Jezioro Pejpus 1242

Bellona
2018-11-06
2018-11-06
wojskowość powszechna

Okładka książki Pomosty. Dolnośląski Rocznik Literacki, XVI/2011 Adam Tadeusz Bąkowski, Eugeniusz Dębski, Natalia Dudkowiak, Ernest Dyczek, Andrzej Maria Dzierżanowski, Andrzej Falkiewicz, Jan Feusette, Wacław Grabkowski, Dorota Heck, Tomasz Hrynacz, Jacek Inglot, Gabriel Leonard Kamiński, Tymoteusz Karpowicz, Bogusław Kierc, Piotr Klimczak, Jerzy Bogdan Kos, Tomasz Kościelniak, Maciej Krysman, Michał Kurzawski, Michał Kwaśnik, Karol Maliszewski, Antoni Matuszkiewicz, Michał Mazur, Anna Mrózek, Marta Nowosielska, Waldemar Okoń, Aleksandra Olejniczak, Justyna Paluch, Jerzy Pluta, Wojciech Radoch, Krzysztof Rudowski, Sas, Ryszard Sawicki, Rafał Skrobich, Konstanty Stankiewicz, Szymon Stoczek, Jan Stolarczyk, Janusz Styczeń, Magda Wieteska, Agnieszka Wojrecka, Henryk Wolniak-Zbożydarzyc
Pomosty. Dolno... Adam Tadeusz Bąkows...
Okładka książki Pomosty. Dolnośląski Rocznik Literacki, XV/2010 Adam Tadeusz Bąkowski, Adam Tadeusz Bąkowski, Gottfried Benn, Paul Celan, Ernest Dyczek, Andrzej Maria Dzierżanowski, Andrzej Falkiewicz, Ewa Ferenc, Ludwik Flaszen, Peter Gehrisch, Wacław Grabkowski, Tomasz Hrynacz, Jacek Inglot, Piotr Kajewski, Gabriel Leonard Kamiński, Tymoteusz Karpowicz, Bogusław Kierc, Piotr Klimczak, Maciej Konarski, Jerzy Bogdan Kos, Damian Kowal, Urszula Kozioł, Marta Kucharska, Zbigniew Lubicz-Miszewski, Jacek Łukasiewicz, Zuzanna Majer, Karol Maliszewski, Antoni Matuszkiewicz, Maciej Melecki, Krystyna Miłobędzka, Waldemar Okoń, Jerzy Pluta, Dariusz Pniewski, Adam Poprawa, Feliks Przybylak, Rafał Różewicz, Dariusz Sas, Ryszard Sawicki, Jadwiga Skowron, Rafał Skrobich, Czesław Sobkowiak, Szymon Stoczek, Jan Stolarczyk, Janusz Styczeń, Zvika Szternfeld, Henryk Waniek, Henryk Wolniak-Zbożydarzyc, Andrzej Zawada
Pomosty. Dolno... Adam Tadeusz Bąkows...
Okładka książki Pomosty. Dolnośląski Rocznik Literacki, XIV/2009 Adam Tadeusz Bąkowski, Urszula M. Benka, Krzysztof Chara, Ernest Dyczek, Andrzej Maria Dzierżanowski, Barbara Elmanowska, Andrzej Falkiewicz, Małgorzata Garbacz, Konrad Góra, Jacek Gutorow, Dorota Heck, Tomasz Hrynacz, Jacek Inglot, Anna Janko, Piotr Kajewski, Gabriel Leonard Kamiński, Tymoteusz Karpowicz, Bogusław Kierc, Piotr Klimczak, Maciej Konarski, Jerzy Bogdan Kos, Urszula Kozioł, Marta Kucharska, Małgorzata Łoboz, Jacek Łukasiewicz, Karol Maliszewski, Mirosław Marcol, Krystyna Miłobędzka, Waldemar Okoń, Jacek Ossowski, Jerzy Pluta, Feliks Przybylak, Dariusz Sas, Ryszard Sawicki, Rafał Skrobich, Juliusz Słowacki, Anna Sokalska, Ewa Sonnenberg, Ewa Stachniak, Jan Stolarczyk, Janusz Styczeń, Wisława Szymborska, Maciej Taranek, Henryk Waniek, Henryk Wolniak-Zbożydarzyc, Grzegorz Woźny, Irena Wyczółkowska, Andrzej Zawada, Tadeusz Zelenay
Pomosty. Dolno... Adam Tadeusz Bąkows...

Niespodziewanie ciężko się czytało. Na plus szczegółowe opisy terenów bałtyckich.

Książka jest bardzo ciekawe. Z tego powodu, że jest to plagiat. Nie ma, co się rozpisywać. Trzeba będzie sięgnąć inne tytuły, oryginalne. Szczegóły tutaj: http://www.historycy.org/historia/index.php/t180745.html

9/2024
Sztuka propagandy jest "stara jak świat". Czasem bywa subtelną manipulacją a czasem - ordynarnym zakłamaniem.
Przebieg starcia, jakie przeszło do historii pod nazwą "bitwy na jeziorze Pejpus" jest iście podręcznikowym przykładam takiej historycznej manipulacji połączonej z dezinformacją.
To, co dziś na ten temat wiadomo na pewno - to fakt, iż wiemy niewiele.
Na podstawie analiz dostępnych źródeł nawet nie wiadomo dokładnie, gdzie ta bitwa się odbyła - konkurują tu ze sobą różne teorie, każda prawdopodobna.
Wiadomo także, iż samo starcie przebiegało raczej na lądzie, zamarznięty fragment jeziora mógł być tylko pewnym epizodem tej bitwy.

