Samotne wyprawy

Wydawnictwo: Edipresse
podróże, poradnik
Suerte

Podróż to łopatologiczna nauka szczęścia. Zostawiasz wszystko co znasz. Wyruszasz w nieznane. Kiedy wieczorem kładziesz się w hamaku i przytulasz głowę do swojego własnego ramienia, z całego serca dziękujesz Bogu, że jest dla ciebie taki łaskawy i zapewnił ci tę fantastyczną możliwość spędzenia nocy w szałasie z palmowych liści. Bo gdybyś musiał zostać na dworze i złapałaby cię tropikalna...

Podróż to łopatologiczna nauka szczęścia.
Zostawiasz wszystko co znasz.
Wyruszasz w nieznane.
Bo gdybyś musiał zostać na dworze i złapałaby cię tropikalna burza, byłbyś mokry, zmarznięty i nie miałbyś się nawet w co przebrać, bo cały twój bagaż nasiąkłby deszczem.
Leżysz więc czule wtulony w stęchły hamak, a twoje serce śpiewa hymny wdzięczności.
Lubię podróżować sama. Bez sztywnego planu, bez rezerwacji, bez żadnych zobowiązań. Jadę tam, gdzie popchnie mnie ciekawość, fascynacja, chęć poznania czegoś nowego.
Lubię przygody, lubię kiedy jest trudno. Lubię się zmęczyć, zabłądzić i odkryć coś tak zachwycającego, że brakuje mi tchu.
Podróżuję tylko lokalnymi środkami transportu. Łodzią, wózkiem, autobusem, a jeśli trzeba, to pieszo ścieżką przez dżunglę albo na szczyt góry. Śpię w hotelach dla tubylców i jem to co oni. Ubieram się tak, żeby nie zwracać na siebie uwagi.
Podróż jest przygodą. Kształtuje charakter, zmusza do uczenia się nowych umiejętności, wyzwala w człowieku wewnętrzną siłę.
Jak się przygotować do samotnej wyprawy?
Jak wybrać bilet lotniczy?
Jak się spakować?
Jak zwyciężyć nad strachem?
Jak się chronić przed tropikalnymi chorobami?
Jak poradzić sobie w trudnych sytuacjach?
Jak przetrwać na końcu świata?...

źródło opisu: Wydawnictwo Edipresse Książki

źródło okładki: Wydawnictwo Edipresse Książki

Weronika | 2018-08-28
Przeczytana: 28 sierpnia 2018

Po "Blondynce w Japonii" zarzekałam się, że nigdy więcej nie sięgnę po NOWE książki Beaty, jednakże skusiłam się na tę pozycję. Notka na tylnej okładce wskazywała, że tym razem będzie to poradnik służacy tym, którzy chcą wyruszyć w samodzielną podróż. A ja zawsze marzyłam o czymś takim i pomyślałam, że właśnie nadszedł czas :)
Rzeczywiście, w książce znajduje się wiele praktycznych porad - jak spakować plecak, od której części świata zacząć podróżowanie, jaki ubiór będzie najbardziej odpowiedni.
Jednakże tych treści jest niewiele względem opowieści Beaty o jej podróżach (wiem, ciekawe dla tych którzy nie czytali jej wcześniejszych powieści, jak akurat czytałam).
No i niestety był ten ton, do którego ja się nie mogę przekonać (patrz moja recenzja "Blondynki w Japonii") - taki pouczający, jakbym była smarkulą niewiele wiedzącą o życiu, bez własnych przemyśleń i zebranych przez życie mądrości. Nie wiem skąd ten ton, we wcześniejszych powieściach Beaty naprawdę go nie było.
Nie mniej...

