Narcyzm. Zaprzeczenie prawdziwemu "ja".

Okładka książki Narcyzm. Zaprzeczenie prawdziwemu "ja". Alexander Lowen
Okładka książki Narcyzm. Zaprzeczenie prawdziwemu "ja".
Alexander Lowen Wydawnictwo: Ośrodek Bioenergetycznej Pracy z Ciałem, Pomocy i Edukacji Psychologicznej nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Narcissism
Ośrodek Bioenergetycznej Pracy z Ciałem, Pomocy i Edukacji Psychologicznej
2013-01-01
2013-01-01
Joanna Olchowik

Na półkach: , , , , , ,

Moja opinia będzie krótka, ale, mam nadzieję, treściwa. I osobista, ale w wyjątkowym tego słowa znaczeniu.
To dla mnie bardzo, bardzo ważna książka. Dzięki niej widzę i rozumiem więcej. To, że wiele razy są nawiązania do Freuda i tego, że autor w pewnym momencie wszędzie widzi popęd seksualny, jest minusem tej pozycji, jednak cieszę się, że na nią trafiłam. Ocena, jaką wystawiłam, to jednocześnie moje podziękowanie. Dawno nie czułam się po przeczytaniu książki z psychologii taka... zrozumiana. Cóż, trafiłam przypadkiem, i było warto.

Ciekawa książka podejmująca temat narcyzmu we współczesnym świecie. Czytałam już kilka pozycji na ten temat. Były to bardziej szczegółowe książki. W tej jest temat opisany ogólnie i na przykładach pacjentów. Pozycja warta przeczytania ale nie porywająca.

Zachęcona bardzo fajnym poradnikiem #miloscsexiserce autorstwa Lowena - z ochotą sięgnęłam po kolejną pozycję autora. Tym razem bardziej z ciekawości i poszerzenia wiedzy niż chęci pracy nad sobą.🤓

Na szczęście cech narcystycznych nie posiadam - w czym utwierdziły mnie informacje zawarte w poradniku.🙃

Znajdziemy tu sporo przykładów z doświadczeń klinicznych autora, wyjaśnienia zagadnień związanych z osobowością narcystyczną, nakierowanie na możliwe przyczyny takiego stanu.

Książka pisana jest w latach 80-tych, możliwe jest więc, że wiedza nie jest w pełni aktualna - jednak dla ogólnego poznania tematu mi wystarczyła. Autor wskazuje przede wszystkim na to, że narcyzm to nie cecha charakteru, ale zaburzenie, które należy leczyć, by pacjent odzyskał radość życia.

Znajdziemy tu sporo przykładów z doświadczeń klinicznych autora,...

Książka utwierdziła mnie w przekonaniu, że poglądy Lowena są przestarzałe, a podejście psychodynamiczne to archaizm.

💥RECENZJA💥
„Narcyzm. Zaprzeczenie prawdziwemu ja” Alexander Lowen

Czy jesteś narcyzem? A może znasz kogoś, kto nim jest? Wbrew obiegowemu przekonaniu narcyz nie kocha ani siebie, ani nikogo innego. To człowiek, który nie potrafi zaakceptować swojego prawdziwego Ja i w jego miejsce tworzy trwałą maskę, mającą skrywać niezdolność do doznawania uczuć.
W tej przełomowej pracy Alexander Lowen, psychoanalityk światowej sławy, wykorzystuje swoje ogromne doświadczenie kliniczne, by pokazać, jak można przywrócić takiemu pacjentowi uczucia i pomóc w odzyskaniu integralności jaźni. Podstawowy przekaz "Narcyzmu" jest tyleż doniosły, co niemożliwy do zakwestionowania: uczucia i ich wyrażanie to bez żadnych wątpliwości sprawa najwyższej wagi. "Jesteśmy tym, co czujemy, a nie tym, co robimy".
opis wydawcy

Znacie jakichś narcyzów? Jak tak to zapraszam do komentarzy, chętnie się zapoznam z Waszymi doświadczeniami 😊

Tego typu lektury to zawsze ciekawe doświadczenie. Autor skupił się tym razem na osobowości narcystycznej. W książce jest sporo przykładów, które pozwalają dość dobrze zrozumieć istotę problemu, przyczyny powstawania narcyzmu u osób, które zostały dotknięte nie tylko przemocą ale mają również traumatyczne przeżycia.

Dobrze opisano relacje terapeutyczne i jej cele. Wszystko poparte doświadczeniem autora.
Polecam każdemu, kto się interesuje tą tematyką.

Współpraca @wydawnictwoczarnaowca

Dziękuje za egzemplarz 😊

#lowen #narcyzm #osobowości #literaturapopularnonaukowa #wydawnictwoczarnaowca #czytam #bookstagram #bookstagrampolska

💥RECENZJA💥
„Narcyzm. Zaprzeczenie prawdziwemu ja” Alexander Lowen

W tej przełomowej pracy...

