Cudowne lata. Opowieści o miejscach i czasach, w których dorastaliśmy.

Wydawnictwo: Zwierciadło
basiagie

"Cudowne lata" to zbiór ciekawych, zajmujących, czasem zabawnych opowieści o rodzinnych stronach i czasach dzieciństwa znanych artystów, dziennikarzy i sportowców. Czytelnik może zobaczyć Kraków oczyma Jana Frycza, Łódź – Borysa Szyca, a Warszawę – Wojciecha Manna, Joanny Szczepkowskiej i Papcia Chmiela. Po Śląsku oprowadzi Stanisław Sojka, po Białymstoku – Adam Woronowicz. O Poznaniu opowie Wojciech Fibak, o Wrocławiu – Krystyna Tkacz, a o Częstochowie – Muniek Staszczyk. W ich historiach znane ulice, budynki, obiekty nabierają całkiem nowego znaczenia.

A to tylko początek podróży wzbogaconej zdjęciami bohaterów w miejscach, o których opowiadają.

źródło opisu: Wydawnictwo Zwierciadło, 2013

źródło okładki: http://ksiegarnia.zwierciadlo.pl

Oficjalna recenzja
Bartek książek: 64

Niecodzienne biografie

Oto do rąk czytelników trafia zbiór niecodziennych biografii, które opisują dziecięce lata znanych i lubianych aktorów, muzyków, kabareciarzy. Te “Cudowne lata” każdemu kojarzą się nieco inaczej, mniej lub bardziej przyjemnie, ale zawsze powracają podsycane nutką nostalgii. Kim był w młodości Artur Andrus, a o czym marzyła Małgorzata Ostrowska? Jakie wspomnienia z dzieciństwa zapadły w pamięci Papcia Chmiela, a o czym nie zapomina nigdy Borys Szyc? Każde z nich w swoim sercu pielęgnuje inny obraz swych lat beztroskich (choć niekoniecznie właśnie takich), gdy to wyobraźnia kształtowała ic h obecne miejsce na ziemi.

To książka tak niecodzienna, jak niecodzienni są jej bohaterowie. To kilka opowieści, które prezentują nam zupełnie inne oblicze tych, których znamy z ekranów telewizorów, kolorowych czasopism czy portali plotkarskich. Często te wspomnienia pokazują nam bolesne strony dzieciństwa, czasem wręcz odwrotnie - te najjaśniejsze, najzabawniejsze. Zawsze jednak kończa się one puentą, z której uważny czytelnik potrafi wyciągnąć ważne dla siebie przesłanie. "Cudowne lata" to także historie, które pokazją nam zupełnie inne oblicza gwiazd rodzimego "szołbiznesu". Któż z Was drodzy czytelnicy bowiem wie, czym za młodu interesował się Fibak? Albo jakie metro jeździło w młodości Manna? O wspomnieniach przedwojennych ojca najsławniejszego polskiego szympansa, Tytusa, nie mówiąc.

Te wszystkie historie są tak różne, jak ich bezpośredni bohaterowie. I chwała za to autorkom, że nie ujednoliciły wypowiedzi swych rozmówców, pozostawiając je takimi, jakie są. Dzięki temu mamy okazję zobaczyć, że każdy nie tylko myśli po swojemu, nie tylko przedstawia swoje uczucia, ale też robi to w swoim własnym języku - czasem prostym i bezpośrednim, czasem dość zawiłym - ale jednakowo interesujacym.

Z pewnością można "Cudowne lata" polecić tym, którzy są fanami osób opowiadających o swych latach młodości. Jednak polecam tę książkę wszystkim, którzy chcą się przekonać, że sława przychodzi czasem także do tych, którzy jej wcale nie oczekiwali, ba, czasem wręcz od niej uciekali. Ta książka potrafi podnieść na duchu.

Bartek `barneej` Szpojda

koliber | 2013-08-25
Przeczytana: sierpień 2013

Czytanie tej książki to jakby oglądanie wspólnie z jej bohaterami zdjęć w zbiorowym albumie. Każdy z nich otwiera „swoją” stronę i zaczyna snuć krótkie opowieści : o widzisz, to wiadukt „W podstawówce urywaliśmy się z chłopakami z lekcji, by polecieć na wiadukt. Wiadukt w samym środku miasta, z którego widać tory biegnące w daleki świat, w słońcu, budził marzenia chłopaka z małego miasta” (Mirosław Baka), a to Fabryczna, wrocławska dzielnica „W takiej dzielnicy trzeba było mieć silny charakter (…) starsze chłopaki czaiły się w krzakach i wyłapywały małolatów, łupiąc nas po dwadzieścia, pięćdziesiąt groszy” (Władysław Frasyniuk), och! a to białostockie Bojary „Piękne, stare drewniane domy, ale też widoczna bieda, która nadawała miejscu koloryt. Pamiętam te drewniane „koronki” u wejścia przy belkach sufitowych (…) Jak widzę gdzieś podobne domy, serce mi zaczyna mocniej bić” (Kayah).
„Cudowne lata…” to spotkanie nie tylko z dzieciństwem sławnych Polaków, ale przede wszystkim z tym co...

