Kawa dla zdrowia

Vivante
2019-03-20
2019-03-20
Bartłomiej Kotarski
kuchnia dieta przepisy kawa napoje zdrowie używki

„Kawa dla zdrowia” napisana przez Bob’a Arnot’a jest książką z kategorii poradnik dla każdego miłośnika kawy oraz dla pijących ją okazjonalnie. Książka jest podzielona na trzy części, gdzie pierwsza i druga skupia się na wadach i zaletach różnych rodzajów ziaren kawy, kraju ich pochodzenia, rodzaju palenia, przechowywaniu i co najistotniejsze sposobie parzenia. Ostatnia część jest poświęcona diecie kawosza. Dla mnie osobiście dwie pierwsze części na temat kawy były niezwykle ciekawe i poszerzyły wiedzę na temat mojego ulubionego napoju. Autor opiera swoje wnioski na podstawie badań własnych oraz innych instytucji przeprowadzonych głównie w społeczeństwie amerykańskim i większość danych statystycznych dotyczy tego kraju, nie mniej można część z nich odnieść do społeczeństwa np. europejskiego. Zdania dotyczące kawy były wielokrotnie zmieniane, ale ogólną prawdą jest to, że po pierwsze w nadmiarze wszystko szkodzi, po drugie należy zwracać uwagę na jakość produktów. Natomiast rozdział poświęcony diecie kawosza, pomimo zachęcających przepisów, nie przemówił do mnie osobiście. Ponadto w wielu dietach zalecanych przez dietetyków kawa nie była zabroniona. Nie mniej jednak, warto sięgnąć po tę książkę, chociażby dlatego, żeby dowiedzieć się które ziarna są najlepsze, jaka temperatura palenia kawy nie pozbawia jej zdrowotnych właściwości oraz jak najlepiej przyrządzać ją w domu. Dla miłośników kawy z wiedzą chemiczną jest równie warta przeczytania.

Dla czytelnika, który kawę pije normalnie i nie wgłębia się w alchemię, a o fenolach wie niewiele, książka może być odkrywcza, przełomowa, czy wręcz rewolucyjna. Jestem dość dociekliwy i nie przechodzę do porządku dziennego nad frazą, która budzi wątpliwości lub nie jest zrozumiała, lub zalatuje ortodoksją. Książka, moim zdaniem, nie nadaje się na polski rynek. Mowa jest o rodzajach kawy, czy markach handlowych absolutnie u nas nieznanych. Autor posługuje się statystykami dotyczącymi USA i opisuje "kulturę" kulinarną USA. Inna kawa na każdą porę dnia? No proszę! Porównuje rzeczy nieporównywalne. Konsekwencja w doborze temperatury wody jest niska, a wagi jubilerskie, stopery, termometry itd. odrzucają od kawy. Poza tym są błędy; może autor, może tłumacz, może korektor? Dla przykładu: w opisie zaparzacza ELAN COLLECTIVE jest mowa, że nie ma filtra, a w instrukcji obsługi: "wlewaj wodę do filtra". Opisy osiągnięć laboratoryjnych są żałosne, we własnej kuchni jest prościej, taniej, szybciej i smaczniej. Dieta oparta o kawę, jak każda dieta oprócz MŻ - do kosza. Coś czuję oddech lobby kawy o dużej kwasowości.

Książka składa się z trzech części. W pierwszej są zalety kawy, w drugiej o ziarnach, paleniu, parzeniu. Dużą część zajmują przepisy na różne dania. Moim zdaniem to nie było potrzebne w tym dziele. Wiedzy jednak jest sporo, nawet woda, którą zalewa się kawę ma znaczenie.

