Listy do Nikodema & teksty wojenne

Okładka książki Listy do Nikodema & teksty wojenne Józef Życiński
Okładka książki Listy do Nikodema & teksty wojenne
Józef Życiński Wydawnictwo: Wydawnictwo Archidiecezji Lubelskiej Gaudium religia
142 str. 2 godz. 22 min.
Kategoria:
religia
Wydawnictwo:
Wydawnictwo Archidiecezji Lubelskiej Gaudium
Data wydania:
2003-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2003-01-01
Liczba stron:
142
Czas czytania
2 godz. 22 min.
Język:
polski
ISBN:
8388615963
Średnia ocen

10,0 10,0 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Dylematy ewolucji Michał Heller, Józef Życiński
Ocena 6,6
Dylematy ewolucji Michał Heller, Józe...
Okładka książki Wszechświat i filozofia Michał Heller, Józef Życiński
Ocena 7,5
Wszechświat i ... Michał Heller, Józe...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
10,0 / 10
1 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
33
16

Na półkach:

"Listy do Nikodema" (część 1) jak i "Apokalipsę mniejszą" (część 2) oceniłem na 10 - to przepiękny apokryf o faryzeuszu Józefie z Arymatei który koresponduje z Nikodemem. Józef z Arymatei jawi się mi na początku (w początkowych listach) jako przedstawiciel konformizmu, faryzeizmu intelektualnego, może częściowo cynizmu, żonglowaniem, może nieświadomie do końca kategoriami fałszu i prawdy - pragmatyką - zanurzeniem w środowisko półprawd i ćwierćprawd, który nie chce rozlewu krwi.. Może to zniechęcać lub odstraszać czytelnika. Ale w szóstym liście następuje pewne zamroczenie Józefa z Arymatei: "Nie wiedziałem już, co jest tu snem, co rzeczywistością, co propagandowym fałszem - mówi Józef". Lekcja, albo raczej farsa rozmydlania pojęć, mylenia prawdy z fałszem dobiega końca i następuje przemiana Józefa w liście 7. To bardzo gorzki utwór, ale 7 i 8 list czytałem z pewnym wzruszeniem i smutkiem, choć smutek może mieszał się z pewną radością, "że to już koniec - węzeł faryzeizmu myślenia został przecięty". Apokalipsę mniejszą czyta się jako kontynuację i mimo że opowiada ona o Apostołach. Styl i Echo myśli przemienionego Józefa jest odczuwalny w niej. Przepiękny utwór. Wszystko na kanwie życia Jezusa, jego procesu i życia Apostołów. Nie rozumiem za to dołączonych do utworu tekstów wojennych (obrazków z PRL). Miałem wrażenie, że dołączono je na siłę, jakby wątpiąc w rozgarnięcie czytelnika który w środowisku sprzed 2000 lat nie rozpoznałby rysów stanu wojennego z 1981r. Teksty wojenne; jakby groteski, zabarwione trochę absurdem PRL. Czytając wcześniej o Józefie z Arymatei ja jako czytelnik nie chcę powtórki z rozrywki, choć teksty wojenne np. "Godot Entuzjastów" są napisane w innym stylu, może nieco żartobliwym, jednak komizm tego dzieła jakoś już mnie nie bawił. Na końcu jest ala PRL-owski manifest - list cyniczny Aleksandra z Kynos do Sokratesa, i zaskakujący utwór Aureola - niejednoznaczny, którego wymowy nie potrafiłem zrozumieć, gdyż ślad cenzury PRL nie pozwolił na to: "[-] (Dz. U. nr.20 poz.99....)". Nie mniej utwór "Listy do Nikodema" i jego druga część Apokalipsa wywarł na mnie ogromne wrażenie. Młody Józef Życiński, później biskup miał niespotykany talent literacki i liryczny. Dla mnie to proza najwyższych lotów, jednak proza trudna i wymagająca - filozoficzna. Tak czy siak polecam

Warto zauważyć, że tekst bp. Życińskiego nawiązuje do "Listów Nikodema" Jana Dobraczyńskiego. Książka Pana Jana to niejako synchroniczna kontynuacja "Listów do Nikodema" (choć napisana wcześniej). W mojej ocenie jednak "Listy Nikodema" mimo walorów literackich i poetyckiech są zbyt rozwlekłe i przegadane; widać po rozrzucie ocen na lubimy czytać jak różnie oceniana. Bp. Józef Życiński znacznie lepiej sobie moim zdaniem poradził ze zwięzłością i stylem.

"Listy do Nikodema" (część 1) jak i "Apokalipsę mniejszą" (część 2) oceniłem na 10 - to przepiękny apokryf o faryzeuszu Józefie z Arymatei który koresponduje z Nikodemem. Józef z Arymatei jawi się mi na początku (w początkowych listach) jako przedstawiciel konformizmu, faryzeizmu intelektualnego, może częściowo cynizmu, żonglowaniem, może nieświadomie do końca kategoriami...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    2
  • Posiadam
    1
  • Z autografem
    1
  • Przeczytane
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Listy do Nikodema & teksty wojenne


Podobne książki

Przeczytaj także