Alex | 2015-06-20
Przeczytana: 20 czerwca 2015

Miło powspominać cudowne czasy dzieciństwa. Te opowiedziane w "Cudownych latach" coraz bardziej utwierdzają mnie w przekonaniu, że i własne należy spisać, tak na wszelki wypadek, albo chociażby dla tych młodszych. Zwierciadło jest jedynym pismem kobiecym, które czytam i tym razem wypromowało książkę bliską życiu i nostalgiczną. Znajomi z telewizji, dla niektórych ze sceny to zwyczajni my, ze swoimi kompleksami, słabościami i ambicjami. Tacy Okularnicy, którym udało się rozpoznawalnymi.

Magdalena | 2013-10-07
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, :)), 2013-2017
Przeczytana: 08 sierpnia 2013

"Cudowne lata. Opowieści o miejscach, w których dorastaliśmy" to trzydzieści dwie wizje sławnych osób, o czasach w których się wychowywały, w których jako dzieci były kształtowane na osoby, którymi są dzisiaj.

Hanna Halek i Zofia Fabjanowska-Micyk w książce oddały całą przestrzeń swoim rozmówcom. Nie wiem jak powstawała ta pozycja. Nie wiem, czy dziennikarki zadawały szereg pytań, dopytywały i współtworzyły. Być może było inaczej. Może po prostu pozwoliły swoim rozmówcom mówić? Być może. Opowieści sławnych osób zapisane zostały w formie monologów. Nie ukrywam, że podobało mi się to, ponieważ miałam odczucie, że ktoś rzeczywiście chce mi coś opowiedzieć, a nie tylko odpowiedzieć, odhaczyć kolejne, zadane przez dziennikarki, pytania.

Nie każda ze sławnych osób miała wzorowo szczęśliwe dzieciństwo. Podoba mi się to, że w opisywanej przeze mnie książce nie wszystkie osoby roztaczają bezproblemową aurę mówiąc o swoim dorastaniu i rodzinnym domu. Potrafią spojrzeć na tamte czasy z...

Karolina Sosnowska | 2013-11-16
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 16 listopada 2013

"Myślę, że w większości z nas drzemie coś takiego, co powoduje, że interesujemy się życiem znanych ludzi i ciekawi jesteśmy, co ich ukształtowało i pozwoliło znaleźć się tam, gdzie się teraz znajdują. Jeśli jesteś jedną z takich osób, polecam lekturę “Cudownych lat”. Artur Andrus zdradza, że w czasach harcerskich przemycał przez granicę Pismo Święte, Henryk Chmielewski (Papcio Chmiel) zapytuje: “Jaka jest różnica między duchem a duszą? Czy duch to mąż duszy? Czy dusze mają płeć?”, Wojciech Mann wyznaje, że po lekturze “Trzech muszkieterów” chciał być jednym z nich… najlepiej Atosem!, Małgorzata Ostrowska wspomina za to, jak jadła lody z menzurki :)"

Reszta recenzji na moim blogu: http://tanayahczyta.wordpress.com/2013/11/16/cudowne-lata-opowiesci-o-miejsach-i-czasach-w-ktorych-dorastali-h-halek-z-fabjanowska-micyk/

banjaluka | 2015-11-08

Paskudny fast food, nic nie wnoszący i stworzony stylem niczym z podstawówki.

miiincik | 2013-05-31
Przeczytana: 29 maja 2013

Przemijanie i kilka słów o nim to, ostatnio, dość popularny wstęp do moich recenzji. Chcąc, nie chcąc i tym razem muszę o tym zjawisku napisać. Bo jak mam rozpocząć omawianie pozycji, która opowiada właśnie o przemijaniu? Uważam, że najpiękniejsze chwile w życiu to czasy dzieciństwa. Beztroska, godziny spędzone na dworze i praktycznie zero obowiązków. Czy można chcieć czegoś więcej od życia?

