Powiedziane po krakowsku. Słownik regionalizmów krakowskich

Wydawnictwo: Libron
Wojsław

Profesjonalizm opracowania uwidacznia się w charakterze jego podstawy materiałowej. Z jednej strony są to istniejące już opracowania cząstkowe w postaci słowniczków, artykułów, prac dialektologicznych, a z drugiej ? teksty lokalne, krakowskie, o zróżnicowanym charakterze. Należą tu m.in. teksty z lokalnej prasy, teksty internetowe, ale też zanotowane żywe wypowiedzi krakowian. Szczególną...

Z jednej strony są to istniejące już opracowania cząstkowe w postaci słowniczków, artykułów, prac dialektologicznych, a z drugiej ? teksty lokalne, krakowskie, o zróżnicowanym charakterze. Należą tu m.in. teksty z lokalnej prasy, teksty internetowe, ale też zanotowane żywe wypowiedzi krakowian. Szczególną jednak pozycję zajmują teksty literackie, pamiętnikarskie, autorstwa przedstawicieli inteligencji krakowskiej, w tym wybitnych profesorów Uniwersytetu Jagiellońskiego. Nie ma lepszego świadectwa regionalnego charakteru przedstawianych wyrazów, tj. ich przynależności do regionalnej warstwy słownictwa polszczyzny kulturalnej.

z recenzji prof. dr. hab. Józefa Kąsia

źródło opisu: http://libron.pl/katalog/czytaj/id/274

źródło okładki: http://libron.pl/katalog/czytaj/id/274

bewelka86 | 2019-03-02

Ciekawa lektura - zwłaszcza dla nierodowitych mieszkańców Krakowa.
Słownik bogaty w hasła oraz przykłady. Wiele słów już gdzieś słyszałam, ale zdecydowana większość była mi obca. Nawet mój mąż, Krakus od urodzenia, wielu słów czy powiedzeń nie znał.

Duży plus dla autorów za zebranie tych wszystkich słów i dokładną ich analizę. Przy każdym haśle mamy również podane poprawne słowo. To, co mi trochę przeszkadzało, to zbyt długie przykłady, które niejednokrotnie były powtarzane przy różnych hasłach.

Świetna pozycja jeśli chcemy co jakiś czas sprawdzić znaczenie słów czy wyrażeń z krakowskiej gwary, jednak lektura może być nużąca, jeśli próbujemy czytać słownik od deski do deski, jak to było w moim przypadku.

Ode mnie 6/10.