Książka Roku 2018
On love
miłość, wiersze, antologia
poezja
AMisz

Dopełniający tryptyk („O pisaniu” i „O kotach”) tom „O miłości” to zbiór poezji zarazem surowej i delikatnej, portretujący Starego Świntucha w chwilach największej słabości i gwałtownej zawziętości, w dziedzinie bliskiej każdemu z nas. Charles Bukowski był człowiekiem pełnym pasji i niespokojnym, przez jednego z wydawców nazywanym wręcz „płomiennym szaleńcem”. W „O miłości” widzimy...

Charles Bukowski był człowiekiem pełnym pasji i niespokojnym, przez jednego z wydawców nazywanym wręcz „płomiennym szaleńcem”. W „O miłości” widzimy Bukowskiego zmagającego się z zawiłościami i uniesieniami miłości, żądzy i namiętności. Krążący pomiędzy brutalnością i łagodnością, wrażliwością i oschłością, Bukowski odsłania miriady odcieni miłości – jej egoizm i narcyzm, jej nieprzewidywalność, niepojętość i udrękę, i wreszcie - jej prawdziwą radość, hart i moc odkupienia.

Bukowski pisze o miłości błyskotliwie i celnie – często dowcipnie, czasami z przekorą lub ulotną słodyczą. „O miłości” odsłania Bukowskiego jako mężczyznę i artystę; nieważne czy pisze o swojej córce, kochance, przyjaciołach czy pracy. Miłość jest dla Bukowskiego pryzmatem, przez który patrzy na świat i który pozwala nie tylko widzieć go w całej wspaniałości i grozie, ale też odnaleźć w nim swoje miejsce. W swych obserwacjach pozostaje niezmiennie boleśnie szczery, wzruszająco otwarty i refleksyjny. „Moja miłość jest kolibrem, który na cichą chwilę przysiadł na gałęzi”, pisze Bukowski, „podczas gdy kot właśnie się zakrada”.

Brutalnie szczere, przeszyte humorem i patosem, „O miłości” odkrywa najbardziej osobiste i wrażliwe oblicze Bukowskiego.

Poza 70 niepublikowanymi dotąd w Polsce utworami, w zbiorze znalazło się 13 wierszy ze zbioru "Miłość to piekielny pies" w tłumaczeniu Leszka Engelkinga oraz 3 ze zbioru "Płonąc w wodzie, tonąc w ogniu" w przekładzie Piotra Madeja.

źródło opisu: https://www.noir.pl/ksiazka/746/Charles-Bukowski-O-milosci

źródło okładki: https://www.noir.pl/resources/3/O_milosci_RGB.jpg

allison | 2018-12-09
Przeczytana: 08 grudnia 2018

Wiersze Charlesa Bukowskiego mogą zadziwiać, fascynować, bulwersować albo gorszyć. Na pewno jednak nie pozostawiają czytelnika obojętnym, tym bardziej jeśli ich tematem jest miłość. To uczucie autor ukazuje w różny sposób – od niemal zwierzęcego pożądania po subtelne spojrzenie na ukochaną osobę, którą najczęściej jest córka.

Bukowski zadebiutował jako poeta w roku 1946. Napisał i opublikował setki wierszy, których część zawiera wydany niedawno zbiór „O miłości”. Co ciekawe, w tomiku są również nieznane dotąd polskiemu czytelnikowi utwory.

Wiersze Bukowskiego w dużej mierze korespondują z jego opowiadaniami i obfitującym w obyczajowe skandale życiem.
W zbiorze jest sporo tekstów, które przypominają prozę, czasem można odnieść wrażenie, że różnią się od niej jedynie wersyfikacyjnym zapisem. To najczęściej obrazoburcze, naturalistyczne wynurzenia, pełne wulgaryzmów, które mogą szokować czytelnika nieobeznanego z twórczością autora.

Obok tych prowokacyjnych wierszy mamy tu i...

Renax | 2018-11-26
Przeczytana: 21 listopada 2018

Trochę więc nieprzekonana do Bukowskiego, ale ciekawa tych wierszy, powiedziałam, tak, chcę ten tomik. Ja jakoś nie czułam, że są to wiersze da mnie, ale je przeczytałam bez oporów, tylko czasami ze zniesmaczeniem, bo turpizm Grochowiaka to nic w porównaniu z turpizmem Bukowskiego, który pisze o gmeraniu w tyłku i o włosach łonowych kochanki w zębach... To szokuje, mimo wszystko, choć świat już przywykł. ....
Ale w gruncie rzeczy są to wiersze o samotności i o przeczuciu śmierci. Podmiot liryczny zdaje sobie sprawę, że młodość już mu umknęła, a tymi przyciężkimi tekstami o seksie i podbojach miłosnych goni młodość i odgania samotność. Najbardziej zaś tęskni do drugiej osoby i wcale nie w kontekście seksu, bo to tylko otoczka, płaszczyk, żeby przykryć ludzkie uczucia. Bardzo wzruszył mnie wiersz o dzieciństwie Bukowskiego z książkami, gdy książki były odskocznią od prozy życia. Jest też wiersz o muzyce Bacha. Uroczy. Obrzydliwe są natomiast wiersze gastryczno-odbytnicze. Rozumiem...

