Žvirbliai

Wydawnictwo: Wolne Lektury
LubimyCzytać

Žvirb­liai Dva­ro pa­kluo­ny­je au­go se­nas gluos­nis -- gal vy­riš­kos veis­les, o gal ir mo­te­riš­kos. Kam kai­me ru­pi, ko­kius žie­dus gluos­nis tu­ri pa­va­sa­ri -- vy­riš­kus, ar mo­te­riš­kus. O vie­nok me­dis bu­vo pa­temy­ti­nas. Kas ant­ri me­tai, pra­džio­je ru­dens, im­da­vo ber­nas kir­vi, ilip­da­vo ko­pe­čio­mis i gluos­ni ir la­bai ru­pes­tin­gai nu­ge­ne­da­vo vi­sas...

Žvirb­liai

Dva­ro pa­kluo­ny­je au­go se­nas gluos­nis --
gal vy­riš­kos veis­les, o gal ir mo­te­riš­kos.
Kam kai­me ru­pi, ko­kius žie­dus gluos­nis
tu­ri pa­va­sa­ri -- vy­riš­kus, ar mo­te­riš­kus.
O vie­nok me­dis bu­vo pa­temy­ti­nas.
Kas ant­ri me­tai, pra­džio­je ru­dens,
im­da­vo ber­nas kir­vi, ilip­da­vo ko­pe­čio­mis
i gluos­ni ir la­bai ru­pes­tin­gai nu­ge­ne­da­vo
vi­sas ša­kas.
Nuo ran­du, pa­da­ry­tu kir­viu, per il­gą
lai­ką gluos­nio vir­šu­ne su­sto­re­jo, lyg di­di
gal­va, ant ku­rios su­gu­le dul­kes nuo ke­lio, su­kel­tos ve­jo,
ge­na­mu gal­vi­ju, pra­va­žiuo­jan­čiu ve­ži­mu. [...\Vincas KudirkaUr. 31 grudnia 1858 r. w Pojeziorach, powiat Wyłkowyski Zm. 16 listopada 1899 r. w Nowym Mieście (lt. Naumiestis) Najważniejsze dzieła: tłumaczenia: Dziewica Orleańska oraz Vilius Telis F.Schillera, III cz. Dziadów A.Mickiewicza, i in., poezja: zbiór Laisvos valandos (Wolne godziny), satyry, publicystyka: publikował je w specjalnym dziale gazety Varpas (Dzwon) pt. T?vyn?s varpai (Dzwony Ojczyzny), dzieła folklorystyczne: zbiór pieśni ludowych Kankl?s. Lekarz, litewski epik, poeta, publicysta, krytyk, tłumacz, redaktor gazety ?Varpas?, jeden z ideologów ruchu narodowego, autor tekstu hymnu litewskiego. Vincas Kudirka naukę pobierał w szkole początkowej w Pojeziorach, później w gimnazjum w Mariampolu. Zdolny do nauki, miłośnik sztuki, tańca, kultury polskiej. Po ukończeniu sześciu klas zmuszony przez ojca wstąpił do Sejneńskiego Seminarium Duchownego. Stamtąd jednak po dwóch latach został usunięty z powodu ?braku powołania?. Ukończywszy gimnazjum na srebrny medal przyszły działacz udał się na studia do Warszawy. Tam przez rok naukę pobierał na Wydziale Filologiczno-Historycznym Uniwersytetu Warszawskiego, później przeszedł na Wydział Medycyny. Na życie zarabiał udzielając prywatnych lekcji oraz przepisując rękopisy. Brał czynny udział w działalności Partii Proletariackiej. W 1888 r. założył nielegalne Towarzystwo Litewskich Studentów w Warszawie pt. ?Lietuva?. Od 1889 r. towarzystwo owo wydaje gazetę ?Varpas?, którego redaktorem był sam V. Kudirka oraz w którym prowadził rubrykę ?T?vyn?s varpai?. Po roku z inicjatywy V. Kudirki zaczęto wydawać gazetę chłopską ??kininkas? (?Rolnik?). W 1895 r. V. Kudirka został oskarżony i zatrzymany za działalność litewską. Mimo iż szybko odzyskał wolność, coraz wyraźniej dawał się we znaki gorszy stan zdrowia. W tym samym roku poeta wyjechał do Sewastopolu. W 1896 r. wraca na ojczyznę. Kupując książkę wspierasz fundację Nowoczesna Polska, która propaguje ideę wolnej kultury. Wolne Lektury to biblioteka internetowa, rozwijana pod patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej. W jej zbiorach znajduje się kilka tysięcy utworów, w tym wiele lektur szkolnych zalecanych do użytku przez MEN, które trafiły już do domeny publicznej. Wszystkie dzieła są odpowiednio opracowane - opatrzone przypisami oraz motywami.

źródło opisu: Helion

źródło okładki: Helion

Brak opinii. Napisz pierwszą opinię!