rozwiń zwiń

Maria Antonina

Okładka książki Maria Antonina
Stefan Zweig Wydawnictwo: Książnica biografia, autobiografia, pamiętnik
463 str. 7 godz. 43 min.
Kategoria:
biografia, autobiografia, pamiętnik
Tytuł oryginału:
Marie Antoinette
Wydawnictwo:
Książnica
Data wydania:
2005-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1984-01-01
Liczba stron:
463
Czas czytania
7 godz. 43 min.
Język:
polski
ISBN:
837132751X
Tłumacz:
Zofia Petersowa
Tagi:
Ludwik XVI historia Francji Francja monarchia Maria Antonina Habsburgowie XVIII wiek powieść historyczna literatura austriacka
Średnia ocen

                7,3 7,3 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,3 / 10
357 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
416
43

Na półkach: ,

„Maria Antonina żyła trzydzieści osiem lat, a przez trzydzieści szła drogą przeciętnej kobiety, jakkolwiek przeżyła je w niezwykłych okolicznościach”. Sam podtytuł książki Stefana Zweiga „przeciętna kobieta” rodzi pytanie czy naprawdę taka była?
Maria Antonina będąc jeszcze młodą dziewczynką musi opuścić rodzinnego gniazdo by zapewnić spokój w Europie na mocy sojuszu austriacko-francuskiego. Nie zdobyła jeszcze elementarnego wykształcenia, a ma pełnić funkcję następnej królowej Francji, żony niedojrzałego Ludwika XVI oraz matki, która miała zapewnić dziedzica koronie francuskiej.
„Dopiero w nieszczęściu dowiaduje się człowiek, kim jest w rzeczywistości”
Autor biografii „Marii Antoniny” bezwzględnie wyciąga na światło dzienne wszystkie wydarzenia, które sprowokowała i zawiniła przez liczne wady charakteru (egoizm, rozrzutność, lekkomyślność). Szczególnie też decyzje polityczne, które podjęła. Bowiem jedna kobieta doprowadziła do ruiny finanse państwa francuskiego. Jednak Stefan Zweig nie zapomina o przemianie wewnętrznej bohaterki spowodowanej Rewolucją Francuską. Ścięcie męża, rozłąka z dziećmi oraz oskarżenie o zdradę narodu doprowadziły do wykształcenia ponadprzeciętnych cech (dumy, poświęcenia, bohaterstwa, siły ducha). Szczególnie w ostatnich dniach swojego życia, w których udowodniła, że jest godną córką cesarzowej Marii Teresy pełną pokory, spokoju i cierpliwości. Dlatego w biografii oprócz opisów jej zabaw i rozrywek w Wersalu, znajdziemy także tę część w której „wreszcie staje się sobą”.
Stefana Zweig szczególnie interesuje psychika Marii Antoniny. Stylem analitycznym kreśli ciąg następujących po sobie wydarzeń, które doprowadziły do zbuntowania ludności i wybuchu Rewolucji Francuskiej w 1789 roku. Oprócz postaci samej Marii Antoniny w biografii znajduje się także wgląd w jej otoczenie – szerokie opisy ówczesnej sytuacji politycznej i innych postaci historycznych (na przykład niezdecydowanie osoby króla Ludwika XVI). Podoba mi się jeszcze, że z biografii nie przelewają się daty, fakty, wydarzenia historyczne. Więc nie jest to typowa biografia historyczna. Tylko portret Marii Antoniny przede wszystkim jako kobiety. Kobiety, która dojrzewała, potrzebowała miłości, ciepła, zrozumienia, była kochanką, ale i matką.
Biografia Stefana Zweiga opowiada o kobiecie, z której los zadrwił. Ze swoimi słabościami została wplątana w sztywną etykietę oraz dążenie do perfekcyjności Wersalu. Jako młoda dziewczyna nie była przygotowana na odpowiedzialność noszenia korony francuskiej. Jednak mimo to lud ukarał ją śmiercią. Podziwiam ją za ostatnie tygodnie przed szafotem. U progu Wersalu była młodą, zagubioną dziewczynką, a zginęła jako pokorna, dumna matka na Placu Rewolucji.
„Plac opustoszał, tylko bogini wolności zaklęta w biały kamień pozostała niewzruszona na swym miejscu, wypatrując pustymi oczami niewidzialny cel. Nie widziała nic i nic nie słyszała. Surowo spogląda w wieczną dal ponad człowiekiem, ponad jego namiętnościami i nierozumnymi uczynkami. Ani nie wie, ani nie chce wiedzieć, co się dzieje w jej imieniu”.

„Maria Antonina żyła trzydzieści osiem lat, a przez trzydzieści szła drogą przeciętnej kobiety, jakkolwiek przeżyła je w niezwykłych okolicznościach”. Sam podtytuł książki Stefana Zweiga „przeciętna kobieta” rodzi pytanie czy naprawdę taka była?
Maria Antonina będąc jeszcze młodą dziewczynką musi opuścić rodzinnego gniazdo by zapewnić spokój w Europie na mocy sojuszu...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    705
  • Przeczytane
    472
  • Posiadam
    146
  • Ulubione
    21
  • Biografie
    20
  • Biografia
    12
  • Teraz czytam
    11
  • Historia
    9
  • Chcę w prezencie
    8
  • Francja
    5

Cytaty

Więcej
Stefan Zweig Maria Antonina Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także