Lwowskie gawędy

Wydawnictwo: LTW
7 (4 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
historyczna

Historia Lwowa z punktu widzenia mieszkańca tego miasta. Historia nie tyle wojen i okupacji, co codziennego życia, parków i ogrodów, kamienic i zwykłych ludzi. Wydarzenia kulturalne, popularne żarty i anegdoty...

Papusza | 2016-10-20
Przeczytana: 19 października 2016

„Lwowskie gawędy” Kazimierz Schleyena, to książka-gawęda o Lwowie, ukochanym mieście Schleyena. Opowiada nam autor tak pięknie i z taką nostalgią o lwowskich ludziach, teatrach, parkach i ogrodach, kawiarniach, zwyczajach, balach i zabawach, mowie tak charakterystycznej, że nawet na drugim końcu Polski wiadomo, że ze Lwowa.

Opisuje żebraka, który oczywiście posiada swą dumę zawodową. Każdy miał swój rejon i drugiemu w paradę nie wchodził. Autor przytacza scenkę, która podobno faktycznie miała miejsce.

Pewna młoda warszawianka przebywała we Lwowie u rodziny. Kiedy w nowym kostiumiku wyszła na ulicę zaczął padać deszcz. Schowała się więc pod arkady, skąd wiodły kamienne schody. Na tych schodach siedział żebrak cyt.: „zerwał się szarmancko, wyczyścił miejsce obok siebie, pościelił gazetę i zaprosił gościa do zaimprowizowanej loży.
- Bardzo mi czeguś przyjemnie. A to pech z tym deszczym! Dużo koleżanka nazbirała dzisiaj?
Panienka znalazła się w kropce i od razu utrafiła w...

kraken | 2016-01-19
Na półkach: Przeczytane, 2016