Śmieciowi ludzie

Okładka książki Śmieciowi ludzie Tadeusz Meszko
Okładka książki Śmieciowi ludzie
Tadeusz Meszko Wydawnictwo: Bibliotekarium Seria: Rubieże rzeczywistości fantasy, science fiction
Rubieże rzeczywistości
Bibliotekarium
2018-04-27
2018-04-27
fantastyka

Czy centaury, syreny i inne skrzyżowania ludzi ze zwierzętami żyły kiedyś naprawdę? Czy DNA zawiera "instrukcje" jak człowieka w takie coś przekształcić i potrzebny tylko "klucz"? Wizja, że naukowcy opanowali tajemnice życia, jest to tak proste jak przefarbowanie włosów i można to robić dla rozrywki, jest przerażająca.
Mogła to być ciekawa książka. Mogła, ale nie jest. Autor "upchnął" mnóstwo wątków i problemów i nie może się zdecydować czy ma to być powieść przygodowa, rozważania o ludzkiej psychice i moralności, czy satyra polityczna (pomysł, że wcześniej naukowcy rozpracują kod DNA, niż zapomnimy o Prezesie i jego jedynie słusznej partii to naprawę horror). No, ale fantazjowanie też powinno mieć granice. Samotny programista nie napisze w ciągu kilku godzin (nawet po kilku piwach) programu komputerowego do tłumaczenia "kodu życia" na ludzki język. Zmienić dorosłego człowieka w mitycznego stwora w prostym laboratorium (taka wanna, trochę chemikaliów i elektroniki) też nigdy się nie uda.

Mogła to być ciekawa książka. Mogła, ale nie jest. ...

Zacząłem czytać, odłożyłem - kilka pierwszych stron mnie odstręczyło. Potem jakoś tak się złożyło, że nie miałem nic na wieczór, więc siła złego na jednego - i zacząłem drążyć lekturę z zupełnie innym nastawieniem. Nie spodziewałem się space-opery czy porządnego sci-fi na miarę choćby Podlewskiego, czy Kosika. Ot kawałek niezbyt wymagającej rozrywki - i przy tym założeniu "Śmieciowi ludzie" wypadają całkiem nieźle. Mamy całe multum postaci, mogące spokojnie konkurować z niejednym zamkiem w HOMM III, zakręconą fabułę ( fakt, że autor czasem wypadnie na zakręcie, ale jedziemy dalej ),wreszcie trochę wtrętów politycznych. Mnie ubawiły ( ale może dlatego, że uważam, że całe to towarzystwo różni się tylko przed kamerami - a potem razem wódkę piją i śmieją się z zacietrzewionych zwolenników politycznych ).
Dla rozrywki tytuł jak najbardziej na tak. Dla bardziej wyszukanych treści - raczej nie.

Książka niestety nie porywa. Akcja się rwie, narracja mało wciągająca, postaci dość cudaczne. Autor usiłuje przy okazji przemycić swoją erudycję w dziedzinie kinematografii, co akurat jest ciężko przyswajalne jak dla mnie. Co mnie obchodzi rozkładanie na czynniki pierwsze filmu z 1932 roku? Do tego ciągłe wtręty na temat obecnej polityki polskiej i światowej. Nie jestem zwolennikiem PIS'u, ale stawianie Kaczyńskiego w jednym rzędzie z Hitlerem i Stalinem jest lekkim nadużyciem. Przyznam się bez bicia, że książki nie skończyłem. Nie dałem rady.

Do czego jest wstanie posunąć się młody bogacz, który szuka idealnego człowieka? Podróż w czasie i przestrzeni, ale także w meandry ludzkiej psychiki i moralności.

Zapraszam do całej recenzji: http://zojahawrylo.blogspot.com/2018/06/tadeusz-meszko-smieciowi-ludzie.html

Czegóż tu nie było? Himery, Minotaury, Gorgony, Centaury, Syreny, kosmici, terroryści, wojsko, śmieciowe DNA i jeszcze więcej. Co za dużo to niezdrowo. Aż się zmęczyłam czytając.

• Szukam
  • 000 Biblioteczka
  • Rok 2018
  • Sci-Fi
  • Polacy na Topie
  • Kupić

Dodaj cytat z książki Śmieciowi ludzie