Dola i niedola: Powieść z ostatnich lat XVIII wieku

Wydawnictwo: Ludowa Spółdzielnia Wydawnicza
Dola i niedola: Powieść z ostatnich lat XVIII wieku
historyczna
Joanna Bożek

Historia kariery życiowej ubogiego, lecz ambitnego szlachcica z Podlasia. Utrata znaczenia sprawia, że bohater zaczyna krytycznie oceniać swoje postępowanie i zmienia tryb życia.

FannyBrawne | 2016-02-07

Adam to młody i niezwykle urodziwy chłopak z dobrej, ale ubogiej rodziny. Ojciec chce, żeby syn nauczył się pracować i przejął rodzinne gospodarstwo, ten jednak ma inne plany. Przez przypadek poznaje dalekich krewnych. ,,Ciotka" od początku jest nim oczarowana i proponuje mu opiekę. Wbrew woli ojca, Adam zgadza się. Szybko przyzwyczaja się do luksusu i bogactwa. Tymczasem niemłoda, ale nadal piękna Julia oddaje mu całe swoje serce. Adam początkowo przyjmuje jej miłość, ale wkrótce w jego życiu pojawiają się inne kobiety, zwłaszcza piękna i uwodzicielska Krystyna, kuzynka i przyjaciółka Julii. Mężczyźnie zależy tylko na tym, żeby ustawić się w życiu i zrobić karierę, a Krzysia może mu w tym bardzo pomóc.

Jest to jedna z lepszych powieści Kraszewskiego. Autor ciekawie i barwnie opisuje życie za czasów Stanisława Augusta. Miasto i magnateria to dla niego synonimy rozpusty i zepsucia, natomiast chwali ubogą szlachtę, walczącą o zachowanie swojej ziemi. Powieść opowiada o karierze...

Kasia | 2016-12-01
ena1960 | 2015-01-05