Dziewczyna w niebieskim płaszczu

Okładka książki Dziewczyna w niebieskim płaszczu Monica Hesse
Okładka książki Dziewczyna w niebieskim płaszczu
Monica Hesse Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie kryminał, sensacja, thriller
Girl in the Blue Coat
Wydawnictwo Literackie
2018-09-19
2018-09-19
Agnieszka Kuc
1943 ruch oporu nastolatka Holandia young adult

Zaginiona dziewczyna

Bardzo ciekawy wciągający triller młodzieżowy o wojnie. Rzeczą jaka mnie chwyciła za serce było pokazanie utraty ukochanej osoby i jak sobie z tym radzi w wojennych warunkach.

Od dawna nie miałam okazji przeczytać tak spłycającej książki. Przedstawienie reali życia w czasach okupacji II wojny jest uproszczone do granic możliwości. Wojna niby jest, a bohaterowie zdają się w niej funkcjonawać. Z drugiej strony akcja równie dobrze mogłaby odgrywać się w czasach PRL bez większej zmiany opisów (jedyne co wskazuje na czasy II wojny jest momentami przedstawiony opis prześladowania żydów i bezpośrednie nazwanie okresu przez bohaterów). Główny wątek: zagadka "gdzie jest Miriam" jest zwykle nudny. Właściwie zlewa się z całą narracją i w niej ginie. Inne wątki zdają się natomiast być wepchnięte na siłe. Z reguły pojawiają się nagle, i równie szybko zostają zakończone wprowadzając do fabuły absolutnie nic. Czytający ma wrażenie, że dostał sklejke zdań z różnych książke. Bohaterowie, też właściwie nie wyróżniają się ambicjami czy czymś tak podstawowym jak osobowość. Podążają jedynie za konkretymi celami i tylko to ewentualnie daje możliwość kreacji ich charakteru.
Także ten. Generalnie nie polecam

Kocham tę książkę całym sercem, skończyłam ją dosłownie kilka godzin temu i nie mogę przestać o niej myśleć. Uważam, że autorka świetnie potrafi budować emocje, a przedwojenne życie Hanneke mimo, że pojawia się tylko w formie jej wspomnień, jest tak cudownie ukazane, że ja sama NIESAMOWICIE tęsknię za Basem, za Elsbeth, jestem w stanie wczuć się w uczucia głównej bohaterki w 100%. Naprawdę ogromne wrażenie, niezwykle ciekawa fabuła, szybko się czyta, cudowna przygoda.

Wojna zmienia nie tylko świat, ale przede wszystkim ludzi. Stają się mniej ufni wobec siebie (nawet przyjaciół),robią wszystko by przetrwać i nie martwią się o innych. Sprawia, że rodzą się konflikty, które ciężko naprawić. W takim świecie nie ma miejsca na miłość, czy prawdziwą przyjaźń. Jesteśmy zdani na siebie.
Hannke żyje właśnie w takim świecie, zimnym i nie mającym już dla niej sensu, odkąd jej miłość zginęła, a najlepsza przyjaciółka została wymazana z pamięci. Choć może jest promyk nadziei na to, że jeszcze nie wszystko stracone. Jeszcze są być może ludzie, którzy kierują się sercem i pomogą w potrzebie. Trzeba tylko otworzyć serce i zapomnieć o starych ranach. Zacząć żyć, choć to może nie być łatwe.

Hannke żyje właśnie w takim świecie, zimnym i nie mającym...

Nie jestem nastolatką, ale też nie jestem rozczarowana historią, którą przeczytałam. Dobrze, że siegnęłam po Dziewczynę w niebieskim płaszczu. Czytałam w opiniach, że w książce nie ma emocji, z czym się nie zgadzam. Są emocje, buzują w każdej postaci przedstawionej przez autorkę, choć nie wylewają się na wierzch, czuję je mocno. Polecam książkę zarówno dorosłym, jak i młodzieży. Koniecznie przeczytajcie także słowo od autora na temat zgodności wydarzeń historycznych z fabułą.
🙂
Mam tylko jedną wątpliwość co do tego, że pani Janssen po zabiciu jej męża za ukrywanie Żydów nie poniosła żadnych konsekwencji. To oczywiście dobrze, że tak się stało, ale powoduje zapalenie się czerwonej lampki w myślach.

Jest rok 1943, Holandia.
W Amsterdamie mieszka Hanneke. Dziewiętnastoletnia dziewczyna, pracuje w domu pogrzebowym, ale to zajęcie o którym wiedzą rodzice. Dodatkową pracą dzięki, której może utrzymać rodziców jest załatwanie towarów deficytowych na mieście i rozwożenie ich do łudź, których jeszcze stać na taką ekstrawagancję jak kawa, herbata czy kakao.
Pewnego dnia jedna z kientek zwraca się do niej z nietypową prośbą. Prosi Hanneke, aby odnalazła Miriam. Nastoletnią Żydówkę, która ukrywała sie pod dachem owej klientki, ale zniknęła w tajemniczy i tylko sobie znany sposób.

Zacznijmy od pytania: prawda czy fikcja? Na końcu autorka skrupulatnie odpowiada na to pytanie. W powieści wątki i postacie są fikcyjne, natomiast miejsca i wydarzenia jak najbardziej równają się prawdzie historycznej.
Powieść napisana z perspektywy Hanneke, trochę zagubionej w sobie nastolatki, ale niezwykle barwej postaci, która żyła w swej naiwności do pewnego czasu. A być może nie była ślepa na rzeczywistość, ale wolała jej nie widzieć, ze względu na rodzinę. Zadanie jakiego się podjęła prowadzi ja wprost w objęcia holenderskiego ruchu oporu. Dziewczyna, która nosi w sercu poczucie winy, traktuje odnalezienie Żydówki jako swego rodzaju zadośćuczynienie, karę za błędy przeszłości i trochę jako wyzwanie. W powieści historia i holocaust są tłem dla wydarzeń, przyjaźni, rozstań, poczucia winy i wybaczania.
Książka jest wciągająca i czyta się ją jednym tchem, ale zdecydowanie należy do lżejszych z tej tematyki. Bardzo dobra na początek, jeśli ktoś chce zacząć zaznajomić się z tematem, jednak dla kogoś, kto literaturę holocaustu może nie pochłania, ale zna, może się okazać zbyt banalna.
Niemniej polecam, bo to ciekawa pozycja ze zdumiewającym zakończeniem 👍

Jest rok 1943, Holandia.
Pewnego dnia jedna...

Spodziewałam się że będzie bardziej interesująca,ale można przeczytać a najbardziej interesujące jest jej zakończenie

Jednym słowem, świetna książka, napisana prostym językiem trzyma napięcie do samego końca, chyba nikt się nie spodziewał zakończenia. Godna polecenia książka

Świetna, wciągająca i pełna emocji książka. Choć miejscami nieco przegadana. Polecam szczególnie osobą w wieku 16-22 lata. :)

Książka poprawna, sięgnęłam po nią skuszona na coś odbywającego się w trakcie wojny, zaspokoiło to moją potrzebę, nie wiem na ile historia prawdziwa zgodna jest z tym cos dzieje się w książce ale dla nastolatki szukającej poruszającej opowieści o pewnej tajemniczej dziewczynie jest to z pewnością wystarczające.

• II wojna światowa

Dodaj cytat z książki Dziewczyna w niebieskim płaszczu