rozwiń zwiń

Pieśń o Warszawie

Okładka książki Pieśń o Warszawie
Dominika Tarczoń Wydawnictwo: Skarpa Warszawska fantasy, science fiction
Kategoria:
fantasy, science fiction
Wydawnictwo:
Skarpa Warszawska
Data wydania:
2019-02-20
Data 1. wyd. pol.:
2019-02-20
Język:
polski
ISBN:
9788366195011
Tagi:
postapokalipsa postapo POW
Średnia ocen

                6,6 6,6 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Iron Tales: Blood Brothers Krzysztof Azarewicz, Leszek Błaszkiewicz, Adam Froń, Kacper Kotulak, Kazimierz Kyrcz jr, Kornel Mikołajczyk, Anna Musiałowicz, Łukasz Radecki, Dominika Tarczoń, Michał J. Walczak, Juliusz Wojciechowicz, Flora Woźnica, Marek Zychla
Ocena 8,2
Iron Tales: Bl... Krzysztof Azarewicz...
Okładka książki Antologia JaSkier 2021 Zuzanna Cyunel, Wiktoria Jarema, Adam Raglan, Jakub Rewiuk, Helena Sobczak, Dominika Tarczoń
Ocena 9,7
Antologia JaSk... Zuzanna Cyunel, Wik...
Okładka książki Nowa Fantastyka 453 (06/2020) Radomir Darmiła, Andrzej Kaczmarczyk, Silvia Moreno-Garcia, Redakcja miesięcznika Fantastyka, Marek Starosta, Dominika Tarczoń
Ocena 7,3
Nowa Fantastyk... Radomir Darmiła, An...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,6 / 10
110 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
62
52

Na półkach:

Są takie książki, po lekturze których jeszcze przez jakiś czas nachodzą człowieka różne przemyślenia. Weźmy taka postapokalipsę – gatunek stosunkowo niedawno się wykrystalizował i obecnie cieszy się wielka popularnością. Fani zajmujący miejsce w tej dość hermetycznej niszy zorientowali się, że nagle ich szeregi rosną i że są bombardowani filmami, ksiazkami, grami i imprezami spod znaku atomowego grzyba i zombiaka. Tylko czy to dobrze?


Pieśń o Warszawie zrobiła na mnie ogromne wrażenie już na etapie tworzenia. Przede wszystkim nie została napisana przez osobę przypadkową, niezorientowaną albo nieznaną. Dominika Tarczoń już od lat zajmuje się promocją oraz recenzowaniem książek postapokaliptycznych. Na jej blogu można znaleźć wiele krytycznych uwag pod adresem niektórych tytułów. Jeżeli niektórych to obruszyło i zaatakowali klasycznym “jak jesteś taka mądra, to sama coś napisz”, właśnie trafia się okazja sprawdzić, co też Nerd Kobieta stworzyła. Głęboko wierzę w regułę, która mówi, iż większość pisarzy tworzy książki, które sami chcieliby czytać.


W chwili obecnej mam dość klonów Metra, Mad Maxa oraz Falloutów. Ze świeczką szukać nowatorskich rozwiązań, które nie serwują nam znanych kliszy (wspomnę tu chociaż "Czarownicę znad Kałuży"). Nawet utalentowani twórcy mogą odgrzać ten sam kotlet tylko kilka razy. Jeżeli powiem Wam, że historia Oskara zaczyna się w warszawskim metrze, długo po apokalipsie, zapewne cześć z Was przewróci oczami i jednym tchem wymieni książki publikowane w ciągu ostatniej dekady, które z Pieśnią o Warszawie maja ten wspólny mianownik.


Tylko że to dopiero początek naprawdę ciekawej przygody młodego chłopaka. Zbyt wiele historii postapokaliptycznych to w sumie “akcje w ruinach”. Walka o przetrwanie, przeszukiwanie zgliszcz w poszukiwaniu jedzenia czy schronienia, walka z innymi ocalałymi czy zdziczałymi zwierzętami – to pasuje również to sytuacji aktywnego konfliktu zbrojnego, zbombardowanego miasta. To, o czym autorzy często zapominają to zmiana mentalności, która powinna być wyraźnie zarysowana. Jeżeli rodzisz się kilkanaście lub kilkadziesiąt lat po apokalipsie, w świecie który jest w sumie śmietnikiem, średnia życia jest krótka i nie ma czegoś takiego jak edukacja, twoje potrzeby oraz percepcja są diametralnie inne niż człowieka współczesnego. Autorka o tym nie zapomniała – dlatego też, według dzisiejszych standardów, Oskarowi zdarza się zachować tak jak osoba w jego wieku, czasem doroślej, a czasem jak dziecko. Zarysowanie tych różnic, w połączeniu z opisem świata (na powierzchni!) i kilkoma ciekawymi postaciami (Finka rządzi!), które poza Oskarem wysuwają się na pierwszy plan, to był właśnie przepis na sukces Dominiki Tarczoń.


Chłopak nie wyrusza na swoja krucjatę sam, po drodze przyjdzie mu zwiedzić nowe rejony, poznać inne osoby i zweryfikować swoja, dość skromna przecież, wiedze o świecie. W sumie zaryzykowałbym stwierdzenie, że dość spory ciężar spada na ramiona Oskara, ale to przecież postapokalipsa, a nie rurki z kremem. Wraz z kolejnymi rozdziałami czytelnik nie tylko śledzi rozwój akcji, ale i poznaje przeszłość chłopaka. Życie w metrze nie jest usłane rożami, ale daje jakieś poczucie stabilizacji i bezpieczeństwa. Zatem motywy osoby, która postanawia je opuścić, muszą być konkretne. Autorka zadbała o to, żeby to wszystko "miało ręce i nogi". Poza elementami przygodowo-poznawczymi w książce znajdziecie także kilka intryg. Nawet ja – przedpremierowy recenzent i “beta-czytacz” - nie wiem, jak rozwiną się wszystkie wątki w sadze.



Podsumowując – POW nie jest klonem metro czy też sagi Bartka Biedrzyckiego. Jest oddzielnym uniwersum, któremu zdecydowanie warto dać szanse. Ostatecznie o tym, jakie książki czytamy decydujemy my, wspierając piszących. Pieśń o Warszawie nie wyczerpuje jeszcze tematu, zatem mam szczera nadzieje, że wkrótce Dominika Tarczoń zaatakuje ponownie. W oczekiwaniu na premierę POW proponuje Wam zapoznać się z opowiadaniem “Filtr”.

Są takie książki, po lekturze których jeszcze przez jakiś czas nachodzą człowieka różne przemyślenia. Weźmy taka postapokalipsę – gatunek stosunkowo niedawno się wykrystalizował i obecnie cieszy się wielka popularnością. Fani zajmujący miejsce w tej dość hermetycznej niszy zorientowali się, że nagle ich szeregi rosną i że są bombardowani filmami, ksiazkami, grami i...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    135
  • Przeczytane
    125
  • Posiadam
    45
  • 2019
    3
  • 2023
    3
  • Chcę w prezencie
    2
  • Teraz czytam
    2
  • 2020
    2
  • 2020
    2
  • 2019
    2

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Pieśń o Warszawie


Podobne książki

Przeczytaj także