Stasiu, co ty robisz?

Okładka książki Stasiu, co ty robisz? Grażyna Bąkiewicz, Artur Nowicki
Okładka książki Stasiu, co ty robisz?
Grażyna BąkiewiczArtur Nowicki Wydawnictwo: Nasza Księgarnia Cykl: Ale historia... (tom 5) literatura młodzieżowa
literatura młodzieżowa
Ale historia... (tom 5)
Nasza Księgarnia
2018-05-09
2018-05-09
literatura polska historia Artur Nowicki

Fajna książka. Ładne ilustracje. Szybko się czyta. Polecam

Fajna książka. Ładne ilustracje. Szybko się czyta. Polecam

W każdej historii bywa ten "nielubiany z klasy" ;) nie inaczej jest w tej serii książek. Tym razem po historii Polski "oprowadza" nas mniej lubiany chłopak.
Na "warsztat" poszły rozbiory Polski. Bardzo zajmująca tematyka i samo przedstawienie tego zagadnienia.

Kocham tą serię <3

Kocham tą serię <3

Na półkach: , , , , , ,

Kolejna ciekawa dawka historii a jednocześnie pouczająca lekcja przyjaźni i tolerancji.

Tym razem bohaterem tomu jest nielubiany Słoniu – rozpieszczony syn dyrektora, klasowy rozrabiaka, ważniak i największy cwaniak w tym towarzystwie. Każda draka uchodzi mu na sucho, a nauczyciele, podobnie jak uczniowie unikają konfrontacji z nim, bojąc się konsekwencji u swojego przełożonego. Rozwija to w chłopcu nieuzasadnione poczucie wyższości i w dłuższej perspektywie utrudnia mu integrację z rówieśnikami, których traktuje z góry jest dla nich złośliwy i nie szczędzi im przykrych uwag. Czy jedna lekcja z ekstrawaganckim Cebulą zmieni Słonia i jego podejście do kolegów? Czy sprawi, że i oni spojrzą na nielubianego kolegę życzliwszym okiem? Nieco szalony nauczyciel historii zabiera swoją klasę w podróż aż do wieku XVIII i tam, u źródła, karze uczniom odnaleźć przyczynę upadku Rzeczypospolitej. Każda z cebulowych podróży, poza oczywistymi motywami historycznymi, uczy dzieci czegoś o nich samych, pozwala się rozwijać i zacieśnia więzy koleżeńskie.

Historia w wykonaniu Grażyny Bąkiewicz jest lekka, łatwa i przyjemna, a co najważniejsze pobudza zainteresowanie tematem. Powieść, w dużym skrócie, przedstawia garść cennych informacji i może być ciekawym początkiem do zgłębiania zagadek historii i dokładniejszego poznania dziejów Polski. Historia jest naprawdę fascynującą przygodą, a dzięki takim książkom dzieci szybciej odkryją jej ciekawą stronę i uświadomią sobie, że przeszłość to nie tylko daty i suche fakty, ale przede wszystkim ludzie, żyjący w innej niż nasza rzeczywistości, którzy mieli wpływ na kształt czasów obecnych.

1966

W tej części przygód dzieciaków z klasy pana Cebuli, zadaniem do rozwiązania jest cofnięcie się w czasie i znalezienie winnego upadku Rzeczypospolitej pod koniec XVIII wieku i rozbiorów Polski. Podręczniki historii bowiem winą obarczają raz króla Stanisława Augusta, raz szlachtę, broniącą swoich przywilejów, jeszcze innym razem - zachłanne państwa sąsiadujące z Polską. Zadanie nie należy więc do najłatwiejszych, ale dzieciaki - mimo że tym razem prowodyrem całej opowieści jest niezbyt lubiany Słoniu - radzą sobie zaskakująco dobrze.

Myślę, że autorce należą się oklaski za ogarnięcie tematyki, uporządkowanie mnóstwa informacji i ukazania zebranych faktów w taki sposób, aby były one czytelne dla młodszego czytelnika. Świetne podsumowanie kwestii związanych z rozbiorami. Cały ten cykl książek, moim skromnym zdaniem, powinien być zalecany jako lektura uzupełniająca do lekcjach historii w szkole podstawowej.

Wreszcie opowieść o Słoniu. Trudno powiedzieć jak bardzo przejaskrawione opowieści o sprzedajnej szlachcie, ale na pewno zrozumiałe dla docelowej grupy odbiorców.

Przeczytane druga pozycja z serii Ale historia :))
Syn czyta już kolejną :) jestem dumna ;) Wciągająca lektura, po za nauka czytana w wolnej chwili bardzo szybko ..

Wydanie całej serii jest podobne, treść przeplata się komiksami. Czas na lekcji Pana cebuli przeplata się z przeszłością. POLECAM :) Historia nauczycielem życia

CO zawiera książka:
- Upadek Rzeczypospolitej w XVIII wieku
- Rozbiory Polski 1772 ,
- przestawienie innego znaczenia słowa CIOŁEK (byk w herbie) , nie obraźliwe słowo
- mały Adaś Czartoryski
- informacje o Poniatowskim, czy zdrajca , czy zdrajca, kolekcjoner,
- waluta: talar, dukaty, euro
- zamek Królewski i kolumna Zygmunta
- stroje szlacheckie, rozrywka bogaczy gra w karty, bale, tańce, koncerty,
- Libero veto, ogromne przywileje szlachty, król bez prawa do rządu,
- trójpodział władzy (prawodawcza, wykonawcza, sądownicza)
- wynalazki: pradziadek parowozu, termometr Celsjusza, woda sodowa,
- bieda, pańszczyzna, analfabetyzm, brak praw dla chłopów i mieszczan, pijaństwo
- malarz Bacciarelli
- zamachy na króla
-wybitnemu przedstawicielowi polskiego oświecenia : Stanisław Staszic, Hugo Kołłątaj, Ignacy Potocki, Stanisław Małachowski, Kazimierz Nestor Sapieha,
- wątek książki „Podróże Guliwera” powieść autorstwa: Jonathan Swift
- arystokracja, książęta, hrabiowie ; moda wśród dam na pieprzyk
- Stanisław August – rozwijał Polskę, powstały manufaktury oraz wiele dróg i mostów
- Konstytucja 3 maja 1791 roku, Pierwsza w Europie i druga na świecie po amerykańskiej
- Konfederacja przeciwko królowi 14 maja 1792. Targowica
- pospolite ruszenie, przymusowy nabór do wojska, powołanie Rady Wojennej 1793
- bardzo dużo pojęć !

Przeczytane druga pozycja z serii Ale historia :))

CO zawiera książka:
- Upadek...

Solidna dawka historii w niecodziennym wydaniu, na pewno zachęci też do nauki, polecam!

Historia XVI-wiecznej Polski przedstawiona w ciekawy i zabawny sposób, okraszona fajnymi, komiksowymi rysunkami.

Super ! Ta książka z wielkim humorem przekazuje różne ciekawostki historyczne, można śmiało powiedzieć , że bawi i uczy. Znakomita seria polskiej autorki Grażyny Bąkiewicz , która piszę z pasją , a dodatkowo bardzo dobrze zrozumiałym językiem. W tym tomie cofniemy się do XVIII w. , a świetne ilustracje pomogą dziecięcej wybobraźni przenieść się do tych czasów , wraz z głównymi bohaterami.

• Dla dzieci i młodzieży
  • Audiobooki

Dodaj cytat z książki Stasiu, co ty robisz?