"Dzięki dziesiątkom lat badań medycznych przeprowadzanych na całym świecie odkryliśmy, że pradawny napój jest w istocie jednym z najzdrowszych produktów spożywczych. Kawa to najpopularniejszy napój zaraz po wodzie."
Od wielu lat jestem miłośniczką tego aromatycznego napoju. Od rana pobudza mnie do życia i smakuje wspaniale. Byłam zachwycona faktem otrzymania tej książki, gdyż przy okazji picia filiżanki kawy, poznałam lepiej jej zalety. Dość sporo już czytałam w wielu poradnikach a o właściwościach zdrowotnych dowiedziałam się nawet od swojego kardiologa, to jednak sporo nowych informacji mnie nawet zaskoczyło. Dowiedziałam się, że większość kawy w naszych sklepach nie ma tak dobrych właściwości, gdyż jest zbyt mocno palona, a kawa powinna być tylko lekko palona, czyli mieć jaśniejszą barwę.
I na dodatek często jest nieprawidłowo przechowywana.

"Jasno palone kawy wschodnioafrykańskie zawierają najwięcej polifenoli. Dzięki nim szybko się rozbudzisz, będziesz mieć lepszy nastrój, a jednocześnie zadbasz o układ krążenia."
Oczywiście fakt, o którym wspomniałam wyżej poskutkował tym, że kupiłam dzisiaj różne rodzaje kawy i po sprawdzeniu koloru ziaren, teraz wiem jaki rodzaj kawy będę kupowała. W sumie niewiele się zmieniło, gdyż akurat ta kawa była jedną z moich ulubionych.
Przyznam, że to jest bardzo dobra pozycja dla kawoszy a może nie tylko, temat jest bardzo przystępnie i jednocześnie fachowo przedstawiony. Autor podaje nam fakty mające zasadniczy wpływ na walory ziaren kawy. Wszystko jest poparte przeprowadzanymi na całym świecie badaniami.

Zdaje sobie sprawę, że nie wszyscy lubią kawę i nawet nie zmuszałabym nikogo do jej picia. Sama mam w rodzinie wielbicieli herbaty, którzy nie tykają kawy, ale za to bardzo lubią jej zapach. A w tej książce dowiedziałam się, że to również jest można powiedzieć zdrowe...

"Profesjonalni testerzy kawy sprawdzający jej aromat i smak zawsze wąchają napój, zanim go wypiją. Ty również powinieneś tego spróbować, ponieważ niektóre przeciwutleniacze zawarte w kawie dostają się do organizmu właśnie z aromatem."
Książka podzielona jest na trzy części o tematyce związanej z kawą, lecz każda z nich ma swój główny cel. Bardzo starannie opisana, znajdziemy wiele wykresów, badań, przepisów na łączenie smaków i podanie ilości kalorii w przygotowanych daniach i napojach oraz innych rozmaitych ciekawych informacji. Co jednak z pewnością wielu może zaskoczyć, to brak w tej publikacji jakichkolwiek zdjęć czy ilustracji oprócz filiżanek kawy otaczającej numerki stron książki. Jednak nie przeszkadzało mi to zupełnie w lekturze, po prostu może bardziej sobie wyobrażałam to, o czym czytałam i tak było również bardzo dobrze.
Z pewnością będę do tej książki wracała aby wypróbować niektóre z zawartych w niej przepisów a także aby czasem zaskoczyć znajomych moją wiedzą o ulubionym napoju - czarnym, mocnym i gorącym...

Polecam wszystkim amatorom kawy i nie tylko.

"Regularne picie kawy może obniżyć ryzyko zgonu nawet po zawale."

Bardzo dobra książka o kawie. Autor, bardzo jasno i fachowo opisuje wszystkie kwestie mające wpływ na walory kawy. Tłumaczy co jest dobre, co złe. Wszystko poparte badaniami i artykułami.
Idealna książka dla każdego kto ma do czynienia z tym napojem a jednocześnie chciałby wiedzieć o nim coś więcej.

Kawa - jedni ją kochają, inni nie. I obie grupy dzielą się na osoby, które wierzą, że jest szkodliwa, takie które nie wiedzą nic na ten temat i takie które są przekonane o jej prozdrowotnych właściwościach. Dzięki książce Boba Arnota, wszystkie grupy będą zadowolone!

