Opowieści o niedoskonałej przyszłości

Okładka książki Opowieści o niedoskonałej przyszłości Alfonso Font
Okładka książki Opowieści o niedoskonałej przyszłości
Alfonso Font Wydawnictwo: Elemental fantasy, science fiction
Cuentos de un futuro imperfecto
Elemental
2018-11-05
2018-11-05
Robert P. Lipski

Okładka książki Relax nr 44 Brian Azzarello, Wojciech Bem, Artur Biernacki, Wojciech Cichoń, Alfonso Font, Andrzej Graniak, Mikołaj Graniak, Artur Grzenda, Daniel Grzeszkiewicz, Scoot Ian, Tomasz Jeruszka, Dave Johnson, Sławomir Kiełbus, Maciej Kisiel, Zbigniew Larwa, Andrzej Łaski, Andrzej Pilipiuk, Karol Weber, Chris Weston, Łukasz Zabdyr
Relax nr 44 Brian Azzarello, Wo...
Okładka książki Relax nr 43 Paweł Bartosiak, Artur Biernacki, Wojciech Cichoń, Alfonso Font, Gardner Fox, Frank Frazetta (ilustrator), Andrzej Graniak, Mikołaj Graniak, Artur Grzenda, Daniel Grzeszkiewicz, Sławomir Kiełbus, Jakub Kijuc, Joe Kubert, Zbigniew Larwa, Mariusz Moroz, Grant Morrison, Darick Robertson, Jacek Skrzydlewski, Gerard Way, Karol Weber, Freddie Williams II, Łukasz Zabdyr
Relax nr 43 Paweł Bartosiak, Ar...
Okładka książki RELAX nr 42 Artur Biernacki, Wojciech Cichoń, Alfonso Font, Gardner Fox, Frank Frazetta (ilustrator), Andrzej Graniak, Mikołaj Graniak, Artur Grzenda, Daniel Grzeszkiewicz, Sławomir Kiełbus, Joe Kubert, Konrad T. Lewandowski, Jarosław Musiał, Jacek Skrzydlewski, Karol Weber, Łukasz Zabdyr
RELAX nr 42 Artur Biernacki, Wo...

Lakierowana cukierkowa wizja naszej przyszłości zwykle skupia się na wynalazkach i trendach, które przyczynią się do wzmocnienia roli ludzkości i pomogą jej stać się pełnoprawnym członkiem intergalaktycznej wspólnoty. Pokój, kosmos i długie życie, człowieku! Dla odmiany cyberpunkowe w stylu wieszczenia są raczej ponure: wszechpotężne korporacje, brud, smród, narkotyki wszelakie i omnipotencja władz w zakresie gwałcenia prywatności ludzi. Nie ma tu miejsca na humanizm. A jak się nasza przyszłość potoczy? Ci, którzy dożyją, zobaczą.

Aleonso Font to hiszpański pisarz komiksowy i artysta znany ze swojego rozpoznawalnego, czasem chropowatego stylu graficznego. W tej powieści graficznej przedstawia nam czternaście różnych opowiadań, które poruszają takie tematy, jak polityka, wojsko i technologia.
Każda historia opisuje inne wydarzenie w naszej potencjalnej przyszłości, które zawiera element satyry i/lub horroru, które szczegółowo opisują upiorne skutki naszych obecnych błędów jako społeczeństwa. Podczas gdy niektóre z tych historii sprawiają, że usta same wykrzywiają się w uśmiech, to jest to nieco śmiech przez łzy, bo w hiperbolicznych sytuacjach przypominających to, czego doświadczamy dzisiaj, większość kończy się mrocznym apokaliptycznym tonem, który sprawia, że czytelnik czuje się pusty.
Cechą charakterystyczną opowiadań jest szokujące zakończenie. Bez względu na ducha historii, autor unika pułapki przewidywalności fabuły. Ustanawia czytelnika jako partnera w grze, w zbrodni. Daje mu wyzwanie, polegające na znalezieniu klucza do odczytania historii przed oczekiwaniem na ostateczne objawienie.
Więcej na: https://www.monime.pl/opowiesci-o-niedoskonalej-przyszlosci/

Alfonso Font w swoim zbiorze opowiadań przedstawia bliżej nieokreśloną przyszłość. Opowiadania są relatywnie krótkie, stoją na równym, wysokim poziomie. Przyszłość opisywana przez hiszpana jest tragikomiczna, czasami dotyczy jednostek a czasem całych planet. Font doskonale łączy hard sci-fi z luźnym podejściem do tematu, czasami jest sarkastyczny, stosuje odwołania do popkultury. Po przeczytaniu kilku pierwszych opowiadań wiedziałem, że każde następne mnie czymś zaskoczy. Każdy epizod zaskakuje puentą.

Polecam ten tom opowiadań każdemu kto lubi sci-fi i jednocześnie chce się rozerwać przy tym gatunku. Rysunki artysty są na bardzo wysokim poziomie.

Fabuła: 9/10
Scenariusz: 8/10
Kompozycja: 8/10
Ilustracje: 9/10
Wydanie: 8/10

Jaka przyszłość czeka nasz świat i ludzi...? Cóż, jeszcze kilkanaście lat temu odpowiedziałabym, że piękna, świetlana i szczęśliwa... Dziś jednak nie jestem już tak dobrej myśli, patrząc na zmiany klimatyczne, postępującą suszę, czy też koszmar ostatnich miesięcy - pandemię. Jednakże być może jeszcze nie jest za późno na to, by zmienić ów bieg rzeczy. Przekonuje nas o tym znakomity zbiór komiksowych opowiadań science fiction pt. "Opowieści o niedoskonałej przyszłości", który daje nam sobą obraz tego, jak bardzo źle może wyglądać nasza przyszłość. Pozycja ta ukazała się w naszym kraju nakładem Wydawnictwa Elemental.

