakątkami Katalonii czynił z powieści książkę niezwykle klimatyczną i cudowną.

Kolejnym atutem tej historii są jej bohaterowie, pełni pasji do sztuki, marzeń, planów na przyszłość. Muszę wspomnieć o najważniejszym wątku, który cenię sobie najbardziej w obu książkach autorki to pozytywne relacje międzyludzkie. Bohaterowie powieści w każdym momencie swojego życia, chwilach zwątpienia potrafili się wspierać, a to w dzisiejszych czasach jest to bardzo trudne i jakże cenne.

Jeśli nie mieliście jeszcze okazji sięgnąć po "Lato, które się zaczyna", czy też "Starzy przyjaciele", zbyt długo nie zwlekajcie z tą decyzją, naprawdę warto.

Studium przypadku przyjaźni. Narracja prowadzona z kilku perspektyw. Dość przewidywalna. Można znaleźć w niej ciekawostki z życia sławnych malarzy i przyjrzeć się życiu osób, które chcą podążać ich śladem .

O przyjaźni, relacjach rodzinnych, miłości... O dojrzewaniu... O umieraniu, żałobie, radzeniu sobie ze stratą... O sztuce, talencie, akcie tworzenia... W tle hiszpańska Katalonia :) Polecam!

• Mój
  • Obyczajowe

Dodaj cytat z książki Starzy przyjaciele