Jako wieloletni kawosz i lekki snob, który ciągle uczy się czegoś nowego o swoim ulubionym napoju, nie mogłam przejść obojętnie obok takiego tytułu. I jestem zachwycona (z jednym małym zgrzytem).

Książka składa się z trzech głównych rozdziałów:
1. Kawa - najzdrowszy produkt spożywczy
2. Kawa dla zdrowia
3. Dieta kawosza

Rozdział 1, najkrótszy to bomba wiedzy. Badania, dane statystyczne, zawartości składników odżywczych i ryzyka chorób. Najkrótszy ale bardzo rzetelny, poparty wynikami badań (co widać w rozbudowanej bibliografii). Mnie zachwyca.

W części środkowej autor pisze o kawie. Ze szczegółami. Mój ulubiony rozdział. Tu jest dosłownie wszystko. Odmiany, ceny, kraje pochodzenia. Sposoby obróbki, palenia, przechowywanie. Parzenie, teoria, metody, proporcje, przepisy. Chciałabym już teraz przetestować każdy z dziesiątków opisywanych sprzętów, każdy rodzaj kawy. Jestem po prostu zafascynowana, bo to konkretna wiedza, cała w jednym miejscu.

Ostatni rozdział podoba mi się najmniej. Głównie ze względu na to, że nie jestem fanem diet. Aczkolwiek są tutaj zawarte naprawdę fajne i zbilansowane jadłospisy i ciekawe w nich przepisy, z których na pewno skorzystam. Podobała mi się również rozpiska, jaka kawa pasuje do danego typu posiłków (dieta jest oparta na piciu wysoko jakościowej kawy, co zawsze i wszędzie wszystkim polecam).

Cała książka jest niesamowicie starannie przygotowana. Roi się w niej od wykresów, wyników badań i dokładnych informacji. Autor wykonał wspaniałą pracę i jestem pod ogromnym wrażeniem. Niech Was nie zwiedzie lekka okładka. To jest wiedza przez duże K. I ostrzegam, w środku nie ma pięknych obrazków - jest tylko piękna treść!

Kolejny plus to pytania i odpowiedzi do każdego większego zagadnienia. Rozwiązują wiele problemów, nasuwających się w trakcie czytania.

Podsumowując - ciekawa książka, która może odczarować antykawoszy. I myślę, że zdecydowanie podbuduje kawoszy, którym się wydaje że jej picie to zgubny nałóg. Mam też nadzieję, że zachęci czytelników do sprawdzania dalej, czym jest kawa jakości speciality. Ja powiem Wam jedno: raz spróbujesz takiej kawy i już nigdy nie wrócisz do zwykłej!

Jak zawsze w temacie kawy polecam również książkę Iki Graboń "Kawa. Przewodnik po najpopularniejszym napoju świata", która jest już moją kawową biblią. "Kawa dla zdrowia" będzie drugą!

Kiedy zobaczyłam zapowiedź tej książki pomyślałam sobie, że skoro piję kawę codziennie, powinnam poznać jej wpływ na nasze życie i zdrowie. Nie spodziewałam się jednak, jak mało wiem o tym aromatycznym napoju!
Od dawna wiem, że kraj uprawy kawy ma ogromne znaczenie dla jej jakości. Nie miałam jednak pojęcia o tym, że proces palenia ziaren może "zabić" w kawie wszystko to, co najlepsze!
Wiedzieliście, że większość kaw, które kupujemy w sklepach, nie ma praktycznie żadnych drogocennych składników, bo jest przepalana, nieodpowiednio pakowana i przechowywana? Z tego poradnika dowiadujemy się, na co zwracać uwagę przy wyborze ziaren, żeby kawa faktycznie pozwalała nam odzyskać energię, obudzić się, poprawić sprawność umysłu, a nawet schudnąć.
Mam wrażenie, że ogrom informacji sprawił, że żadna kawa, o której czytam, nie spełnia teraz moich oczekiwań. Nie mniej jednak dzięki tej książce wiem, w jaki sposób szukać ideału.

• Literatura faktu, reportaż
  • Białystok