A jak było, opowiem...

Okładka książki A jak było, opowiem...
Stefania Beylin Wydawnictwo: Filmowa Agencja Wydawnicza film, kino, telewizja
102 str. 1 godz. 42 min.
Kategoria:
film, kino, telewizja
Wydawnictwo:
Filmowa Agencja Wydawnicza
Data wydania:
1958-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1958-01-01
Liczba stron:
102
Czas czytania
1 godz. 42 min.
Język:
polski
Tagi:
film niemy film polski
Średnia ocen

                4,0 4,0 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
4,0 / 10
1 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
1583
1578

Na półkach: ,

Patrząc na "modę" na lata 20, trudno w to może uwierzyć, ale były czasy, w których historia polskiego filmu interesowała nieliczną garstkę pasjonatów. Stefania Beylin miała świadomość, że pokolenie aktorów, reżyserów i twórców filmów powoli odchodzi, a do ostatnich przedstawicieli "wymierającego gatunku" coraz trudniej dotrzeć: rozsiane po świecie gwiazdy polskiego ekranu nie zawsze po wojnie kontynuowały karierę filmową, nie zawsze chciały wracać do wspomnień z młodości.

Stefania Beylin dotarła oczywiście do aktorek (Maria Dulęba, Seweryna Broniszówna, Jadwiga Smosarska, Maria Gorczyńska, Mieczysława Ćwiklińska, Elżbieta Barszczewska) i aktorów (Antoni Fertner, Władysław Neubelt, Władysław Grabowski, Adolf Dymsza, Jerzy Pichelski) - co ciekawe, sami zainteresowani film wspominają na ogół źle, jako dodatek do naprawdę ważnej kariery teatralnej, pracę może i dobrze płatną, ale fizycznie bardzo ciężką, a do tego, cóż, mocno nieprofesjonalną.

Dlaczego polski przemysł filmowy wyglądał tak, a nie inaczej, opowiadają reżyserzy (Wiktor Biegański, Włodzimierz Ordyński, Leonard Bruczkowski), ale również inni artyści filmu: operator Jan Skarbek Malczewski, realizator Stefan Dękierowski, scenarzysta i autor słów piosenek Ludwik Starski, a nawet... scenarzysta Anatol Stern.

Wszystkie te wspomnienia, mniej lub bardziej obrobione, przetworzone i przepisane, można znaleźć w każdej popularnej książeczce o polskim kinie lat 20. - i prawdę mówiąc nie są one wybitnie ciekawe.

Ale książeczka Beylin ma coś, czego inne opracowania nie mają: wspomnienia ludzi, których historia filmu w zasadzie pomija. Są tu zatem statysta Henryk Rzętkowski oraz charakteryzatorka Kazimiera Narkiewicz-Opalińska, siostra Konrada Narkiewicza, również charakteryzatora, często pojawiającego się we wspomnieniach bohaterów tej książki. Jest tu także ciekawa historia grupy START, opowiadana przez jej twórców - Wandę Jakubowską, Tadeusza Kowalskiego i Jerzego Toeplitza.

Za tą pozycją nie warto uganiać się po antykwariatach, ale jeśli ktoś będzie miał szansę ją przeczytać - dla tych trzech ostatnich "bohaterów" naprawdę warto.

Patrząc na "modę" na lata 20, trudno w to może uwierzyć, ale były czasy, w których historia polskiego filmu interesowała nieliczną garstkę pasjonatów. Stefania Beylin miała świadomość, że pokolenie aktorów, reżyserów i twórców filmów powoli odchodzi, a do ostatnich przedstawicieli "wymierającego gatunku" coraz trudniej dotrzeć: rozsiane po świecie gwiazdy polskiego ekranu...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Lata 20., lata 30. - w starym kinie
    1
  • Chcę przeczytać
    1
  • Przeczytane
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki A jak było, opowiem...


Podobne książki

Przeczytaj także