Dziewczyna w niebieskim płaszczu

Tłumaczenie: Agnieszka Kuc
Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Girl in the Blue Coat
bunixx21

Podmieniona tożsamość, utracona miłość i zdradzona przyjaźń. Wciągający thriller na tle wielkiej Zagłady. Okupowana Holandia, rok 1943. 19-letnia Hanneke handluje towarami na czarnym rynku, choć sama woli nazywać siebie znalazcą. A znajduje różne rzeczy – dodatkowy zapas ziemniaków, mięsa, czekolady czy herbaty. Produkty, bez których na co dzień społeczeństwo musi sobie radzić. Kolejne...

Okupowana Holandia, rok 1943. 19-letnia Hanneke handluje towarami na czarnym rynku, choć sama woli nazywać siebie znalazcą. A znajduje różne rzeczy – dodatkowy zapas ziemniaków, mięsa, czekolady czy herbaty. Produkty, bez których na co dzień społeczeństwo musi sobie radzić. Kolejne zlecenie zaskakuje jednak samą Hanneke – jej zadaniem jest odnalezienie Mirjam, Żydówki, która pewnego dnia zniknęła z domu ukrywającej ją staruszki.

Nastolatka zostaje wciągnięta w sieć tajemnic, które prowadzą ją do samego serca młodzieżowego ruchu oporu. Prawdziwe problemy zaczynają się jednak później – kiedy Hanneke odnajduje zaginioną i myśli, że jej misja się zakończyła – Żydówka ginie z rąk gestapowca. Wtedy na jaw wychodzi, że ciało zamordowanej to nie poszukiwana dziewczyna…

Kto faktycznie ukrywał się u pani Janssen? I gdzie podziewa się Mirjam?

Dziewczyna w błękitnym płaszczu została przetłumaczona na 12 języków i nagrodzona Edgarem w kategorii najlepsza młodzieżowa powieść kryminalna. Literatury poruszającej tematykę drugiej wojny światowej i ukrywania Żydów jest mnóstwo, jednak ten tytuł wyraźnie wyróżnia się zwłaszcza w nurcie young adult.

źródło opisu: https://www.wydawnictwoliterackie.pl/ksiazka/4820/...(?)

źródło okładki: https://www.wydawnictwoliterackie.pl/ksiazka/4820/...»

Oficjalna recenzja
Lena książek: 368

Zaginiona dziewczyna

Wojna i Holocaust – tematy równie nośne, co wymagające. To właśnie one stały się inspiracją dla amerykańskiej dziennikarski i pisarki Moniki Hesse. Autorka uczyniła je tłem swojej powieści młodzieżowej, w której historia spotyka się z thrillerem.

Jest rok 1943. Mieszkańcy okupowanego Amsterdamu próbują odnaleźć się w wojennej rzeczywistości. Jedni starają się żyć normalnie, inni przeszli na stronę nazistów, część działa w ruchach oporu. Dziewiętnastoletnia Hanneke musi troszczyć się o swoją rodzinę. Oficjalnie pracuje jako recepcjonistka w domu pogrzebowym, jednak najlepiej sprawdza się, zdobywając towary na czarnym rynku. Mimo młodego wieku dziewczyna zdążyła już doświadczyć goryczy spowodowanej utratą bliskiej osoby. Nauczona doświadczeniem, nie chce się wychylać – swoje zajęcie traktuje wyłącznie jako możliwość utrzymania rodziny. Jedna z klientek ma dla niej jednak niecodzienne zadanie. Chce, aby Hanneke odszukała Mirjam, piętnastoletnią Żydówkę, która zniknęła z bezpiecznej kryjówki. Początkowo niechętna dziewczyna daje się porwać intrydze i rozpoczyna niebezpieczne śledztwo.