Po drugie: była to raczej potyczka niż bitwa, a już na pewno nie miała tak doniosłego znaczenia, jakie nadała jej późniejsza historiografia. Nie była to bynajmniej jedna z tych bitew, które decydowały o losach świata.
Na dobrą sprawę, nie miała aż takiego znaczenia nawet dla losów regionu.

Po trzecie wreszcie: mariaż polityki i religii to, jak wiadomo, mieszanka iście wybuchowa, zatem nie powinno dziwić, iż obie te zarazy z czasem zaczęły wykorzystywać ten epizod z życia Aleksandra Newskiego w myśl własnych interesów.
Sam "padłem ofiarą" owego mitu.

Jako dziecko swoich czasów obejrzałem "Aleksandra Newskiego" - produkcję w reżyserii Siergieja Eisensteina - i "bitwa na lodzie" rozpalała moją dziecięcą wyobraźnię.
Wtedy oczywiście nie wiedziałem, iż ta stalinowska produkcja to zlepek kompletnych bzdur, że to jedna z najbardziej ordynarnych propagandówek tamtego okresu.
Kłopot w tym, że pewnie miliony widzów nie wie tego do dzisiaj i swoją wiedzę oraz wyobrażenie na temat wydarzeń z 1242 roku buduje na podstawie tego sowieckiego gniota.

Książki Jerzego Pluty nie czyta się łatwo.
Autor przedstawia hiperszczegółowo sytuację polityczno- historyczno-społeczną regionu, drobiazgowo omawia genezę konfliktu, analizuje wyczerpująco, na ile to możliwe, w oparciu o dostępne źródła oraz współczesne badania, prawdopodobny przebieg starcia.
Ale najciekawsze dla mnie były rozdziały dotyczące późniejszego "życia po życiu" Aleksandra Newskiego i jego pejpusowej wiktorii. Ta pośmiertna kariera stanowi istne historyczne kuriozum, zatrważające z jednej strony, z drugiej - pouczające, nakazujące oceniać pewne zjawiska z dystansem i w oderwaniu od obowiązującej polityki historycznej.

9/2024
To, co dziś na ten temat wiadomo na pewno - to fakt, iż wiemy niewiele.
Na...

Szybka lektura w podróży, i...?
Jak powiedział Maks "ja ją gdzieś widziałem" i za to tylko 4. Szkoda, bo temat ciekawy.

Szybka lektura w podróży, i...?

Strasznie dużo powtórzeń jednej informacji, czasem co kilka stron.

Strasznie dużo powtórzeń jednej informacji, czasem co kilka stron.

Książka napisana, temat ciekawy, tło aż nadto rozwinięte. Szkoda że sporo powtórzeń i zapożyczeń z innych książek bez wskazania źródła. Mimo wszystko daję 6* bo przeczytałem i nie żałuję.

Książka całkiem dobra , nawet , nawet da się przeczytać jednak ...
Kopia innej książki

Książka całkiem dobra , nawet , nawet da się przeczytać jednak ...
Kopia innej książki

Niestety żadna inna ocena nie należy się za plagiat.

Niestety żadna inna ocena nie należy się za plagiat.

Książka jest niestety PLAGIATEM innych publikacji o tzw. krucjatach północnych/bałtyckich, co zostało udowodnione przez jednego z fanów serii Historyczne Bitwy, a następnie potwierdzone przez samego wydawcę, który przeprosił już za "zamieszanie" i zdecydował się zakończyć współpracę z "autorem".
Szczegóły "afery" dostępne są na grupie "Bellona - Historyczne Bitwy" na Facebooku i forum historycy.org.
Publikacja ta miała zostać zresztą wycofana z obiegu, ale jak widać nadal jest wszędzie dostępna po normalnej cenie.

Szczegóły "afery" dostępne są na grupie "Bellona - Historyczne Bitwy" na...

Powszechnie obowiązuje mit o tej bitwie jako stawienie przez Rosjan/Rusinów/Słowian oporu przeciwko najazdowi Niemców/Germanów. Dopełnia go mit wspaniałego wodza Aleksandra Newskiego (patrz choćby Wikipedia). W tym kontekście, pozycja jest bez wątpienia wartościowa. Autor po kolei demaskuje oba mity analizując luki w dominującej narracji i brak dowodów za nią przemawiających. W tym celu stosuje zasady logiki i posiłkuje się nielicznymi dowodami źródłowymi. Analizując geografię obszaru konfliktu, stosowane taktyki i rodzaje wojsk autor proponuje również sensowny obraz bitwy. Niestety lekturę psują powtórzenia liczne wątków (czasem dosłownie powtarzanie zdań i akapitów),literówki i błędy językowe i wreszcie mało klarowna narracja książki jako całości. Prawdziwą "wisienką na torcie" jest na sam koniec napisanie przez autora o Stalinie jako o "Narodowym Komisarzu Obrony" (sic!). Ech, ci Polacy co sądzą, że język rosyjski to po prostu język polski zapisany cyrylicą...
Podsumowując, książkę ciężko ocenić, ponieważ można przyjąć, że jest słaba, ale z dużymi plusami lub że jest dobra, ale z poważnymi wadami.

• Historyczne Bitwy
  • Średniowiecze