Zabajne wakacje

ALFA
1991-01-01
1991-01-01
literatura polska

Okładka książki Jawi się w naszym obcowaniu Kazimierz Burnat, Stanisław Chyczyński, Henryk Cyganik, Stanisław Franczak, Andrzej Grabowski, Artur Daniel Grabowski, Stefan Jurkowski, Krystyna Konecka, Lech Konopiński, Jan Tulik, Marek Wawrzkiewicz, Andrzej Żmuda
Jawi się w nas... Kazimierz Burnat, S...
Okładka książki Cudowne lata. Opowieści o miejscach i czasach, w których dorastaliśmy. Artur Andrus, Zofia Fabjanowska-Micyk, Krzysztof Globisz, Andrzej Grabowski, Hanna Halek, Sławomir Shuty, Stanisław Sojka, Muniek Staszczyk, Joanna Szczepkowska
Cudowne lata. ... Artur Andrus, Zofia...

Oto historia, w której marzenia zamieniają się w rzeczywistość.
W szarym, smutnym, ponurym podwórzu bawią się dzieci z otaczających studnię kamienic: Zbyszek, Janek, Dzidka, Ania i Tomek. Dzidka ma kota Kinia. Jest końcówka czerwca, pierwszy dzień wakacji. Dzieci chcą, by były inne niż poprzednie, żeby każdy wyszedł i się bawił, a nie siedział przed telewizorem. Kinio ma nadprzyrodzone moce i spełnia życzenia dzieci. Ich rodzice stają się bohaterami bajek i baśni: diabłem Borutą, dobrą wróżką, panem Twardowskim, Wyrwidębem, Janosikiem, Koszałką-Opałką czy czarownicą z Łysej Góry.
Świat ich podwórza staje się kolorowy; szara dotychczas rzeczywistość zamienia się w plac zabaw z amfiteatrem. I choć niesforny Zbyszek ukradkiem czyta komiksy i ogląda telewizję, czym sprowadza na podwórze wrogów w postaci Supermana, bandy Rudego i Czarnego Korsarza, ostatecznie wszystko kończy się dobrze.
Bajka dla dzieci mająca pobudzić ich kreatywność. Grabowski chciał ukazać świat wyobraźni, która jest ważniejsza niż nowoczesne technologie i nudne wpatrywanie się w ekran, a każda mikrospołeczność osiedlowa ma potencjał do stworzenia kolorowej, wspólnej przestrzeni.

Oto historia, w której marzenia zamieniają się w rzeczywistość.

Książka Andrzeja Grabowskiego Zabajne wakacje nie są, o dziwo, pierwszą jego powieścią jaką przeczytałem. Lubiąc legendy i bajki wcześniej miałem do czynienia z Jak Mistrz Twardowski uratował Kraków, który bardzo mi się podobał i ukazywał podanie o Mistrzu Twardowskim w nowej wersji. Nawet nie kojarząc sobie, że miałem do czynienia już z autorem byłem zaciekawiony krótką i ładnie wydana książeczką. Grupka dzieci siedzących na podwórku chce przeżyć niesamowite wakacje, które zostaną zapamiętane. Wyrażając życzenie nie wiedzą, że trafią do świata baśni, gdzie wszystko jest możliwe.

Książka skierowana do dzieci, w której poznajemy przygody grupki naszych bohaterów przeżywających przygody, gdy okazuje się, że dorośli zamieniają się w sławne postacie z legend za sprawą życzenia. Pomysł świetny na historie o niesamowitych wydarzeniach na podwórku i możemy sobie przypomnieć bohaterów z dzieciństwa. Spotykamy Kota w butach, Pana Twardowskiego, Wyrwidęba i wiele innych postaci z legend, bajek oraz podań. Po drugiej stronie mamy postacie z komiksów, które również przenikają do tego świata. Dzięki temu dostajemy pełne humoru, niebezpieczeństw i szalone przygody poszczególnych bohaterów książki. Autor stworzył historie wciągającą, mającą swój urok i klimat. Na pewno dużym plusem są ilustracje dopełniające same rozdziały i opowieść. Kolorowe, fajnie namalowane i przyjemne dla oka. Autor w swojej opowieści przedstawia ile można zdziałać jeżeli pracuje się razem nad wszystkim i tak dzieje się na rzeczonym podwórku w książce.

Książka Andrzeja Grabowskiego Zabajne wakacje jest bardzo dobrą propozycją dla dzieci, przy której można nie tylko świetnie bawić się, ale również przeżyć wiele ciekawych przygód. Poznajemy przyjaźnie i relacje pomiędzy poszczególnymi bohaterami. Przedstawione zostały w sposób interesujący i wciągający. Młodzi bohaterowie zostają skonfrontowani ze swoim życzeniem wakacyjnym i dostajemy w ten sposób szalone i nie przewidywalne przygody z dozą humoru. Wszystko napisane zostały w przyjemny i wciągający sposób. Dlatego nie sposób nudzić się i można miło spędzić przy niej czas. Sięgając po niewielką książeczkę jaką są Zabajone wakacje nie spodziewałem się, ze dostaną fantastyczną historie dla każdego. Od tego najmłodszego czytelnika po starszego, która przypomina nam młodzieńcze czasy i czytane wtedy książki o występujących w nich postaciach jakie spotykamy tutaj na kartach powieści. Sporo radości sprawia sama lektura i śledzenie przygód wszystkich niezwykłych bohaterów. Fajnie napisana, przyjemnym stylem, z humorem, którą czyta się wyśmienicie. Krótkie rozdziały bez zbędnych dłużyzn i opisów sprawiają, że nie nudzimy się i zostajemy wciągnięci w historie od samego początku. Książka Zabajne wakacje jest świetną lekturą, trochę za krótką, przy której można miło spędzić czas i przeczytać w wieczór lub dwa. Akurat mi trochę dłużej zajęło przez brak czasu, ale jestem zadowolony z lektury i na pewno chętnie sięgnę po inne książki autora jak tylko będę miał okazje. Spodobała mi się i na pewno kiedyś do niej wrócę jak będzie taka możliwość. Polecam nie tylko dzieciom, ale również trochę starszym czytelnikom chcącym przeżyć niesamowite przygody w baśniowym klimacie.

Świetna lektura dla dzieci, która działa na wyobraźnię. Na małym osiedlu pojawiają się postacie z bajek. Dochodzi do utarczek z bohaterami komiksów. Przygoda, która pokazuje, że wakacje nie muszą być nudne. Na podwórku też może być ciekawie. Polecam.

• 💗 Wspominam z sentymentem
  • Przeczytane w 2021
  • Fantasy, humor
  • Dla dzieci

Dodaj cytat z książki Zabajne wakacje