ZaczytanaAgniesia | 2018-07-31
Na półkach: Posiadam, Ulubione, Przeczytane
Przeczytana: 28 lipca 2018

Ciekawa książka z cennymi wskazówkami - ołówek poszedł w ruch, mimo, że nie lubię kreślić po książkach; w moim egzemplarzu pokazało się dość kilka podkreśleń, wykrzykników, część tekstu otoczona kółkiem...
Pozycja szczególnie dla tych, którzy marzą o podróżach samodzielnych, ale może trochę brakuje im odwagi - tak jak i mnie, choć ja to lubię zrzucić winę na brak środków finansowych, więc pani Beata wjechała mi na ambicję opowiadając jak ona odkładała na pierwszy bilet, a przecież wtedy to były inne czasy, loty droższe... Więc teraz nie dam rady? Pewnie, że się da !
Książka bardzo mnie zmotywowała, mam nadzieję, że ta motywacja prędko nie zgaśnie.
Autorka zaraża dobrą energią i pragnieniem podróży.
Według mnie pozycja warta polecenia, są i opowieści z podróży pani Beaty i wskazówki oraz masa pozytywnej energii :)

Ewa | 2018-08-06
Przeczytana: 06 sierpnia 2018

Z tęsknotą przeczytałam kolejną książkę Beaty Pawlikowskiej. Przyjemnie było ponownie wsiąknąć w malowniczy, pełen porównań język autorki. Książka jest zbiorem doświadczeń z wszystkich podróży, jakie ona odbyła. Wyjaśnia, jak wiele dają jej podróże i dlaczego woli wybierać się w nie samotnie.
"Każda moja podróż to dodatkowe życie. Dodatkowe, równoległe życie, które przynosi zupełnie inne doświadczenia i pokazuje znane pojęcia w tysiącu zupełnie nowych barw. Czuję się tak, jakbym z każdej samotnej wyprawy przywoziła nowy fragment duszy nasączony tamtą rzeczywistością, tamtym sposobem myślenia i niepowtarzalną prawdą, jaka obowiązuje w tamtym zakątku świata."
W samotnych wyprawach ceni sobie ciszę. "A przecież ta cisza i ten czas są potrzebne do tego, żeby udać się w dodatkową podróż prowadzącą w inny wymiar. Ten wewnętrzny. W świat twojej duszy, twoich marzeń, niewypowiedzianych myśli, skojarzeń, tęsknot, pomysłów, koncepcji i przeznaczenia."
"Podróżowanie to nauka życia....

Iliana | 2018-07-27
Przeczytana: 27 lipca 2018

Ta obszerna publikacja, wzbogacona o tabuny zdjęć jest niczym wisienka na torcie dla każdego, kto podobnie, jak jej autorka ceni wyprawy zorganizowane tylko na własny użytek i w dodatku tak spontanicznie, że aż zapiera momentami dech. Bo kto jak kto, ale pani Pawlikowska mimo, iż znakomitym psychologiem nie jest, w kwestii podróży jest wytrawnym globtroterem i naprawdę poziom jej wiedzy, dzięki doświadczeniom jest po prostu imponująco – zaskakujący. Nigdy też autorka nie kryła się ze swoim sposobem na życie, ze swoją samotnością, która w wyniku świadomego wyboru nie stwarza jej żadnych barier do pokonywania wszelkich przeciwności, czy nieplanowanych wyjazdów.
„Nie chcę, żeby teoretycznie wymyślona trasa narzucała mi pośpiech, stres i konieczność dotarcia do jakiegoś miejsca w ściśle określonym terminie.”

Swobodne, samotne podróżowanie ma nie tylko plusy, ale i swoje minusy. Kobieta w podróży w tak odległych zakątkach ziemi, do których zagląda Pawlikowska budzi nie tylko pewien...

Beata | 2018-07-30

Beata Pawlikowska już ma na swoim koncie sporo napisanych książek i podejrzewam że ta, na pewno nie będzie ostatnią. Słyszałam naprawdę różne opinie, dlatego chciałam zobaczyć czy mi coś się spodoba, co będę mogła polecać. Wybór padł na książkę "Samotne wyprawy". Po części dlatego że niedawno była jej premiera, ale także że porusza jak dla mnie ważny temat. Wiele osób (w tym ja), obawia się wyjechać samemu, dlatego też chciałam sięgnąć po jakieś porady które pomogą może zmienić trochę podgląd na to wszystko.

Można powiedzieć że książka jest niezłą cegłą. Ma ponad 500 stron i nie powiem, też to jest duży ciężarek. Jednak treści w niej jest o wiele mniej. Całość jest opatrzona zdjęciami czy rysunkami z cytatami. Jeśli chodzi o zdjęcia to ich nigdy nie mam dosyć, te rysunki bardziej bym określiła że są, dlatego by trochę zapchać strony. Tutaj już zależy od tego jak kto woli, bo każdy preferuje coś innego. Ale muszę przyznać że dzięki temu, trochę szybciej czytało się książkę.