Autorka ukazuje okupację z perspektywy zwyczajnej nastolatki, której dotychczasowe życie wypełnione było obowiązkami szkolnymi, spotkaniami z przyjaciółmi i miłosnymi rozterkami. Wojna zmusiła ją do przewartościowania swoich priorytetów i zmiany codziennego funkcjonowania. Hanneke nie jest typem postaci, za którą czytelnik od razu chce podążać. Trudno odnaleźć w niej cechy modelowej bohaterki – jej działalność wynika z pragmatyzmu, częściowo również z poczucia winy, jednak nie z czystego heroizmu. Postaci, które pomagają całkowicie bezinteresownie i są gotowe poświęcić życie w imię szlachetnych idei, zostały tutaj zepchnięte na drugi plan. W powieści Hesse walka nie zawsze jest kwestią wyboru – często staje się koniecznością. Decyzja autorki, aby postawić w centrum swojej powieści nastolatków, wydaje się strzałem w dziesiątkę. Pozwoliło to nie tylko na ukazanie dramatu młodych ludzi będących dopiero u progu dorosłości, ale przede wszystkim uwiarygodniło motywacje i decyzje podejmowane przez bohaterów, które często są podyktowane silnymi emocjami.

Umieszczenie akcji powieści w czasach drugiej wojny światowej dało autorce szansę na odświeżenie konwencji literatury młodzieżowej. Monica Hesse nie zrezygnowała z wątków typowych dla tego typu książek, czyli rozterek związanych z tożsamością, pierwszymi miłościami i przyjaźnią, ale nadała im zupełnie nowy charakter. Z pozoru błahe problemy nastolatków stają się przyczyną wielkich dramatów, ale pozwalają im także na znalezienie w sobie odwagi. Intryga kryminalna jest dla autorki jedynie pretekstem do opowiedzenia o dorastaniu w tragicznych okolicznościach. Miejscami śledztwo w sprawie zaginionej Mirjam schodzi na dalszy plan, by ustąpić miejsca historiom innych bohaterów, przedstawić ich problemy i sposób funkcjonowania w wojennej rzeczywistości. W powieści nie brak prostych rozwiązań, a nawet pewnej dozy naiwności. Sama zagadka skonstruowana jest w klasyczny sposób, a uważny i wprawiony czytelnik szybko dostrzeże wskazówki, rozwiązując sprawę wcześniej niż główna bohaterka. Wydaje się jednak, że zaskoczenie czytelników było drugorzędnym celem dla autorki, która bardziej skupiła się na budowie emocjonalnej warstwy powieści.

Mimo poważnego tematu książkę czyta się z pewną lekkością. Prosty język, unikanie długich opisów i zamiłowanie do konkretów zdradzają dziennikarski rodowód pisarki. Widać u niej również doskonałe przygotowanie merytoryczne. Monica Hesse postarała się wiernie oddać realia historyczne, przedstawić działalność ruchów oporu i prześladowanie ludności żydowskiej. Nie obyło się jednak bez pewnych modyfikacji i odstępstw od faktów historycznych poczynionych przez pisarkę na potrzeby fabuły. Jej decyzja wydaje się zrozumiała, biorąc pod uwagę to, że nić przewodnia książki osnuta jest wokół fikcyjnych bohaterów i wydarzeń.

„Dziewczyna w niebieskim płaszczu” stanowi oryginalną pozycję zarówno w kręgu literatury młodzieżowej, jak i wśród powieści dotyczących Holocaustu. Autorka postanowiła opowiedzieć o wojnie z bliskiej perspektywy, jednak bez epatowania przemocą. W swojej powieści pokazuje pozornie normalne życie, z dala od linii frontu, wciąż naznaczone cierpieniem i bezustanną niepewnością. Hesse nie interesuje wojna w wymiarze globalnym – skupia się na małych dramatach, rozpadających się relacjach i emocjonalnych obrazach, które zostają w głowie po odłożeniu książki.

Magdalena Wilk

Anna | 2018-10-31
Przeczytana: 31 października 2018

Do przeczytania tej niezwykle napisanej powieści kryminalnej zachęciła mnie fabuła oraz przebieg przeprowadzanych tajemniczych rozmów głównej bohaterki w książce autorstwa Pani Monica Hesse pt. ''Dziewczyna w niebieskim płaszczu''.

Lubię, kiedy bohaterka ma mocny charakter, jest odważna z lekkim pazurem ostrożności, wrażliwa na potrzeby innych osób, posiadająca własne, a przy tym odmienne zdanie, jest szczera, ambitna w dążeniu do celu pomimo ryzykownych sytuacji i taką właśnie jest Hanneke.

Kocha swoich rodziców, ale lepszy kontakt ma z tatą niż z mamą, która nie potrafi zrozumieć córki, a tata lubi z nią żartować w trakcie rozmów.

