Transmetropolitan, Vol. 1-2
komiksy
Łukasz

Pierwszy z pięciu tomów cyberpunkowej, transhumanistycznej serii autorstwa Warrena Ellisa z rysunkami Daricka Robertsona. Akcja dzieje się prawdopodobnie w XXIII wieku w mieście przyszłości. Główny bohater, Pająk Jeruzalem, niegdyś słynny dziennikarz, wraca po kilku latach spędzonych na dobrowolnym wygnaniu w górach, by wywiązać się z umowy ze swoim wydawcą. Trafia do świata, z którego...

Akcja dzieje się prawdopodobnie w XXIII wieku w mieście przyszłości. Główny bohater, Pająk Jeruzalem, niegdyś słynny dziennikarz, wraca po kilku latach spędzonych na dobrowolnym wygnaniu w górach, by wywiązać się z umowy ze swoim wydawcą. Trafia do świata, z którego wygnały go „choroba, nienawiść i śmierć Prawdy”, by jeszcze raz spróbować opisać rzeczywistość w stylu gonzo będącym połączeniem relacji z wydarzeń z osobistymi, swobodnymi przemyśleniami autora. Pierwszym zadaniem Pająka jest przygotowanie materiału z dzielnicy Anioł 8, gdzie doszło do starć pomiędzy przekształconymi genetycznie mieszkańcami pod wodzą Freda Chrystusa a policją. Relacja Pająka nadawana na żywo wpływa na bieg wydarzeń, a bohater popada w kłopoty...

Warren Ellis jest brytyjskim scenarzystą komiksowym i pisarzem, znanym w Polsce z takich serii jak „Moon Knight”, „Thunderbolts”, „The Authority” oraz komiksu „Avengers: Wojna bez końca”.

źródło opisu: Egmont, 2018

źródło okładki: www.egmont.pl

Wkp | 2018-04-20

POZNAJCIE PAJĄKA JERUZALEM

Egmont zaskakuje mnie coraz bardziej. I to w pozytywnym tego słowa znaczeniu. Nie dość bowiem, że kontynuuje znakomite serie i wciąż sięga po nowe, jednocześnie wznawiając swoje stare tytuły, to jeszcze co jakiś czas wypuszcza na rynek reedycje komiksów porzuconych przed laty przez innych wydawców. Całkiem niedawno ukazał się pierwszy tom "100 naboi", za miesiąc na księgarskich półkach zawita "Ultimate Spider-Man", a obecnie czytelnicy mogą cieszyć się zbiorczym wydaniem "Transmetropolitana". A cieszyć jest się z czego, bo to jedna z najlepszych serii Warrena Ellisa i po prostu rewelacyjny komiks.

Przyszłość, okolice dwudziestego trzeciego wieku. To tu żyje Pająk Jeruzalem, dawny dziennikarz poczytnej gazety, a obecnie samotnik, który porzucił wielkomiejskie realia na rzecz spokojnej egzystencji w górskim odludziu. Jednak i tu dopadają go zobowiązania wobec pisma "The Word" i mężczyzna wraca Miasta, gdzie znów zaczyna uprawiać swój zawód. Prawda umarła,...

Marek Adamkiewicz | 2018-07-21

O kurde, jakie to było dobre!

"Transmetropolitan" to wybuchowa mieszanka przemocy, szaleństwa i obrazoburczych scen, przy czym wszystko nijak nie jest sztuką dla sztuki i bezcelowym szokowaniem, ale tytułem, który trafnie diagnozuje współczesne społeczeństwo i ślepe zaułki szukającej coraz mocniejszych wrażeń cywilizacji.

Jeśli kolejne tomy utrzymają ten poziom, to dzieło Ellisa bezwzględnie dołączy do moich ulubionych komiksów.

eR_ | 2018-05-07
Na półkach: Przeczytane, Współpraca
Przeczytana: 07 maja 2018

Transhumanistyczny komiks. Któż słyszał o czymś takim? Transhumanistyczny, to znaczy taki, w którym nauka jest wykorzystywana, aby poprawić ludzkie osiągi, czy niedoskonałości ciała. To przede wszystkim nanotechnologia i biotechnologia, wykorzystywane w poczuciu działania dla dobra rodzaju ludzkiego. Bardzo to skomplikowane, ale sprowadza się do działań mających z ludzi uczynić prawie że bogów. W takim świecie, w którym technologia jest prawie magią żyje niegdyś słynny dziennikarz Pająk Jeruzalem.

„Transmetropolitan” to pierwszy zbiorczy tom jego przygód. Nasz dziennikarz, powraca z dobrowolnego wygnania w góry. Aby wywiązać się z umowy z wydawcą, udaje się do dzielnicy Anioł 8, gdzie genetycznie zmodyfikowani ludzie, wdali się w utarczkę z policją. To zadanie-tradycyjnie-pozornie proste zmienia się w niezwykle złożone. Przyczyną jest relacja Pająka na żywo z zamieszek, która ma bezpośredni wpływ na rozwój wydarzeń. Ale to nie jedyny problem.

Dawno nie czytałem nic równie...

Astrith | 2018-06-05
Przeczytana: 03 czerwca 2018

To. Jest. Legenda.
Jeśli ktoś twierdzi, że komiksy to zabawa dla dzieci, że nie mają wartości, że nie są w stanie poruszać ważnych kwestii, to proponuję sięgnąć po Transmetropolitan.
Po prostu. Nawet jeśli to będzie jedyny komiks jaki w życiu przeczytacie. Bardzo warto!

Marcin | 2018-05-04
Na półkach: Komiksy, Przeczytane
Przeczytana: 04 maja 2018

Ten komiks jest świetny. Niby daleka przyszłość, a spora część wydarzeń przedstawionych na rysunkach dzieje się już dzisiaj :O Jest to obraz upadku człowieczeństwa oraz nieuniknionej ingerencji technologii w życie ludzi na Ziemi. Nie jest to wizja miła, ani przyjemna, ale nie możemy udawać, że to nie ma miejsca :(

Ireksamb | 2018-05-18
Przeczytana: 18 maja 2018

Nie mój typ. Męczący i irytujący komiks. Główny bohater "na siłę kontrowersyjny" i "zabawny inaczej". Z komiksów "postapo" zdecydowanie preferuję komiksy w stylu "Jeremiaha".

Piołun | 2018-08-13
Na półkach: Komiks, Przeczytane