Kremlowska szkoła negocjacji

Okładka książki Kremlowska szkoła negocjacji Igor Ryżow
Okładka książki Kremlowska szkoła negocjacji
2017-11-21
2017-11-21
Jana Rutkowska
negocjacje handel dyplomacja

Obiektywnie rzecz ujmując- książka jest wartościową pozycją, którą dobrze mieć w bibliotece. Między innymi dlatego, że jest miłą, słowiańską odmianą dla zdominowanego jankeskiego jazgotu, którego jest na rynku na pęczki.
Za to bardzo dużą wadą jest szata graficzna, rodem sprzed ćwierćwiecza. Kłuje w oczy. Grafiki często są nieczytelne, a linie dialogowe chaotyczne.
Mam wrażenie, że tłuczenie też szwankuje, bo stwierdzenia typou "wojna", "bitwa", "strategia", "taktyka" są używane niekiedy zamiennie co utrudnia odbiór.

Mam...

Ciekawa treść z wieloma praktycznymi ćwiczeniami. Warta polecenia nie tylko dla tych którzy współpracują z ludźmi zza Buga ale także obracających się w handlu czy kontaktach biznesowych w ogóle.

Jako handlowiec operujący na rynkach byłych republik radzieckich po przeczytaniu tej książki zrozumiałem "Dlaczego oni się tak zachowują". Autor często odwołuje się do radzieckiej szkoły negocjacji czy dyplomacji. Całkiem lekka książka zbierająca dobre praktyki w jedną całość. Niektóre "techniki" opisane w sposób ciężki do zrozumienia, ale też sporo dobrych nawyków. Zacząłem trochę inaczej rozmawiać z Litwinami, Rosjanami i Ukraińcami i widzę efekty. Dla nowicjuszy ciekawa pozycja, dla bardziej doświadczonych raczej usystematyzowanie wiedzy i drobne smaczki "wschodnie".

Po tę pozycję sięgnąłem głównie dlatego, że wyróżniła się okładką w kulturo-maniaku na dziale książek biznesowych.

Minęły już prawie dwa lata od pierwszego przeczytania tej książki a po przekartkowaniu jej po raz kolejny siadam do recenzji.

Dotychczas z negocjacjami miałem do czynienia raczej bezpośrednio wraz z kilkoma kursami w tej materii. Nie czytałem jednak żadnych książek traktujących negocjacje czy to szczegółowo czy ogólnie.

Co do samej pozycji powyżej:
+ książka raczej lekko napisana, zrozumiałym językiem, bogata w liczne przykłady jak na nowoczesną książkę traktującą o biznesie przystało [wszak storytelling pozwala wytłumaczyć wiele zagadnień]
+ co do złotych zasad nieobecnych w innych pozycjach: ona ich nie zapewnia, pełni raczej rolę systematyzatora dotychczas zdobytej wiedzy. Dla osób nieobytych z tematem natomiast może stanowić miłe i przyjemne wprowadzenie do tematu.
- Co do minusów muszę wytknąć oczywiście, że część tych przykładów dla laickiego czytelnika może być niezrozumiała z uwagi na bardziej rosyjskie pochodzenie niż realia polskie. Nie przeszkadza to jednak w całościowym odbiorze przekazu.

Ogólnie książkę polecam każdemu, szczególnie żółtodziobom.

Dużo praktycznej wiedzy, jednak niektóre przykłady odnajdują się tylko w społeczeństwie rosyjskim.

Jak na poradnik z dziedziny negocjacji to ciekawa pozycja obfitująca w humorystyczne opowiastki z Rosji, epizody historyczne i dowcipy. Jest w tym co nieco truizmów ale też i sytuacji, które w naszych realiach można raczej nazwać oszustwem niż negocjowaniem transakcji. Można przeczytać ale przyda się niewiele

Przyjemnie i szybko się czyta. Książka skierowana głównie dla biznesmenów i negocjatorów z korporacji lecz znajdują się w niej także bardzo życiowe sytuacje z których można wyjść obronną ręką dzięki poznanym technikom negocjacji.

• 000 Biblioteczka
  • ROZWÓJ
  • Posiadam książka papierowa
  • Poradnik
  • Negocjacje

Dodaj cytat z książki Kremlowska szkoła negocjacji