Otóż w niedługim czasie nasza bohaterka otrzymuje od swojej klientki pewne zadanie, ale ma duże wątpliwości czy przyjąć to zlecenie.

Waha się, czy tak naprawdę podoła wykonać tę misję odnalezienia Żydówki imieniem Mirjam.

Zapoznając, się z losami Hanneke można dostrzec wiele cech charakterystycznych i widocznych w naszym życiu codziennym, gdyż...

Ficunio | 2018-09-25

Literatura wojenna to coś, co zawsze pozostanie w kręgu moich zainteresowań. 1943 rok, Amsterdam, czas wojny i okupacji, dramat historyczny lub thriller historyczny, jak to ujmuje wydawca. Książka o dziewczynie Hanneke, która handluje na czarnym rynku utrzymując swoich rodziców. Mimo iż trzyma się z dala od Ruchu Oporu, jedna z klientek prosi ją o odnalezienie Mirjam, Żydówki, która opuściła bezpieczną kryjówkę z niewiadomych przyczyn. Czy jej się uda? gdzie podziała sie ta dziewczyna?co się stało? oprócz wojennej zawieruchy poznajemy także osobiste rozterki Hanneke, która żyje w ciągłym poczuciu winy, że wysłała swojego chłopaka na wojne. Czyta się bardzo szybko, styl autorki jest lekki i wyważony, nie obfituje w drastyczne sceny, których często dostarcza nam tego typu literatura. Raczej delikatnie przypomina co było, co się stało, jaki los spotkał tysiące Europejczyków w latach czterdziestych poprzedniego stulecia. Polecam!

Ania96 | 2018-09-24

Dramat wojenny. Wojenna. Thriller. Młodzieżówka. Tak bym ja określiła.
Świetna gra. Nie tylko słowna ale i emocjonalna. Okupowana Holandia.1943.
Dlaczego Żydówka, która była bezpieczna w skrytce nagle znika?
Ba! Wręcz rozpływa się w powietrzu.
Hanneke jest dziewiętnastoletnim handlarką, potrafi odnaleźć najróżniejsze towary i sprzedać je z zyskiem. Pewnego dnia otrzymuje jednak nietypowe zlecenie, ma odnaleźć osobę- niejaką Mirjam. Pytając o Żydówkę, kręcąc się przy szkole dla ludności żydowskiej i rozpamiętując przeszłość ,zyskuje kilku wrogów .
Udaje jej się tez dostać do samego serca młodzieżowego ruchu oporu. Ale boi się ryzykować tak jak jej koledzy.
W końcu bogata w liczne doświadczenia i przygody zdaje się odnaleźć Mirjam. Co jednak gdy okaże się, że dziewczyna w niebieskim płaszczu , którą odnalazła to nie Mirjam? Kim tak naprawdę jest dziewczyna i co kryje się za jej zniknięciem?
Dlaczego bezpiecznie ukrywająca się Żydówka wychodzi na światło dzienne i wystawia się jak...

elle | 2018-11-07
Przeczytana: 07 listopada 2018

Literatura wojenna.Akcja powieśći toczy się w Holandii w roku 1943 w okupowanym Amsterdamie .Główna bohaterka Hanneke dorabia po pracy w zakładzie pogrzebowym jako dostarczycielka towarów z czarnego rynku .
Któregoś razu jest poproszona o pomoc przez swoją klientkę panią Janssen ,ktora straciła całą swoją rodzinę i ukrywała w domu ,w skrytce żydowską dziewczynę Mirjam .Dziewczyna znika nagle w tajemniczych i niewyjaśnionych okolicznościach , wręcz w biały dzień a dla zrozpaczonej starszej pani stanowi prawie jakby członka rodziny .Hanneke z początku ma obawy aby podjąć się tej poszukiwawczej misji ale biorą w niej góre ludzkie uczucia i kieruje się również sentymentem bowiem syn pani Jansson Bas, który już nie żyje był miłościa Hanneke .Co dziewczyna odkryje wdając się w sledztwo na własną rękę i co się dalej okażę, kim tak naprawdę była Mirjam i w jakich okolicznośćiach zaginęła czy też można powiedzieć zniknęła dowiemy się z tej pełnej intryg wciagającej wartką akcją powieśći...

Agnieszka | 2018-11-12
Przeczytana: 12 listopada 2018