Szlaki. Opowieści o wędrówkach

Okładka książki Szlaki. Opowieści o wędrówkach
Robert Macfarlane Wydawnictwo: Wydawnictwo Poznańskie turystyka, mapy, atlasy
448 str. 7 godz. 28 min.
Kategoria:
turystyka, mapy, atlasy
Tytuł oryginału:
The Old Ways
Wydawnictwo:
Wydawnictwo Poznańskie
Data wydania:
2018-09-05
Data 1. wyd. pol.:
2018-09-05
Data 1. wydania:
2012-09-24
Liczba stron:
448
Czas czytania
7 godz. 28 min.
Język:
polski
ISBN:
9788379769322
Tłumacz:
Jacek Konieczny
Tagi:
literatura podróżnicza
Inne
Średnia ocen

                6,7 6,7 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,7 / 10
92 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
424
423

Na półkach:

Nie kwestionuję talentu Roberta Macfarlane`a, jednak polskim czytelnikom poleciłabym raczej Adama Robińskiego.

Podstawowa i zasadnicza różnica polega na tym, że Robiński szwenda się po krajobrazach polskich. To rodzime przestrzenie, znana przyroda, bliska historia. Robert Macfarlane wędruje natomiast przez południowo – wschodnią Anglię, północno – zachodnią Szkocję, Hiszpanię, prowincję Syczuan i Palestynę. Mistrzami Robińskiego są Xavier de Maistre, Werner Herzog, Lechosław Herz i Mieczysław Orłowicz, duchowym przewodnikiem Macfarlane`a jest kompletnie mi nieznany dwudziestowieczny poeta Edward Thomas. Nie mój krąg kulturowy, nie moja bajka. I ja tego nie czuję. Męczę się więc straszliwie, przysypiam, ale wytrwale czytam, bo kto wie, czy następna strona nie zaskoczy mnie kolejnym smakowitym opisem, których przecież w „Szlakach” nie brakuje. Trzeba więc brnąć przez obszerne erudycyjne fragmenty, które mojej wiedzy o świecie raczej nie poszerzają, bo najzwyczajniej brak mi podstaw, na których mogłabym te informacje zakotwiczyć. Czytam więc nieco po piracku, w nagłych doskokach i gwałtownych odskokach, krążąc wokół książki pod poniżającą flagą własnej ignorancji i polując na zrozumiałe dla mnie fragmenty, które natychmiast porywam jako swój łup, bo zaiste doskonałe są i piękne.
(...)
Szlaki, które opisuje Macfarlane, to dawne ścieżki, wydeptane przez ludzi, łączące miejsca i umożliwiające swobodne przemieszczanie się, dzięki czemu także i dziś „tworzą labirynt wolności, wąską sieć wspólnej ziemi, która nadal przecina nasz brutalnie sprywatyzowany świat drutów kolczastych i bram, kamer monitoringu i zakazów wejścia”.
(...)
Robert Macfarlane przemierza więc dawne szlaki, morskie i lądowe, zdobywając wiedzę: o miejscach, naturze, ludziach, wydarzeniach, ale przede wszystkim o sobie samym. Z uważnością piechura obserwuje otaczającą go przyrodę: każdy kamyk, muszlę, roślinę, każdy ślad stóp. Swoje odczucia i spostrzeżenia przedstawia tak obrazowo, że za każdym razem przenosimy się z wygodnej kanapy do opisywanego miejsca – i najczęściej nie mamy mu tego za złe.
(...)
Tym, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z „literaturą wędrowniczą”, poleciłabym raczej „Hajstry” Adama Robińskiego – barwny opis polskiej przyrody i rodzimych krajobrazów. Będzie to wspaniały wstęp do „Szlaków” Roberta Macfarlane`a, tym bardziej, że sposób, w jaki akademik z Cambridge opisuje brytyjski krajobraz, stanowił dla Robińskiego wielką inspirację.

Fragmenty recenzji opublikowanej na blogu:
https://zapiskinamarginesie.pl/2018/12/01/o-krajobrazach-i-ludzkim-sercu/

Nie kwestionuję talentu Roberta Macfarlane`a, jednak polskim czytelnikom poleciłabym raczej Adama Robińskiego.

Podstawowa i zasadnicza różnica polega na tym, że Robiński szwenda się po krajobrazach polskich. To rodzime przestrzenie, znana przyroda, bliska historia. Robert Macfarlane wędruje natomiast przez południowo – wschodnią Anglię, północno – zachodnią Szkocję,...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    334
  • Przeczytane
    108
  • Posiadam
    46
  • Teraz czytam
    12
  • 2019
    6
  • 2018
    4
  • 2020
    3
  • Ulubione
    3
  • 2020
    3
  • Do kupienia
    3

Cytaty

Więcej
Robert Macfarlane Szlaki. Opowieści o wędrówkach Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także