Lwowskie gawędy

Okładka książki Lwowskie gawędy Kazimierz Schleyen
Okładka książki Lwowskie gawędy
Kazimierz Schleyen Wydawnictwo: LTW Seria: Biblioteka Kresowa literatura piękna
160 str. 2 godz. 40 min.
Kategoria:
literatura piękna
Seria:
Biblioteka Kresowa
Wydawnictwo:
LTW
Data wydania:
2014-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2014-01-01
Liczba stron:
160
Czas czytania
2 godz. 40 min.
Język:
polski
ISBN:
9788375653694
Średnia ocen

9,5 9,5 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
9,5 / 10
2 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
527
19

Na półkach: , ,

Książka ta nie tylko opisuje zwyczaje wspaniałych mieszkańców Lwowa, ich język, relacje, podejście do życia, sposoby podróżowania, zabawy oraz walki o niepodległość. Przede wszystkim przenosi nas do tego pięknego polskiego miasta. Wszystko o czym czytamy, zaczynamy widzieć własnymi oczyma. Czujemy faktycznie atmosferę Lwowa i to jest największa wartość tej książki. Każda opisana postać jest żywa i autentyczna. Każde miejsce warte odwiedzenia, teraz już nie tylko w wyobraźni, ale i w rzeczywistości... Jakie to szczęście, że Wrocław jest tak podobny do Lwowa... Miejmy nadzieję, że to cudowne miasto pewnego dnia znowu wróci w granice Polski. Pamiętajmy o Kresach, bo mają jeszcze tak wiele nam do przekazania...

Książka ta nie tylko opisuje zwyczaje wspaniałych mieszkańców Lwowa, ich język, relacje, podejście do życia, sposoby podróżowania, zabawy oraz walki o niepodległość. Przede wszystkim przenosi nas do tego pięknego polskiego miasta. Wszystko o czym czytamy, zaczynamy widzieć własnymi oczyma. Czujemy faktycznie atmosferę Lwowa i to jest największa wartość tej książki. Każda...

więcej Pokaż mimo to

avatar
527
333

Na półkach: , ,

„Lwowskie gawędy” Kazimierz Schleyena, to książka-gawęda o Lwowie, ukochanym mieście Schleyena. Opowiada nam autor tak pięknie i z taką nostalgią o lwowskich ludziach, teatrach, parkach i ogrodach, kawiarniach, zwyczajach, balach i zabawach, mowie tak charakterystycznej, że nawet na drugim końcu Polski wiadomo, że ze Lwowa.

Opisuje żebraka, który oczywiście posiada swą dumę zawodową. Każdy miał swój rejon i drugiemu w paradę nie wchodził. Autor przytacza scenkę, która podobno faktycznie miała miejsce.

Pewna młoda warszawianka przebywała we Lwowie u rodziny. Kiedy w nowym kostiumiku wyszła na ulicę zaczął padać deszcz. Schowała się więc pod arkady, skąd wiodły kamienne schody. Na tych schodach siedział żebrak cyt.: „zerwał się szarmancko, wyczyścił miejsce obok siebie, pościelił gazetę i zaprosił gościa do zaimprowizowanej loży.
- Bardzo mi czeguś przyjemnie. A to pech z tym deszczym! Dużo koleżanka nazbirała dzisiaj?
Panienka znalazła się w kropce i od razu utrafiła w koleżeński ton.
- Niestety jeszcze nie. Dopiero wyszłam z domu.
- To źle. Ja już pracujim od rana, uzbierałym trochę, więc się z koleżanką podzielę.
Wyjął dużą chustę, odwiązał supełek i wysypał na gazetę wyżebrane miedziaki, dzieląc je na dwie jednakowe kupki. „Koleżanka” przyjęła z poważną miną ofiarowany udział i zgarnęła grosiki z podziękowaniem.
- Wczoraj miałam doskonały dzień. Poszczęściło mi się, więc i ja z kolegą się podzielę.
Wysypała całą zawartość torebki i podzieliła na dwie równe części. Było tego sporo, bo i banknociki, i srebro się znalazło. Zdumiony i uradowany żebrak wypadł z dotychczasowego fasonu i zdążył tylko bąknąć: - Bóg wielki, święty, litościwy, mocny zapłać!”

A kiedy przytacza lwowskie powiedzonka, „Ta bójci si Boga ludzi”, „ma si wi”, „no ni”, czy „a niech cię dunder świśnie”, to i we Wrocławiu wiadomo, że ze Lwowa pochodzi. Wspomina wspaniałe kawiarnie do których dobrym zwyczajem było wcześnie rano powędrować. A to do „Szkockiej”, a to do Welca, i na ciasteczka u Zalewskiego. Słychać zewsząd było „Cyrączki pani dzijce, padam do nóg panu radcy”. O sławie wódki Baczewskiego również wspomina. Chleb [kulikowski] i woda to dla autora sama poezja, nigdzie nie znalazł lepszego. Przez cały czas tej wspaniałej gawędy przewija się humor i oczarowanie Lwowem. Odnaleźć możemy również sporo tekstów piosenek lwowskich, jak i mały słowniczek gwary. Wspomnienie 1918 roku, to już nastrój zadumy, pamięci, opowieści o „Lwowskich Orlętach”.

Książka opatrzona przedmową Mariana Hemara, w której m.in. napisał cyt.” Nasycił tę książeczkę taką mnogością nazwisk i nazw, zdarzeń i żartów, taką atmosferą dawności wiecznie w nas obecnej, takim zapachem i takim blaskiem Lwowa, że to wszystko znowu szumi i śpiewa, gada, zaciąga, uśmiecha się…..”

Ten kto sięgnie po te gawędy, nie zauważy za oknem szarej, deszczowej pogody, nadchodzącej jesieni.

„Lwowskie gawędy” Kazimierz Schleyena, to książka-gawęda o Lwowie, ukochanym mieście Schleyena. Opowiada nam autor tak pięknie i z taką nostalgią o lwowskich ludziach, teatrach, parkach i ogrodach, kawiarniach, zwyczajach, balach i zabawach, mowie tak charakterystycznej, że nawet na drugim końcu Polski wiadomo, że ze Lwowa.

Opisuje żebraka, który oczywiście posiada swą...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    28
  • Przeczytane
    11
  • Posiadam
    7
  • Teraz czytam
    2
  • Kresy
    2
  • Polska
    1
  • Biografie / pamiętniki
    1
  • Biografie, wspomnienia, pamiętniki, dzienniki, listy, rozmowy
    1
  • historia
    1
  • 2016
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Lwowskie gawędy


Podobne książki

Przeczytaj także