"Cudowne lata" to powieść, która przybliża nam dzieciństwo znanych polskich gwiazd. Wśród nich znajdziemy persony znane mniej lub bardziej, lecz każda z nich jest w mniejszym lub w mniejszym stopniu rozpoznawalna. Czytamy miedzy innymi dzieje Szyca, czy Pazury. Dowiadujemy się,jak się żyło w czasach PRL, jakie były wady, jakie zalety takiego dzieciństwa. A przede wszystkim poznajemy te wszystkie sławne osoby z zupełnie innego punktu widzenia. Nie jako zadufane w sobie gwiazdy estrady, czy osoby, które nic poza czubkiem swojego nosa nie widzą. Nie, nie! W "Cudownych latach" poznajemy miłych i...

alepio | 2014-10-09
Przeczytana: 08 października 2014

Autorki ułożyły opowieści o czasach dzieciństwa, młodości znanych osób alfabetycznie, i byłoby to świetne rozwiązanie gdyby nie jedno małe "ale". Zabrakło mi dat urodzenia, tylko przy kilku osobach jest podany ich wiek, dlatego przy każdym sięgałam do internetu żeby sprawdzić rok urodzenia. Z bardzo prostej przyczyny, chciałam wiedzieć o jakich czasach kolejna osoba opowiada. W końcu np Papcio Chmiel i Borys Szyc żyli w zupełnie innym świecie. Trochę miałam też zamieszania w głowie, kiedy właśnie te lata tak się przeplatały. Raz czasy tuż po wojnie, raz lata sporo późniejsze. Te późniejsze wzbudzały sentyment, sama je w końcu pamiętam... Myślę sobie też, że (przynajmniej dla mnie)to nie jest książka na jeden raz,powinno się mieć ją w domu, żeby móc przeglądać ją w dowolnej chwili. Po prostu po przeczytaniu połowy książki zapomniałam co było na początku. Każdy wywiad zajmuje tylko kilka stron, myślę, że do każdego trzeba wrócić, żeby zostało w pamięci na dłużej.

superheroina | 2015-08-31
Przeczytana: 29 sierpnia 2015

Wspomnienia z dzieciństwa i lat wczesnej młodości różnych znanych polskich artystów takich jak na przykład Andrzej Grabowski, Kayah, Małgorzata Ostrowska, Muniek Staszczyk czy Tymon Tymański. Z ogromną przyjemnością i zaciekawieniem czyta się te wspomnienia, z których dowiadujemy się, jak ci ludzie, których znamy przeważnie jedynie z radia, telewizji czy teatru, byli wychowywani, jakie problemy sprawiali swoim rodzicom, jakie numery wywijali ze znajomymi i jak to wpłynęło na ich późniejsze życie. Człowiek czyta z uśmiechem na ustach i czuje się, jakby przy dobrej herbacie czy piwie słuchał opowieści dobrego znajomego.

Czytaj więcej: http://www.mortycja.com/cudowne-lata/

Civril aen-Saevherne | 2016-03-16
Przeczytana: 14 marca 2016

Książkę czyta się niezwykle lekko i szybko, każdemu bohaterowi tych wywiadów poświęcono po kilka stron na ich opowieści z dzieciństwa.
Na szacunek zasługuje tematyka - która jest dojściem do kilkorga naszych bohaterów od innej strony, niż zazwyczaj robią to media czy autobiografiści. Ot - poznajemy lata dzieciństwa, niekiedy związane z wojną, bądź z wczesnym/późnym PRL'em. Wspomnienia miejsc, czasów, przyjaciół, rodziców.
Z drugiej strony lektura pozostawiła u mnie uczucie pewnego niedosytu, lakoniczności wypowiedzi - a jednocześnie czekałem już, jak ją skończę, żeby sięgnąć po inną pozycję. Stąd moja ocena.

Natalia | 2016-07-03
Na półkach: Przeczytane, 2016
25 książek za 25 słów [Konkurs]

Na lubimyczytać.pl konto posiada 250 tys. użytkowników! Z tej okazji ogłaszamy konkurs: 25 książek za 25 słów. Wystarczy napisać, za co lubicie nasz portal. Dziękujemy, że jesteście z nami!

Dzień premier pod patronatem LC

Jeśli szukacie inspiracji czytelniczych na wiosnę, może zainteresują Was nasze propozycje. Dziś swoją premierę ma aż 9 książek pod naszym patronatem! Każda inna, wszystkie dobre.