Czarodzieje broni. Izrael - tajne laboratorium technologii militarnych

Okładka książki Czarodzieje broni. Izrael - tajne laboratorium technologii militarnych Amir Bohbot, Yaakov Katz
Amir BohbotYaakov Katz Wydawnictwo: Rebis militaria, wojskowość
militaria, wojskowość
Rebis
2018-10-16
2018-10-16

Książkę umieściłbym gdzieś pomiędzy tytułami o technologiach militarnych a tymi o historii startupów.

Mimo że dotyczy ona wojskowości, to motywem przewodnim jest unikatowa kultura Izraela, która poza siłą militarną hołduje także przedsiębiorczości, innowacyjności i współpracy.

Po przeczytaniu trochę mniej dziwi to, że tak dużo innowacyjnych startupów powstaje właśnie w Izraelu.

Na minus, mocno widoczna jednostronność - widać że książka jest napisana o Izraelu przez Izraelczyków. Mamy wyraźny podział "szlachetny Izrael kontra kraje upadłe". Mimo że książka nie traktuje w ogóle o polityce Bliskiego Wschodu, to jednak rzuca się to w oczy.

Czyta się lekko i przyjemnie, niczym reportaż.

Jeśli chcesz zrozumieć Izrael to obowiązkowa lektura po Start Up Nation. Wciągająca lektura, która odkładasz dopiero jak skończysz. I zaczynasz się zastanawiać dlaczego im się to wszystko udaje?

Izrael to niewątpliwie miejsce gdzie rozwój technologii elektronicznych stosowanych na polu walki ma się dobrze. Ja odbieram tę książkę jako jedną z wielu.
Książka z cyklu:"Propaganda sukcesu".
Można przeczytać. Bez szału.

Książka z cyklu:"Propaganda sukcesu".
Można przeczytać. Bez szału.

Jak Izrael stworzył coś z niczego. Tak mogę chyba zacząć parafrazując zdanie, które już na zawsze przylgnęło do zbrodni holokaustu. A więc stworzył Izrael jedne z najnowocześniejszych broni niemalże w każdym segmencie wojskowym, przede wszystkich w dziedzinie elektroniki i cybernetki. Książka opisuje ten proces poczynając od powstania państwa Izrael, przez jego konsolidację, liczne wojny z sąsiadami, aż po czasy współczesne. Opisywane są poszczególne rodzaje broni, przyczyny ich rozwoju i mechanizmy które za tym stały. Obok opowieści stricte militarnych autorzy próbują zrozumieć fenomen państwa koszarowego jakim jest Izrael, mentalność jego mieszkańców i silną motywację przetrwania. Dzisiaj przodują w najnowocześniejszych dronach i pomyśleć tylko, że pierwsze modele były kupowane w sklepie zabawkowym na nowojorskim Manhattanie. Naprawdę warto zgłębić ten fenomen.

"Czarodzieje broni" w sposób całkiem przystępny przedstawiają ogólnodostępne informacje, a także swego rodzaju tajniki, za którymi kryje się potęga izraelskiej armii. Państwo będące 144. krajem na świecie pod względem powierzchni i 98. pod względem ludności, jest obecnie 11. armią świata pod względem swoich zdolności militarnych, a także plasuje się na 15. w wydatkach na cele obronne.

Oczywiście tak wysokie miejsca w rankingach dotyczących obronności związane są z położeniem Izraela, który otoczony jest przez wrogie mu państwa arabskie, chociaż wydaje się, że autorzy nieco pominęli poprawne lub bardzo dobre stosunki łączące państwo żydowskie zwłaszcza z Egiptem, lecz również z Jordanią czy Arabią Saudyjską. Faktem jest jednak, iż przez pierwsze dziesięciolecia Izrael musiał zawsze liczyć się z agresją ze strony świata arabskiego, a najgłośniejsze przypadki to oczywiście wojna sześciodniowa oraz wojna Jom Kipur, nie wspominając już o ciągłym konflikcie z Palestyńczykami. Ponadto poważnym zagrożeniem dla Izraela jest libański Hezbollah, który stara się cały czas rozwijać swój potencjał zbrojny.

Izrael musi więc stale rozwijać potencjał swojego wojska, a należy pamiętać, iż zaczynał właściwie od zera. Państwa zachodnie po II wojnie światowej niechętnie odnosiły się do kwestii dozbrojenia Żydów w Palestynie, stąd najbardziej radykalne organizacje syjonistyczne nie wahały się choćby przeprowadzać zamachów terrorystycznych na brytyjskich żołnierzy. Z tego powodu Żydzi szukali innych sposobów pozyskiwania broni, dodatkowo ostrożnie z niej korzystając z powodu swoich niewielkich zasobów. Autorzy "Czarodziei broni" prowadzą więc czytelnika przez historię izraelskich sił zbrojnych, opisując proces wymyślania i wdrażania przez nie nowoczesnych w danych czasach technologii.

