Kulinarna księga Natury

Okładka książki Kulinarna księga Natury Siergiej Gładkow
Okładka książki Kulinarna księga Natury
Siergiej Gładkow Wydawnictwo: Wydawnictwo AST zdrowie, medycyna
zdrowie, medycyna
Кулинарная книга Жизни
Wydawnictwo AST
2018-03-31
2018-03-31
Marcin Pracki
dieta odżywianie przepisy kulinaria raw food witarianizm poradnik

„Kulinarna księga Natury” to nowość wydawnicza, którą szczególnie docenią początkujący witarianie, weganie czy wegetarianie. Gładkow nie udaje, że zmiana nawyków żywieniowych jest lekka, łatwa, przyjemna i pozbawiona wyrzeczeń. Chociaż – wiadomo – cel jest słuszny i wart zachodu, to nie ma co ukrywać, że ciężko zmienić swoje przyzwyczajenia. Szczerość, z jaką autor o tym pisze, ujmuje już od pierwszych stron.
Gładkow dużo uwagi poświęca czytelnikom, którzy przechodzą na dietę witariańską. Szczegółowo omawia nawet wyposażenie kuchni – przedstawia przydatne narzędzia, a także dzieli się swoimi spostrzeżeniami, w które warto zainwestować, a które są (według niego, oczywiście) stratą pieniędzy. Taka pomoc jest niezwykle cenna.
Przedstawiona przez autora metoda gorącej fermentacji enzymatycznej (GFE) jest zupełnie nowym podejściem z zachowaniem założeń diety witariańskiej. Nie znalazłam wcześniej wzmianki na temat tego sposobu przyrządzania potraw. Wygląda na to, że Gładkow dokonał niemożliwego i pogodził witarianizm z termiczną obróbką pożywienia, a to wszystko w zgodzie z zasadami raw food!
W książce znajduje się ponad 100 przepisów. Niektóre są bardziej, inne mniej czasochłonne, ale dzięki sugestywnym opisom autora ciekawość rośnie a wraz z nią chęć na wypróbowanie nowych smaków. Przepisy są zrozumiałe, przedstawione w prosty i jasny sposób, przebieg procesu przyrządzania potraw nie budzi wątpliwości.
Kolejnym ukłonem w stronę „raczkującego” witarianina jest cały rozdział poświęcony przepisom na imitacje dań, z którymi rozstanie na nowej diecie może być wyjątkowo trudne. I tak mamy tu recepturę na potrawy „rybne”, napoje wyskokowe, witariańskie kiełbaski czy chipsy. W książce jest też całkiem sporo przepisów na słodycze - z nich najtrudniej zazwyczaj zrezygnować, dlatego autor stosuje zasadę „(słodkościami) przez żołądek do serca”.
Publikacja Wydawnictwa AST wywarła na mnie pozytywne wrażenie. Uważam, że treści w niej zawarte przyniosą wiele korzyści osobom, które chcą zmienić swoje żywieniowe przyzwyczajenia, a także tym, którzy mają trudności w utrzymaniu diety surowej. Różnorodność przepisów pozwoli każdemu znaleźć pasujące „smaki”, natomiast część teoretyczna przybliży założenia diety. Na szczęście naczelna zasada, którą przekazuje nam autor, nie pozwoli nam popaść w fanatyzm żywieniowy – to dieta służy nam, a nie my diecie.

Sięgnęłam po „Kulinarną księgę Natury”, ponieważ tematyka zdrowego odżywiania jest mi bardzo bliska. Z okładki dowiadujemy się, że książka jest „o powrocie do życia dzięki naturalnemu odżywianiu” oraz „o osiąganiu prawdziwej witalności dzięki przejściu na naturalny, przynoszący życie pokarm”. Autor dużo miejsca poświęca na wyjaśnienie, dlaczego człowiek potrzebuje do zdrowego funkcjonowania odbierać z pożywienia nie tylko energię, lecz także informację rozumianą jako substancje o wysokiej aktywności biologicznej.
Szczegółowo opisuje metodę gorącej fermentacji enzymatycznej, która być może jest prawdziwym wybawieniem dla witarian zmagających się z nadwrażliwością żołądka bądź zapaleniem jelit.
Połowa objętości publikacji to - przepisy. Są tam receptury na dania przygotowywane metodą gorącej fermentacji, ale nie tylko. Ciekawe są dania słodkie – proste w przygotowaniu, pomysłowe oraz (co najważniejsze) zdrowe, bez dodatku cukru i wyglądają efektownie :)

• PILNE
  • Książki kucharskie