Książka Roku 2018

Paweł Fajdek. Petarda. Historie z młotem w tle

Wydawnictwo: Sine Qua Non
sport, lekkoatletyka
Piotrek

Marzył o tym, by zostać piłkarzem, ale zamiast zdobywać bramki dla reprezentacji, zdołał po latach jedynie zadebiutować w B-klasie. Ojciec chciał zrobić z niego kolarza, ale on jeżdżenie po górach odbierał jako katorgę. Zamiast dwóch kółek wybrał więc jedno duże koło – to znajdujące się na lekkoatletycznym stadionie. Czymkolwiek by się nie zajął, świat prędzej czy później by o nim usłyszał....

Czymkolwiek by się nie zajął, świat prędzej czy później by o nim usłyszał. Bo życie Pawła Fajdka od początku było pełne przygód: zaspał na zawody, by wygrać je jednym rzutem, zgubił złoty medal w taksówce, o mało nie zabił młotem swojego trenera, a bójka, w której ratował zaatakowaną koleżankę, mogła zakończyć jego karierę.

O tym wszystkim trzykrotny mistrz świata opowiada w pełnej anegdot i humoru książce. Jak sam zapowiada, na autobiografię przyjdzie jeszcze czas, więc teraz dostarcza świetnej rozrywki, odsłaniając nieco kulis zza lekkoatletycznej kurtyny. Usiądźcie wygodnie i zapnijcie pasy. Ta „Petarda” was rozwali!

źródło opisu: https://www.wsqn.pl/ksiazki/petarda-historie-z-mlotem-w-tle/

źródło okładki: https://www.wsqn.pl/wp-content/uploads/2018/10/fajdek_DRUK_FIN.jpg

RealAnia | 2018-11-14

„Petarda” to pierwsza z trzech zapowiadanych przez Pawła Fajdka książek. Pierwsza miała być zabawna i już na wstępie mogę wam zdradzić, że taka dokładnie jest. Drugą książkę polski młociarz chciałby napisać po igrzyskach olimpijskich w Tokio, kiedy zdobędzie już upragniony medal, wobec tego w „Petardzie” nie przeczytacie za wiele o jego olimpijskich zmaganiach. Ostatnia z planowanych książek ma powstać po zakończeniu kariery i wedle słów naszego młociarza ma być skandaliczna, więc z pewnością jest, na co czekać.

„Mam taki zwyczaj, że kiedy mi nie idzie, rozmawiam z młotem.”

Tak jak zdążyłam już wspomnieć „Petarda” to książka pełna humoru. Jednak przede wszystkim to ciekawa i wciągająca pozycja naszpikowana anegdotami. Pełna przygód i historii zza kulis. Jej lektura to czysta przyjemność. Książkę czyta się wręcz błyskawicznie, anegdoty mijają jedna za drugą, a człowiek nawet się nie zorientuje, kiedy dociera do ostatniej strony.

Paweł Fajdek wspomina najciekawsze historie z...

Anna | 2018-12-25
Przeczytana: październik 2018

Książka lekka i z jajem; więcej tu śmiechu niż potu i znoju na treningach. Narracja głównego bohatera przeplata się z wypowiedziami osób trzecich co ubogaca historię i pozwala ją poznać z różnych stron.
Trzymam za słowo i czekam... na kolejne części oraz wisienkę na torcie - medal olimpijski.

PS po spotkaniu autorów na Krakowskich Targach Książki trudno mi oprzeć się wrażeniu, że to jednak wszystko trochę żart a publikacja to raczej sposób na pieniądze. Co nie zmienia faktu, że napisana jest solidnie, z pomysłem i tak lekko, że wciąga bez względu na motywację przyświecającą autorom ;)

utu13 | 2018-12-13
Przeczytana: 13 grudnia 2018

Jedna wielka anegdota. Książka bez spiny. W założeniu pierwsza z trzech.
Można by powiedzieć, że przecież młody zawodnik u szczytu kariery to jeszcze
nie czas na pisanie książek.
Przeczytajcie a przekonacie się, że nazbierało się już tego tyle, że wystarczyłoby na napisanie kolejniej.

Krystian | 2019-01-18
Przeczytana: 18 stycznia 2019

Paweł Fajdek to kontynuator bardzo bogatych polskich tradycji w rzucie młotem. Niezwykle pozytywna postać, która zdaje się nigdy nie zatrzymywać i ciągle szukać wyzwań i okazji do czynienia życia barwniejszym.
Na samym początku książki Fajdek zapowiada, że jest ona pierwszym tomem trylogii, którą zamierza napisać i ma nadzieję, że kolejna jej część będzie poświęcona drodze do złotego medalu olimpijskiego.
Książka pełna anegdot, zabawnych i ciekawych sytuacji z życia. Tematem przewodnim są tu oczywiście rzut młotem, rodzina i zabawa. Szczególnie dużo miejsca autor poświęca uniwersjadom, które są świetnym przykładem połączenia sportu, poznawania nowych ludzi i zabawy.
Polecam szczególnie tym, dla których lekka atletyka to tylko bieganie po stadionowej bieżni. Świetna propozycja na zimowe wieczory.

rafajlo5 | 2018-11-24
Przeczytana: 16 listopada 2018

Wydawanie autobiografii przez sportowca, który jest dopiero w połowie swojej kariery często jest pomysłem nietrafionym. Powstają przez to książki bez głębszego przekazu, starające się nikogo nie urazić, a często też próbujące wybielić jakieś sprawy z przeszłości. Książka Pawła Fajdka zdecydowanie się do tej grupy nie zalicza.
Ciężko w ogóle stwierdzić, czy “Petarda” to autobiografia. Lepiej pasowałoby do niej określenie zbiór historii z wnętrza sportowego świata. Jest to swojego rodzaju preludium do kolejnych książek, które ma zamiar wydać nasz młociarz - jednej bardziej biograficznej po zdobyciu medalu na Igrzyskach i drugiej, opisującej bez cenzury polskie środowisko lekkoatletyczne, która ma się ukazać już po zakończeniu kariery. Obie bez wątpienia będą równie ciekawe, co pierwsza część trylogii. A dlaczego warto sięgnąć po “Historię z młotem w tle”?
Przede wszystkim nie ma tam ani strony nudy. Wszystkie historie są opowiedziane wartko, co jest zapewne ogromną zasługą...

MajaM | 2018-12-02
Przeczytana: 02 grudnia 2018

Książka fantastyczna! Bardzo szybko się czyta... bo z każdą kolejną historią chce się poznać kolejną.

Iza | 2019-02-06
bubu | 2019-01-09