Poród naturalny

Okładka książki Poród naturalny Katarzyna Oleś
Okładka książki Poród naturalny
Katarzyna Oleś Wydawnictwo: Wydawnictwo Natuli Seria: seria rodzicielska poradniki dla rodziców
poradniki dla rodziców
seria rodzicielska
Poród naturalny
Wydawnictwo Natuli
2018-01-01
2018-01-01
ciało kobieta poród

Bardzo dobra, kompleksowa książka. Pokazuje poród całościowo. Opisuje co się dzieje z organizmem, jakie mechanizmy zachodzą, obrazuje poród z perspektywy nie tylko kobiety, ale także dziecka. Trochę nie przekonują mnie argumenty, że kobiety decydują się na poród naturalny, bo "chcą się sprawdzić", czy "doznać czegoś mistycznego". Brakuje mi też informacji o tym, że w porodzie ważna jest głowa i nastawienie. Autorka zapowiadała, że poruszy ten temat, ale albo go pominęła, albo potraktowała tak lakonicznie, że w ogóle tego nie zarejestrowałam. Nie pomaga oswoić się ze strachem, nie uspokaja, po prostu wyjaśnia zasady. Warto przeczytać, ale czy poczujesz po niej spokój i gotowość? Nie wiem. Ja nadal czuję ogromny strach.

Świetna, przygotowała mnie lepiej do porodu niż szkoła rodzenia. Polecam całą serię!

Świetnie napisana książka, który w przystępny sposób opowiada o tym, czego spodziewać się podczas fizjologicznego porodu. To super przewodnik, który rozjaśnia pojęcie na temat tego, co dzieje się z ciałem i psychiką kobiety oraz dziecka w tym szczególnym czasie. Na lekturze skorzystają nie tylko przyszłe mamy, ale również tatusiowie. Ja książkę kupiłam wczoraj, a dzisiaj już kończę. Czyta się jednym tchem ;)

Świetne przygotowanie do porodu - autorka wyjaśnia rzeczowym i jednocześnie przystępnym językiem fizjologię porodu, daje też mnóstwo praktycznych wskazówek. W dodatku napisana z na tyle dużym wyczuciem i zrozumieniem kobiecej psychiki, że ja po przeczytaniu tej książki poczułam się pewniej i spokojniej na myśl o zbliżającym się pierwszym porodzie. Polecam!

Super, że w wielu rozdziałach opisane są rady dla osób towarzyszących podczas porodu. Dzięki temu jest to dobra propozycja między innymi dla przyszłych ojców.

Świetna lektura. Uważam, że obowiązkowa dla każdego przyszłego rodzica, bo także i dla ojców są tam absolutnie niezbędne wiadomości nie tylko dotyczące samego przebiegu porodu, ale także praktyczne porady, jak pomoc rodzącej radzić sobie z różnymi wyzwaniami. Napisana bardzo przejrzyście i dokładnie, co znacznie ułatwia zrozumienie i przygotowuje do tego pięknego wydarzenia, jakim są narodziny dziecka.

Odkąd jestem w ciąży temat zbliżającego się porodu czasem ściągał sen z powiek. Nigdy wcześniej nie spodziewałam się dziecka, nie rodziłam i poza historiami bliskich koleżanek, przyjaciółek, mamy, nie bardzo się orientowałam w tym... jak to wszystko działa? W jaki sposób się przygotować? Na co zwrócić uwagę przy wyborze szpitala? Czy poród wygląda jak na filmach, że rodzącą leży na plecach?

Wiele wątpliwości rozwiała ta pozycja, rozdziały są przejrzyste i tak naprawdę można skupić się na drugiej części książki (związanej już z fazami porodu),natomiast polecam jednak przeczytać całość i mentalnie przygotować się do porodu. Usystematyzowała też moją dotychczasową wiedzę.
Czy przestałam się bać tego, co mnie będzie czekać niebawem? Oczywiście, że nie! Dalej się boję, natomiast ta książka pozwoliła mi oswoić się z tematem - poza samą teorią w książce znajdziemy kilka ćwiczeń oddechowych, pozycje ułatwiające sam poród. Podkreślona jest także waga obecności partnera lub innej osoby towarzyszącej i dla tych osób również są wskazówki co robić w trakcie.
Z całego serca polecam tę książkę każdej przyszłej mamie oraz przyszłemu tacie!