Czytaanna | 2018-12-01
Przeczytana: 01 grudnia 2018

Wiersze w książce (oprócz kilku wyjątków) nie były jeszcze nigdy publikowane.

Był człowiekiem o wielu twarzach,nie gardził alkoholem,kobietami i sexem.
Poprzez wiersze wyrażał siebie,to jaki był. Mimo tego że nie brakowało mu niczego,był człowiekiem samotnym poszukującym miłości i szczęścia.
Wiersze Bukowskiego nie odrzucają,wręcz przeciwnie, czyta się je z największą przyjemnością.
Polecam

WielkiBuk | 2018-11-29
Przeczytana: listopad 2018

Poezja miłosna w zbiorze „O miłości” Charlesa Bukowskiego jest dokładnie taka, jak sam wybitny amerykański pisarz i poeta – miejscami świńska, czasami obleśnie brudna, a czasami zaskakująco romantyczna, jednak zawsze trafiająca prosto do serca czytelnika.

Wiadomo, nie każdemu uda się pokochać tego upartego, zapijaczonego świntucha jakim jest Charles Bukowski, ale kto już przyzwyczai się do tego parchatego oblicza trolla, ten z przyjemnością posłucha jego romantycznego głosu. „O miłości”, w świetnie oddającym charakter Buka przekładzie Michała Kłobukowskiego, może być inspiracją dla spragnionych poezji nietuzinkowej, może być ukojeniem, może być wstępem do wielkiej bukowej przygody. Przepadłam między słowami i wzruszyłam się, chociaż wcale wzruszeń nie planowałam. Ale czasami najprostsze chwile, te prozaiczne i takie zwyczajne w swoim niechlujstwie, uchwycone pod lupą dociekliwego pióra potrafią złapać za serce bardziej niż najwykwintniejszy poemat czy sonet. I przekonacie się sami...

Lady Margot | 2018-11-22

LADYMARGOT.PL

Charles Bukowski należy do czołówki moich ulubionych autorów. To może być dla wielu zaskoczenie, ponieważ odbierana jestem jako delikatna, wrażliwa dziewczyna, której bliżej do Pawlikowskiej – Jasnorzewskiej niż śmierdzącego alkoholem i papierosowym dymem, Bukowskiego. Od zawsze jednak fascynowało mnie to, co surowe, mroczne, tajemnicze. Jako nastolatka kochałam się w poezji Baudelaire czy Rimbaud. Cieszę się więc ogromnie, że za sprawą najnowszego tomu poezji amerykańskiego poety i prozaika, możecie poznać moje nieco inne oblicze 🙂

***

POSTACI

Przewrotnie przedstawiam bohaterkę niniejszej publikacji: Drodzy Państwo, przed Wami – MIŁOŚĆ. I wszystkie jej oblicza.

O KSIĄŻCE

„O miłości” to zbiór wierszy Charlesa Bukowskiego, które w zdecydowanej większości nie ukazały się do tej pory na rynku polskim. I pozwolę sobie tu na prywatę: to moja ulubiona pozycja z serii „O” (przypominam, że wcześniejsze publikacje to „O pisaniu” i „O kotach”). Tu wraca Charles, którego...

kinga1711 | 2019-01-09
Przeczytana: 09 stycznia 2019

Miłość to najpiękniejsze uczucie. Jest tak uniwersalne, że doświadczają go ludzie w każdym wieku, na każdej szerokości geograficznej przez tysiące lat. Piękne w niej jest to, że każdy rozumie ją na swój sposób. Charles Bukowski chciał podzielić się ze swoimi czytelnikami swoim spojrzeniem na miłość, oddając w nasze ręce tomik poezji "O miłości".

Wiersze Bukowskiego są dość nowoczesne, są wierszami białymi, czyli takimi które nie posiadają znaków interpunkcyjnych. Język jest dość prosty i typowy dla Bukowskiego. Nie brakuje tutaj przekleństw, świńskich docinek i przytyków. Jednak zaskoczyło mnie to, że autor którego poznałam dzięki "Najpiękniejszej dziewczynie w mieście" potrafi być tak romantyczny. Co więcej oprócz dużej dawki romantyzmu pokazuje nam również miłość rodzicielską, miłość do córki.