Jak...

Qulturasłowa | 2018-09-28
Przeczytana: 28 września 2018

Ruszyć samotnie w drogę
Tajemnica kobiecego szczęścia polega na życiu bez mężczyzny - to zdumiewający wynik sondażu przeprowadzonego wśród ponad czterech tysięcy kobiet przez brytyjskie czasopismo poświęcone zagadnieniom społecznym. A na czym polega tajemnica samotnych podróży? Czy decydują się na nie osoby, które nie mają z kim jechać, czy jest to świadomy wybór? Jak podróżować samotnie i czerpać z tego przyjemność? Jak uporać się ze strachem w sytuacji, kiedy jedyną osobą, na którą możemy liczyć, jesteśmy my sami? Skąd czerpać istotne w podróży informacje?
Na te pytania możemy znaleźć odpowiedź w najnowszej książce podróżniczki, która znana jest ze swoich samotnych wypraw. Wyruszając w drogę nie otacza się ona dziesiątkami kamerzystów, przewodników czy innych osób, których zadaniem jest zarówno ułatwić podróż i zwiększyć bezpieczeństwo, jak i asystować w rejestrowaniu kolejnych kroków. Ona bierze plecak na ramię i sama wyrusza w drogę, korzystając z udogodnień technicznych...

Klara | 2018-07-02
Przeczytana: 02 lipca 2018

Bardzo przyjemna i ciekawa lektura! Książkę kupiłam 2 dni temu i nie mogę się oderwać. Na szczęście nie ma w niej dygresji o zdrowym odżywianu i pozytywnym myśleniu jak w innych książkach autorki. Na pewno skorzystam z kilku praktycznych wskazówek odnośnie pakowania i podróżowania. Nie czytałam wcześniejszych książek p. Beaty o podróżowaniu, więc może stąd mój zachwyt. Jeśli ktoś też nie czytał,to serdecznie polecam tę pozycję! :)

Izabelita | 2018-06-12
Przeczytana: 12 czerwca 2018

Z przykrością muszę stwierdzić, że książka jest kopią wcześniejszej książki p.Beaty pod tytułem "Niezbędnik podróżnika", która z kolei jest kopią wcześniejszej książki pt. "Poradnik globtrotera". Czy jest sens pisać coś więcej ?

mary-rose bookoholic | 2018-07-25

Książka sama w sobie wybitna, posiada wiele ciekawych idei, jak wyruszyć w daleką samotną podróż.
Imponuje mnie fakt, że autorka doszła do tego celu podróżowania sama, sama zarobiła na swoją pierwszą podróż i aparat, a nie, z pomocą innych.
Cieszy mnie fakt, że opisała swoje życie prywatne i to, że podpowiada interesujące miejsca z dala od tras turystycznych.

Minusem dla mnie jest to, że porównywała wszystkie swoje cele i tym kim jest, do Boga. Niektórzy czytelnicy nie chcą czytać o daru od Boga, wiedząc że dla nich to stek bzdur.
Człowiek sam dokonuje tego, co pragnie. Nie dzieje się to dzięki Bogu, lecz sam dochodzi do swojego celu. Dziwnym porównaniem było to, że nawet zwierzęta pochodzą od Boga (ewolucjonizm się kłania).
Książka sama w sobie ciekawa. Poruszająca. Idealna dla chcących podróżowania.
Tyle na temat.

Eugenia-łączniczka | 2018-07-07

Na początku byłam zachwycona tym, że czytam książkę o podróżowaniu, bo od dawna chciałam to zrobić. Bardzo przyjemnie i łatwo się ją czyta, jest sporo zdjęć i ilustaracji. Jednak oczekiwałam czegoś innego, z każdą następną przeczytaną stroną coraz bardziej wkurzał mnie sposób myślenia Pani Beaty. W moim odczuciu między innymi przez tą książkę autorka chce wszystkim czutelnikom narzucić swoje zasady i sposób myślenia. Kupując tą książkę oczekiwałam, że znajdę w niej sporo ciekawych historii podróżniczych, chyba się lekko zawiodłam. Podsumowując uważam, że książka jest kolejną kopią podobnych książek Pani Beaty promującą sposób życia autorki.