Krótka historia filozofii

Okładka książki Krótka historia filozofii
Nigel Warburton Wydawnictwo: Wydawnictwo RM filozofia, etyka
Kategoria:
filozofia, etyka
Tytuł oryginału:
A Little History of Philosophy
Wydawnictwo:
Wydawnictwo RM
Data wydania:
2016-12-01
Język:
polski
ISBN:
9788377736982
Tłumacz:
Sergiusz Lipnicki
Średnia ocen

                7,5 7,5 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,5 / 10
2 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
746
700

Na półkach: ,

Poszukiwałem pewności i logicznego wytłumaczenia wszystkiego co mnie otacza. Jednak nie powinno nikogo dziwić, że tego nie odnalazłem. Przecież filozofia jest nauką, podczas której studiowania nie można uzyskać jednoznacznych odpowiedzi nawet na proste pytania. Badając naturę rzeczywistości, prowokuje do myślenia. Wręcz arogancko rozwiewa złudzenia. Tworzy przestrzeń do samodzielnego myślenia i stawia rozum w opozycji do emocji. Chociaż bardzo cenię emocjonalność to wiem, że w tym wypadku liczą się eksperymenty myślowe a nie uczucia. Tak więc z wielką przyjemnością chłonąłem paradoksy i śledziłem zależności pomiędzy pozorem a rzeczywistością. Głowiłem się nad systemem imperatywów kategorycznych i problemem zła. Robiłem wszystko, żeby móc sobie kiedyś udowodnić posiadanie żywego umysłu. Bo tylko takie umysły są w stanie sprostać trudnym wyzwaniom, jakie ze sobą niesie poznawanie filozofii.

Nigel Warburton jest zdania, że lepiej jeżeli poglądy będą obrazoburcze, niż miałoby ich wcale nie być. Popieram jego spojrzenie na cel, któremu przyświecało napisanie "Krótkiej historii filozofii". Zdaję sobie sprawę z tego, że kwintesencją filozofowania jest sceptycyzm a dogmatyzm powinien być w tym przypadku odrzucony w kąt. Aby ludzki umysł zasługiwał na miano otwartego, nie może uznawać żadnych granic. Myślenie nie musi być nudne ale z pewnością może być trudne. Zaletą tej książki jest udowadnianie, jak wielką rolę zajmuje rozum w odkrywaniu prawdziwej natury rzeczywistości.

Popularyzowanie trudnej dziedziny nauki, rzadko kiedy może być tak przyjemne jak w tym wypadku. Warburton nie przedstawia suchych faktów z historii zachodniej myśli filozoficznej ale z charyzmą i humorem popiera je wieloma przykładami. Zachęca do skoku w świat filozofii, przekonuje że ta odwaga nie boli a skutecznie prowadzi do walki z pozorami. W bardzo przyjazny sposób ukazuje jaka jest prawdziwa postać rzeczy. Zgrabnie przeskakując w kolejnych rozdziałach pomiędzy sylwetkami mistrzów filozofii, dyscyplinuje do zastanawiania się nad tym, czym na co dzień zupełnie nie zawracamy sobie głowy.

Za jednym z filozofów Warburton zadaje pytanie, czy filozofia powinna zmieniać sposób w jaki żyjemy? Może jednak powinna się skupić na sposobie opisywania przez nas świata, tak jak dotychczas tym się zajmowała? Współczesne prądy filozoficzne coraz chętniej sięgają do prób przywracania poczucia bezpieczeństwa wśród odbiorców swoich twierdzeń. Nie wystarcza im już przedstawianie "felicific calculus". Wolą tę znaną metodę mierzenia szczęścia zaprzęgać w wir pracy ulepszającej świat. Jednak to nowe podejście nie oznacza zupełnie odejścia od praktyk starych myślicieli. Ponieważ podstawowym zadaniem i tak będzie zadawanie pytań. Czy będziemy energicznie dążyć do osiągnięcia szczęścia, czy też jedynie je poznawać jako stan umysłu, to i tak nie unikniemy naturalnych skłonności człowieka do tworzenia idei. A tam gdzie powstają idee, tam kłębi się mnóstwo wątpliwości.

Poszukiwałem pewności i logicznego wytłumaczenia wszystkiego co mnie otacza. Jednak nie powinno nikogo dziwić, że tego nie odnalazłem. Przecież filozofia jest nauką, podczas której studiowania nie można uzyskać jednoznacznych odpowiedzi nawet na proste pytania. Badając naturę rzeczywistości, prowokuje do myślenia. Wręcz arogancko rozwiewa złudzenia. Tworzy przestrzeń do...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    682
  • Przeczytane
    613
  • Posiadam
    136
  • Teraz czytam
    59
  • Filozofia
    32
  • Popularnonaukowe
    9
  • 2018
    8
  • Ebook
    8
  • 2019
    8
  • Historia
    7

Cytaty

Więcej
Nigel Warburton Krótka historia filozofii Zobacz więcej
Nigel Warburton Krótka historia filozofii Zobacz więcej
Nigel Warburton Krótka historia filozofii Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także