Śmierci z Mistrzem dwojakie gadania… Nieznany drukowany przekaz Rozmowy mistrza Polikarpa ze Śmiercią z 1542 r.

Wydawnictwo: Poznańskie Studia Polonistyczne
10 (2 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
Qbs

ŚMIERĆ (nota o książce) Książka zawiera edycję tekstu zupełnie dotąd nieznanej wersji Rozmowy mistrza Polikarpa ze Śmiercią, drukowanej w Krakowie w 1542 r. Dzieło zostało odnalezione, wraz z innymi unikatowymi drukami polskimi z XVI w., w Bibliotece Uniwersyteckiej w Erlangen. Jego niepełny (498 wersów) tekst dotychczas był znany jedynie z pochodzącego z lat około 1463-1465 rękopisu, który...

ŚMIERĆ (nota o książce)
Książka zawiera edycję tekstu zupełnie dotąd nieznanej wersji Rozmowy mistrza Polikarpa ze Śmiercią, drukowanej w Krakowie w 1542 r. Dzieło zostało odnalezione, wraz z innymi unikatowymi drukami polskimi z XVI w., w Bibliotece Uniwersyteckiej w Erlangen. Jego niepełny (498 wersów) tekst dotychczas był znany jedynie z pochodzącego z lat około 1463-1465 rękopisu, który znajdował się w Bibliotece Seminaryjnej w Płocku, lecz zaginął w czasie ostatniej wojny.
Drukowana w 1542 r. humorystyczna wersja tego utworu liczy 916 wersów i składa się z dwóch połączonych ze sobą części: Rozmowy mistrza Polikarpa (Polikarda) ze Śmiercią i opowieści-dialogu „Śmierci z Kmotrem”. Istnieją różnice między przekazem rękopiśmiennym i drukowanym, ale dowiadujemy się wreszcie, jak dalej potoczyła się urwana w płockim rękopisie rozmowa Mistrza ze Śmiercią, i poznajemy jej zakończenie.

MISTRZ (nota o Edytorze)
Wiesław Wydra jest profesorem filologii polskiej na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Zajmuje się historią literatury i książki w średniowieczu i w XVI w. oraz edytorstwem tekstów staropolskich.

„Odnalezienie Śmierci z Mistrzem dwojakich gadań jest jednym z najważniejszych wydarzeń w dziejach badań nad polskim średniowieczem”.
Z recenzji prof. dra hab. Pawła Stępnia

źródło opisu: http://psp.amu.edu.pl/

źródło okładki: http://psp.amu.edu.pl/

Qbs | 2018-11-07
Na półkach: 2018, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 07 listopada 2018

Niezwykłe odkrycie, niezwykła książka. Kto by przypuszczał, że „Rozmowa mistrza Polikarpa ze Śmiercią” była w ogóle drukowana? Kto by pomyślał, że z pras krakowskiej oficyny Szarffenberga w XVI wieku zeszła taka książka?
Niniejsza publikacja jest wydaniem krytycznym. Profesor Wydra przybliża we wstępie szczegóły odkrycia i formułuje hipotezę dotyczącą redaktora tego przekazu. Książka zawiera faksymile znalezionego druku, jego transkrypcję oraz zestawienie (wers po wersie) ze znanym wcześniej rękopiśmiennym przekazem płockim.
Warto przeczytać i uaktualnić licealne podręczniki do polskiego :)

Sławosz | 2018-12-10
Przeczytana: 09 grudnia 2018