Narcyzm jako taki został w książce Lowena potraktowany jako wyparcie pewnych uczuć. Autor skupił się jedynie na tym aspekcie zaburzenia. Liczne opisy przypadków, z którymi miał autor do czynienia, skupiły się raczej na zagadnieniach z dziedziny refleksologii niż psychologii.

Bardzo ciekawa analiza przyczyn narcyzmu w kontekście współczesnej kultury. Mimo, że autor napisał tę książkę w latach 80-tych ubiegłego wieku, to nadal można bez problemu odnieść jego obserwacje do dzisiejszej rzeczywistości. Jak to zwykle u Lowena bywa, teoria poparta jest opisami poszczególnych przypadków klinicznych. Po lekturze można odnieść wrażenie, że narcyzm to coś poważniejszego niż typ charakteru - to poważne zaburzenie, które należy leczyć, by przywrócić pacjentowi radość z życia.

,,Tak więc spektrum narcyzmu można również rozpatrywać jako skalę choroby umysłowej. Na jednym jej końcu znajdują się falliczni narcyzowie, których zachowania są tak dobrze dostrojone do kultury Zachodu, że ich zdrowia nie da się zakwestionować; na drugim końcu – jawnie chorzy psychicznie paranoidalni schizofrenicy. Pośrodku mieszczą się osoby o charakterze narcystycznym oraz osobowości borderline lub psychopatycznej.”

,,Narcyzm. Zaprzeczenie prawdziwemu ja” to pierwsza książka pióra Alexandra Lowena, po jaką miałam okazję sięgnąć (szkoda, że nie zrobiłam tego wcześniej!).

Autor, doświadczony psychoterapeuta i lekarz, przybliża w tej niepozornej pozycji istotę narcyzmu, czyli zaburzenia polegającego na negowaniu i braku odczuwania własnych uczuć. Wyjaśnia również jego etiologię, wpływ dzieciństwa na rozwój narcyzmu, powiązania ze współczesną kulturą oraz – za pomocą licznych opisów przypadków jego pacjentów – nakreśla losy i konkretne leczenie danych osób. Jest to w pewnym sensie zbiór krótszych esejów, ale tworzą one dopracowaną i nader ciekawą całość.

Myślę, że książka ta przypadnie do gustu wszystkim tym, którzy podobnie jak ja są zafascynowani człowiekiem – jego anatomią, fizjologią i, oczywiście, psychologią. Choć może lektura ta nie należy do najłatwiejszych, to doświadczenie autora i jego sposób przekazywania wiedzy są naprawdę warte uwagi!

Nie oszukujmy się - każdy z nas ma coś z narcyza! Minimalne cokolwiek, które w pewnych przypadkach jest czysto naturalnym i zdrowym podejściem! Okazuje się jednak, że z tym narcyzmem sprawa nie jest taka prosta, a w zaawansowanym stopniu może on prowadzona nawet do poważnych zaburzeń psychicznych.

Książka skierowana jest do rodziców, który od początku mają możliwość zauważyć w swojej latorośli skłonności narcystyczne i pracować nad nimi; oraz do osób znajdujących się w związku lub bliskiej znajomości z narcyzem. Lowen w ciekawy sposób przedstawia genezę samego zaburzenia oraz wyjaśnia na czym dokładnie ono polega. Od razu zaznaczam, że książka napisana jest w bardzo przystępny, zrozumiały sposób i nikt nie łowieniem mieć problemów z jej zrozumieniem.
Szczególnie ujęła mnie część poświęcona psychice osób mierzącym się z narcyzmem - nie wiedziałam, że choroba (bo chyba właśnie tak należy nazywać narcyzm!) pociąga ze sobą tak duże cierpienie. Byłam przerażona czytając o niektórych możliwych skutkach, które można ograniczyć, a nawet całkiem wyeliminować za pomocą skutecznie dobranej terapii.

Bardzo ciekawa i wartościowa pozycja, która otwiera oczy na wiele kwestii związanych z narcyzmem! Nie jest to może książka, od której nie można się oderwać, nie należy też do tych lekkich, jednak porusza nieoczywiste kwestie, które często są przemilczane (bo przyznajcie, czy kiedykolwiek poruszaliście temat narcyzmu wśród populacji?!).
Polecam!

Książka skierowana jest do rodziców, który od początku mają możliwość...

Świetna książka, najbardziej zadziwia mnie jak świetnym obserwatorem był Lowen i jak ta ksiazka aktualna jest dziś! Zdecydowanie warta przeczytania!

• Psychologia
  • Psycho

Dodaj cytat z książki Narcyzm. Zaprzeczenie prawdziwemu "ja".