literatura piękna
JMM

Od października 2017 do maja 2018 roku trwała pierwsza edycja łódzkich warsztatów literackich, prowadzonych przez Annę Szumacher i Tomasza Kozłowskiego, związanych z cyklem spotkań i wykładów literacko-filmowych Około Literatury. W zajęciach brali udział doświadczeni autorzy – po debiutach w magazynach, a nawet książkowych, ale też zupełni debiutanci, którzy nigdy wcześniej nie tworzyli. Przez ten rok doskonaliliśmy się w tworzeniu tekstów, rozmawialiśmy o tym co jest w nich najbardziej wartościowe oraz poprawialiśmy je do publikacji.

I oto jest – antologia ośmiu stworzonych podczas warsztatów opowiadań. Nie łączy ich żaden motyw przewodni, stylistyka ani gatunek – znaleźć tam można zarówno fantastyczne historie jak i opowieści pełne wzruszeń. To co je łączy, to wspólna praca, aby stworzyć jak najlepsze dzieło.

Spis treści:
- Orion, antybohater na słuchawie (Ewa Psuty)
- Zima (Michał Bończyk)
- Bynbyn Benc (Tomasz Kulik)
- Dzień dla wielorybnika (Anna Karnicka)
- Fabryka (Jakub Stasiak)
- Blok (Magdalena Piniak)
- Czas podróży (Tomasz Kozłowski)
- Bogini (Piotr Walewski-Sawicki)

źródło opisu: http://iatelier.pl/nasze-projekty/okolo-fikcji/

źródło okładki: http://iatelier.pl/nasze-projekty/okolo-fikcji/

Eliza Żywicka | 2019-02-18
Przeczytana: 18 lutego 2019

#153 - Około Fikcji - Antologia

#14/52/2019

Jest to zbiór ośmiu opowiadań różnych autorów.

Wszystkie teksty powstały w ramach warsztatów literackich w Łodzi.

Moje ulubione opowiadanie to Dzień dla wielorybnika, autorstwa Anna Karnicka - profil autorski.

"- Widmo Brockenu - powtórzył obcym zachrypniętym głosem - więc jednak po mnie przyszedłeś..."

A Ty wierzysz w rzeczy, które przynoszą pecha ? Czy je ignorujesz ?

Zbiór mieści się na 133 stronach. Jest wydany przez Fundacja Atelier Improwizacji z Łodzi.

Gofer | 2019-01-05
Przeczytana: 29 grudnia 2018

Opowiadania bardzo nierówne, ale żadnemu nie sposób odmówić uroku. Które lepsze, które gorsze? To niech każdy oceni sam.

Niezależnie od jakości samych opowiadań, Około Fikcji to książka ważna dla fundacji Atelier Improwizacji, osób zaangażowanych w jej powstanie i doskonały przykład dla każdego z nas, że jedynymi przeszkodami między nami a naszymi marzeniami są motywacja, upór i ciężka praca.

Czy Około Fikcji będzie jednorazowym strzałem, czy może początkiem pięknej przygody? Gorąco wierzę w to drugie.

krasnylud | 2018-12-27
Na półkach: Przeczytane, Z PDFa
Przeczytana: 07 listopada 2018

Bardzo trudno mi ocenić książkę wydaną przez ludzi, których znam. Kinda awkward.
Takie 6,5 właściwie, bo choć czytało się nieźle, to jednak bez większego szału.
Bardzo podobało mi się opowiadanie Tomka Kozłowskiego, za język. Język był cudowny. Zima Michała Bończyka za bohatera, z którym (mimo wpisu w notce o autorze) ja się mogłam utożsamić. Orion Ewy Psuty był całkiem zabawny, choć może trochę za bardzo donikąd nie dążył. Na minus Bynbenc, którego nie rozumiem, nie podoba mi się i nie bawi mnie w żaden sposób oraz Bogini, która była mocno creepy w takim niefajnym sensie.