Zgodnie z powyższym wstępem, na komiks ten składa się kilkanaście opowiadań o zaskakującej wizji naszej odległej przyszłości. Wizji, którą wypełniają historie o wojnie ludzkości z Obcymi, ale też i przedstawicielami własnego gatunku, o wyniszczeniu starej Ziemi, walce o władzę i wpływy, chorych zabawach z polowaniem na wymarłe gatunki na czele, czy też przedkładaniu realizmu życia na wirtualne projekcje. To oczywiście tylko początek, gdyż znajdziemy tu także opowieści o zagrożeniu ze strony technologii, samotności człowieka, konsekwencjach podboju i ekspansji obcych światów, czy też zgubnej chciwości wielkich korporacji...

Alfonso Font - hiszpański twórca niniejszej pozycji, stworzył ją przed ponad 30 laty..., ale opowieść ta w żadnej mierze się nie zestarzała, pozostając wciąż równie interesującą, co i ciekawą. Nie może być inaczej, gdyż mamy tu do czynienia z barwną, efektowną i inteligentną fantastyką spod znaku hard science fiction, która obejmuje sobą zarówno wojenne, przygodowe, jak i wpisujące się w konwencję horroru, oblicza tego literackiego gatunku. Oczywiście, są tu wielkie emocje, niczym nieograniczona wyobraźnia autora, jak i też pokaźna porcja czarnego humoru, czyli wszystko to, co być powinno.

Każdy czytelnik znajdzie wśród zawartych tu mini opowieści coś dla siebie, co go szczególnie zaintryguje. Dla jednych może być to relacja o losach dzielnego wojownika z przewrotnym finałem ("Dzień chwały"); dla innych poruszająca historia o wyniszczeniu Ziemi ("Zaraza"); zaś dla jeszcze kogoś tragiczna w swej wymowie relacja o chciwości i bezwzględności korporacji ("Zasoby"). Znajdą tu coś dla siebie również miłośnicy lżejszych i komediowych klimatów z miłością w tle ("Valentino"); kolejno fani historii o robotach i ich samoświadomości ("Cyberobłęd"); czy też wielbiciele klasyki S-F: ("Tu stacja kontrolna Ziemia, czym możemy służyć?") - opowieść opisująca klimatyczną, kosmiczną i nieprzewidywalną przygodę... Ważne jest to, że każda z tych mini historii jest na swój sposób inna, wyjątkowa i dopracowana w znakomitym stylu - tak na polu przewrotności fabuły, kreacji postaci, emocji, jak i też oczywiście obrazu.

Skoro o obrazie mowa, to komiks ten przedstawia się pod tym względem iście rewelacyjnie! To niezwykle klimatyczne, czarno-białe, pociągnięte lekką kreską i zarazem realistyczne w swej wymowie, rysunki. Cechuje je wielka szczegółowość, perfekcja ukazywania cech anatomicznych twarzy bohaterów, doskonały balans głębi, cieni oraz zróżnicowane i zawsze doskonale wybrane, kadrowanie. To uczta dla oka, która nas intryguje, zachwyca swoją techniczną jakością i fascynuje od pierwszej do ostatniej strony. I przyznam szczerze, że patrząc na te ilustracje nie mogłam pozbyć się wrażenia, że są jednymi z najpiękniejszych, jakie widziałam w swoim życiu...

Wielką wartością tej pozycji jest to, że jej lektura angażuje nas sobą w daną historię, nie pozwala przejść wobec niej obojętnie, a wręcz skłania do tego, by przemyśleć to, co przed chwilą mogliśmy poznać. Tak właśnie jest z tymi opowiadaniami, które oprócz rozrywki, akcji i humoru niosą także ważne emocje i przesłanie o tym, że my - ludzie, podążamy od lat naprawdę fatalną drogą, z której za nic nie chcemy zboczyć. I myśl ta dotyczy owych kilkunastu opowieści, z których każda - choćby i licząca zaledwie dwie strony, ma w sobie tak wielką głębię wymowy, że mógłby powstać na jej podstawie ponad dwugodzinny film fabularny. I niech to też samo w sobie świadczy o jakości tego zbioru.

"Opowieści o niedoskonałej przyszłości" to komiks, który jest zdecydowanie czymś większym i ważniejszym, aniżeli tylko barwną historią science fiction. Tym czymś jest mądrość, głos sprzeciwu i przesłanie o tym, że ludzkość musi coś zmienić w swoim podejściu do życia i eksploatacji naszego świata, by zawarte tu scenariusze przyszłości, nie musiały się spełnić... To piękna opowieść, do której to poznania gorąco was zachęcam!

Już dawno nie czytałem tak wspaniałego zbioru opowiadań s-f. Scenariusze oraz kreska - brawo!

• Komiksy
  • Sztos
  • Komiksy
  • Ciekawe komiksy
  • Komiksy, komiksy! Magiczne obrazki...

Dodaj cytat z książki Opowieści o niedoskonałej przyszłości