Mikołaj Sęp Szarzyński a początki polskiego baroku

Wydawnictwo: Universitas
83-7052-542-3
Kuroneko

Monografia jest nie tylko ważnym przyczynkiem do badań na twórczością Sępa-Szarzyńskiego, ale i do dziejów polskiego baroku. Szeroki kontekst badawczy – uwzględniający przemiany w kulturze europejskiej – oraz wnikliwa i odkrywcza lektura utworów Sępa-Szarzyńskiego połączone z erudycją autora sprawiają, że niniejsza praca należy do kanonu klasycznych dzieł traktujących o literaturze staropolskiej.

wasp | 2017-02-21
Na półkach: Przeczytane, Studia, 2017

Niezwykle precyzyjne i dogłębne studium nad spuścizną poetycką Szarzyńskiego jak i nad samą jego osobą. Książka ważna, potrzebna i niezwykle przydatna, osobiście bardzo mi pomogła podczas pisania swojej pracy na temat jego poezji.

Miro | 2015-12-09

Świetnie napisane, głębokie i inspirujące studium, które merytorycznie nie wytrzymało jednak próby czasu. Niegdyś książka ta była prawdziwym objawieniem, spojrzała na epokę baroku w sposób nowoczesny, pozbawiony niegdysiejszych uprzedzeń co do literatury XVII wieku jako "zgniłego renesansu", "czasu bezguścia", "zepsucia smaku". Błoński analizuje poezję Sępa Szarzyńskiego w sposób, w jaki można byłoby zinterpretować najlepsze wiersze Eliota czy Miłosza. Niestety, na tym się kończy: z perspektywy współczesnego stanu badań dociekania autora okazały się zbyt daleko idące, nie osadzone w rzetelnym poznaniu kontekstu w postaci np. pomniejszych twórców czy historii toposu.

książek: 2039
Luna | 2017-06-08