Wydaje się jednak, że dwaj izraelscy dziennikarze, którzy są autorami publikacji, umniejszają jednak rolę Stanów Zjednoczonych i innych państw zachodnich przez lata wspierających choćby po cichu państwo żydowskie. Początki Izraela były pod tym względem rzeczywiście trudne, lecz potem sytuacja zaczęła się diametralnie zmieniać. Świadczy o tym zresztą fakt, iż Izrael bez większych problemów przeprowadza od ponad trzydziestu lat ataki na cele militarne w innych państwach, nie ponosząc z tego tytułu niemal żadnej odpowiedzialności.

Książkę czyta się więc bardzo dobrze, lecz z powodu niewielkiego obiektywizmu autorów należy do niej podchodzić z dużą dozą ostrożności.

Najnowsza książka duetu autorów Yaakova Katza i Amira Bohbota odsłania kulisy powstania najwymyślniejszych broni Izraela.

Od dronów po satelity, systemy obrony przeciwrakietowej po cyber-wojnę. Izrael przewodzi światu, jeśli chodzi o wdrażanie nowych technologii na współczesnym polu bitwy. Książka Czarodzieje Broni, która zasiliła półki księgarni, ukazała się niedawno nakładem Domu Wydawniczego Rebis.

Czarodzieje Broni pokazują, jak ten maleńki, ośmiomilionowy naród nauczył się egzystować wokół wrogów, przystosowując do zmian w prowadzeniu wojen. Od czasu uzyskania niepodległości w 1948 r. Izrael co najmniej raz w ciągu swojej dekady angażował się w minimum jedną wojnę przeciwko sąsiednim państwom. W związku z tym izraelskie wojsko musi pozostać w czołówce jeżeli chodzi o wywiad wojskowy, technologię i innowacyjność oraz postęp w działaniach wojennych, dzięki czemu wyrasta na jedno ze współczesnych supermocarstw.

Siedząc na pierwszej linii frontu walk toczonych w XXI wieku, Izrael rozwinął w handlu bronią nową broń i zmodernizował stare, aby pozostały skuteczne, trafne i zabójcze na nieustannie zmieniającym się polu bitwy. Podczas gdy inne kraje zaczynają przygotowywać się do nowych wyzwań, Izrael jest już swojego rodzaju mentorem. To właśnie tu pozostałe państwa szukają wskazówek dla rozwoju swojego przemysłu zbrojeniowego. Izrael jest w rzeczywistości pewnego rodzaju laboratorium dla reszty świata.

Ponieważ ta książka jest tylko swojego rodzaju przeglądem, jej autorzy Katz i Bohbot, nie zagłębiają się w żadnym obszarze jeżeli chodzi o historię państwa. Nie poruszają tematu tworzenia państwowości Izrael i nie dyskutują o żadnej z wojen. Książka podzielona jest na rozdziały oparte na typach technologii wojskowych, w tym dronach, satelitach, ceber-wojnie i stosunkach dyplomatycznych.
Kierunek rozwoju militarnego

Jednym z ciekawszych rozdziałów jest właśnie ten poświęcony dronom. Aby pozostać o krok przed swoimi wojowniczymi sąsiadami i zminimalizować straty, izraelscy naukowcy pracujący dla najlepszych firm zbrojeniowych opracowali drony, które umożliwiają twórcze manewry na polu bitwy. Drony niszczyły konwoje w Sudanie, śledzą rozwój wydarzeń w Egipcie i Strefie Gazy oraz uruchamiają programy komputerowe. Technologie te są na tyle zaawansowane, że Izrael sprzedał wcześniej modele do takich krajów, jak Stany Zjednoczone, Rosja i Chiny, pozwalając na elastyczność ekonomiczną, aby rozwinąć jeszcze więcej technologii. To, zdaniem autorów, pozwoliło Izraelowi rozwinąć się w supermocarstwo, jakim jest.

Ciekawostką jest również kwestia przyszłości w rozwoju technologii wojskowych. Autorzy zwracają przede wszystkim uwagę, że głównym celem Izraela do roku 2030 jest takie rozwinięcie technologii, aby większość potencjalnych wojen była prowadzona przez drony, wojny komputerowe i inteligencję satelitarną. Ma to na celu minimalizację ofiar w ludziach. Poza przejrzystością, która już istnieje w ramach IDF i agencji szpiegowskich, takich jak dzisiejszy Mosad, głównym celem militarnym jest wyeliminowanie wszystkich zbędnych czynników.

• Izrael
  • Holocaust, literatura izraelska,żydowska,żydowsko - polska,etc
  • Domowa biblioteka cyfrowa EBOOKI
  • Eikon

Dodaj cytat z książki Czarodzieje broni. Izrael - tajne laboratorium technologii militarnych