Doskonała książka mówiąca o porodzie fizjologicznym. Solidna dawka wiedzy napisana fachowym, ale nieskomplikowanym językiem. Wiedza w niej zawarta nie jest ubarwiona edytorskimi wklejkami, czy grafikami. Książka ma wszystko, co potrzebne, bez zbędnych ozdobników, które mi przeszkadzają w lekturze.

Książka krótka, zawiera dużo praktycznych informacji, do tego informuje, jak przebiega poród, na czym warto się skupić i o czym pamiętać. Odejmuje punkty za to, ze jednak jest to książka mocno stronnicza - tylko natura - co oczywiście nie dziwi w przypadku książki o porodzie naturalnym, jednak może wpędzić kobietę w wyrzuty sumienia. Niemniej, polecam i wrócę podczas przygotowywania planu porodu.

Już to pisałam przy okazji recenzowania książki z tej serii o cesarskim cięciu, ale pozwólcie, że się powtórzę. Większość kobiet poród czeka chociaż raz w życiu. Czasami jest to poród siłami natury, a czasami ze względu na zagrożenie życia lub zdrowia przez CC. Tak naprawdę nie jest ważne, w jaki sposób to nastąpi. Ważne by dziecko i matka były zdrowe. Ważne w mojej opinii jest również przygotowanie się do tego wydarzenia, jak najlepiej się umie, tak byście były gotowe na każdą ewentualność. Czasami wszystko, co sobie zaplanowałyście, diametralnie zmienia się w jednej chwili i nawet jeśli jesteście gotowe na poród siłami natury, może się okazać, że jednak nie będzie to możliwe, dlatego warto przeczytać obie pozycje z tej serii. U mnie sytuacja jest nieco inna, gdyż czeka mnie planowe cesarskie cięcie, więc temat książki mnie nie dotyczy, jednak z chęcią ją przeczytałam i znalazłam rzeczy, które mnie zainteresowały, na przykład rozdział o tym, skąd wiadomo, że rozpoczyna się poród. To moja pierwsza ciąża i jestem zielona w tym temacie. Wiem, że w końcowej ciąży występują skurcze przepowiadające nadejście tego momentu, a przecież może się on zacząć wcześniej od wyznaczonej daty. Interesujący jest również rozdział „Rodzi się matka”, w końcu zostajemy nią w chwili narodzin naszej pociechy.

Bardzo podoba mi się wydanie wszystkich pozycji z tej serii. Każda z nich ma minimalistyczną, twardą oprawę, więc prócz wiedzy otrzymujemy również pięknie prezentujące się zarówno osobno, jak i razem książki. W środku natomiast znaleźć możemy zdjęcia, podpunkty, wykresy, wyszczególnienia – wszystko jest opisane jasno i przejrzyście. „Poród naturalny” czyta się naprawdę ekspresowo, ponieważ nie ma tutaj kilometrów tekstu. Całość zebrana została w rzeczowej formie, gdzie znaleźć możemy wyłącznie niezbędne informacje.

Myślę, że po przeczytaniu „Porodu naturalnego” poczujecie spokój. Dowiedziecie się, że ważną rolę w tym wydarzeniu zajmuje biologia oraz personel medyczny, który jest tam po to, by Wam pomóc. Uważam, że zdecydowanie lepiej sięgnąć po książkę, która bez koloryzowania i lania wody opisze Wam najważniejsze kwestie, niż po księgi liczące po tysiąc stron, z których nic nie zapamiętacie. Autorka jest położną, więc zna się na tym temacie. Może nawet dowiecie się od niej rzeczy, o których nikt Wam nie wspomniał. Ja gorąco polecam tę książkę wszystkim przyszłym matkom.

Dodaj cytat z książki Poród naturalny