Tomek | 2018-11-06

Męski konfesjonał. Daleko od najlepszych rzeczy Buka, ale i tak robiący wielkie wrażenie. – Bukowski o miłości? – ni to zapytał, ni to stwierdził koleś w Bonito podając mi książkę. Bo faktycznie, gdzie wśród pustych butelek, kurw, muzyki poważnej i ogólnego syfu jest miejsce na uczucia? A właśnie wóda, kurwy, muzyka poważna i syf kojarzą się z Bukowskim. Facet nie pisywał w „Malinowym chruśniaku” i tym podobnych wordtracków dla par obejmujących się o wschodzie czy zachodzie słońca, albo bardzo ładnych pań i panów przewracających się w eleganckiej pościeli z butelką dobrego szampana w tle.
Bukowski to „krew, pot i sperma”. To cyniczne frazy w stylu „Za dużo facetów zadziera nosa/za dużo kobiet zadziera nogi”. Zresztą fraza ta pochodzi z „O miłości”. Jest tu zresztą więcej gorzkich refleksji na temat naszego gatunku i jego rytuałów. Są obrazy, którym bliżej do pornografii niż tego, co etatowi połykacze seriali nazywają miłością. Ale to miłość. Tyle, że nie drobnomieszczańska,...

OSIEM POWODÓW BY PRZECZYTAĆ O MIŁOŚCI:
1. Oryginalne podejście do życia. Charles Bukowski nie był człowiekiem, dla którego ważne było to samo, co dla innych poetów i większości ludzi. Dla tego mężczyzny liczyła się wyłącznie literatura, poezja i spora dawka alkoholu oraz dziewczyn, czego ani przez chwilę nie ukrywał. Nie spotkałam się jeszcze z autorem, który by tak otwarcie wyznawał swoje grzeszki, obsesje oraz przyznawał się do sypiania z kim popadnie.
2. Niewyparzony język. Większość czytelników Bukowskiego jest zgorszona tym, w jaki sposób pisze on zarówno swoje wiersze, jak i książki. Nie da się ukryć, że każda książka podpisana nazwiskiem tego autora jest bardzo wulgarna, pełna przekleństw i nawet O miłości nie wyróżnia się klimatem. Uważam jednak, że ta bezczelność jest jedną z większych zalet Bukowskiego - dzięki temu można wczuć się w jego życie bardziej, niż gdyby pisał gładkim, ułożonym językiem.
3. Różne oblicza miłości. Bukowski - jak mogłoby się wydawać - nikogo nie...

Szaman | 2018-12-24

Skończyłem dziś ten tom. I ze smutkiem stwierdzam, że po 8 latach od rozpoczęcia przygody z twórczością Bukowskiego... Przestał do mnie trafiać.
Czytałem zbiór na raty, czasami zaintrygowany, częściej jednak zmęczony ciągłymi patologiami. Nie powiem, niektóre z wierszy przykuły moją uwagę i rzucały inne światło na Starego Świntucha, ale były to wyjątki.
Tyle, że należy też coś sobie zaznaczyć. Miłość w rozumieniu Bukowskiego to nie tylko partnerki, ale też i inne czynniki. I te wiersze mnie rzeczywiście zdobywały (skoro osoba, która nie interesuje się samochodami z zaintrygowaniem czytała wiersz skierowany do pojazdu, wiedz, że coś się dzieje).
Dlatego właśnie wystawiam tylko szóstkę. Chciałbym dać więcej, jednak z powodu zmian, jakie zaszły w moim odczuwaniu świata od przeczytania kobiet, nie jestem w stanie dać więcej.
Pochwalić należy wydawnictwo za zebranie tylu tekstów, rozrzuconych po różnych publikacjach (zajrzyjcie na koniec do rozdziału Źródła) i ich wydanie w, jak to...

biblioteczka_justyny | 2019-01-05
Przeczytana: 03 stycznia 2019

Każdy pragnie miłości, czy to ciemnej, czy jasnej, mocnej, cichej, głośniej, delikatnej, wyuzdanej, frywolnej, tradycyjnej czy jednak łamiącej wszelkie zasady. Niezależnie od tego jaka ona by miała być, każdy jej potrzebuje i myślę, że najlepszym przekazem odnośnie tego uczucia jest właśnie poezja.
I w tym zbiorze wierszy Bukowskiego znajdziemy właśnie te wszystkie odcienie miłości i to w konwencji łamiącej nasze wyobrażenia o miłosnej poezji. Język, którym pisze Charles, jest dosadny, czasem nawet bardzo, co może budzić swego rodzaju niesmak u części czytelników. Było to moje pierwsze spotkanie z twórczością tego autora i chyba na tym poprzestanę, bo jednak nie przemawia ona do mnie. Niemniej jednak znalazłam kilka dobrych, dających do myślenia wierszy.

Cytat:
"[...]
samotność ma wiele zalet
ale w życiu we dwoje jest jakieś dziwne ciepło
[...]"