Raz, dwa, trzy, zaśnij ty!

Okładka książki Raz, dwa, trzy, zaśnij ty! Gosia Herba, Dorota Kassjanowicz
Okładka książki Raz, dwa, trzy, zaśnij ty!
Gosia HerbaDorota Kassjanowicz Wydawnictwo: Znak emotikon opowieści dla młodszych dzieci
48 str. 48 min.
opowieści dla młodszych dzieci
Znak emotikon
2018-02-12
2018-02-12
48 min.

Okładka książki Kiedyś Alison McGhee, Peter H. Reynolds
Kiedyś Alison McGhee, Pete...
Okładka książki Dom babci David Litchfield, Ross Montgomery
Dom babci David Litchfield, R...
Okładka książki Intymne życie zwierząt Katharina von der Gathen, Anke Kuhl
Intymne życie ... Katharina von der G...
Okładka książki Gdzie się chowa śnieżna sowa? Anna Claybourne, Brendan Kearney
Gdzie się chow... Anna Claybourne, Br...

Po prostu uwielbiam tą książkę, a może lepiej uwielbiamy bo czytamy z synkiem już od dobrych dwóch lat. Z początku synek był zachwycony rysunkami kotków (chyba) w przeróżnych wydaniach – niektóre były bardzo abstrakcyjne inne jak z kosmosu – ale przykuwające uwagę. Później przeszliśmy do treści i od pierwszego wejrzenia byłem nią zachwycony. Niektóre wierszyki znamy już niemal na pamięć, ale zachwyt nam nie mija. Teraz czytamy odrobinę rzadziej, ale ciągle do niej wracamy

Książka zachwyciła mnie graficznie. Ilustracje są oryginalne, trochę niepokojące i pasują do tematyki snu. Senny świat jest przecież fantazyjnie pokręcony, nieprzewidywalny, zaskakujący, czasem wzbudzający obawy… Co do treści to na razie mam mieszane uczucia. Część wierszy jest wspaniała i od razu przypadają do gustu, inne są bardziej wymagające, trzeba nauczyć się ich rytmu , aby dziecku wpadły w ucho.
Zanim więc zaczniecie czytać maluchom „Raz, dwa, trzy...” polecam kilka razy przeczytać ją samemu, najlepiej na głos. Nieudana próba może zniechęcić pociechę do dalszej lektury, a książeczka jest warta polecenia, choćby ze względu na swoją oryginalność. Na tle różowych księżniczek i wszechobecnej przesłodzonej grafiki w książkach dla dzieci, propozycja Doroty Kassjanowicz i Gosi Herby wypada naprawdę ciekawie. Dobrze jest zaznajomić dziecko z tego typu artyzmem.

"Trzeba bowiem przyznać, że w utrzymanych w szarościach, błękitach i zieleniach rysunkach Herby jest coś, co każe myśleć o nich raczej jako o niestandardowych propozycjach dla najmłodszych, niż typowym przekazie. Jasne, gigantyczne oczy „potworków” z kart „Raz, dwa, trzy, zaśnij ty!” mają w sobie coś sennego, na przekór wszystkiemu uspokajającego, ale z drugiej strony nasuwają też skojarzenia z oniryzmem innego rodzaju, bliższym takiej „Koralinie”. W oczach bohaterów Herby można utonąć, zgubić się, zabłądzić. Takie oczy uczą dzieci innej wrażliwości, niż błękitne tęczówki lalek Barbie. A może tylko przesadzam?"

Na blogu od czasu do czasu będą pojawiały się wpisy dotyczące literatury dziecięcej. Tę książkę zakupiłem z myślą o moim chrześniaku, ale i dorosłym co nieco się przypomni. Sen jest fascynująca przygodą, śnimy wszyscy około ośmiu godzin na dobę. Ilustracje wykonała Gosia Herba.
Cytat:
Czym jest sen? To fascynująca przygoda! Tylko w nim można fruwać wysoko nad dachami albo drzewami, pływać na statku piratów lub lądować na nieodkrytej dotąd planecie… Śpiąc, zyskujesz wielką moc, która przydaje się kolejnego dnia. A kim będziesz, jak się obudzisz?
Jedenaście wierszyków tworzących wyliczankę przed snem – dla śpiochów i nie śpiochów, dla dzieci, żabek, a nawet guzików – opowiada o tym, jak przyjemnie jest spać i śnić.

Ilustracje są przepiękne, magiczne wręcz. Doskonała lektura dla dzieci, ale również i dla dorosłych, pragnących przypomnieć sobie magię dzieciństwa.

Cytat:

Alicja zawsze bardzo lubiła jak czytałam jej na dobranoc. Czasem trwało to naprawdę bardzo długo. Prędzej ja usypiałam niż ona, ale trzeba przyznać, że miło wspominam te wieczory. Z Natalką już było zupełnie inaczej. Początkowo wcale nie interesowało ją czytanie. A potem, wolała jak czyta jej starsza siostra a nie ja. Ale tak czy inaczej dzieciaki lubią wieczory z książką. Taka forma spędzania czasu przed snem pozwala im się wyciszyć i spokojnie zasnąć. Szczególnie gdy czytana wtedy książka jest odpowiednio dobrana.

Dziś pokażę Wam zatem jedną z tych lektur, które nadają się na wieczorne czytanie. Książeczkę pełną krótkich rymowanek dotyczących snu i zasypiania. Ciepłych, spokojnych i przyjemnych dla ucha wierszyków. Niektóre bardziej wpadają w ucho, inne ciut mniej. Ale trzeba przyznać, że ogólnie podoba mi się ta książeczka i czytałam ją z czystą przyjemnością. Dziewczyny zresztą także, bo to oczywiście Alicji przypadł zaszczyt przeczytania tej książki Natalce przed snem. Na szczęście moje dziecko zrobiło to z ogromną przyjemnością. A nawet czasem do niej wracała. A to już na pewno duży plus.

Bo wierszyki zamieszczone w tej lekturze są naprawdę fajne. Proste, rytmiczne, rymowane, ciekawe, czasami zaskakujące. Podobają mi się.

"Siedem żabek spać by chciało,
lecz nie mogą. Co się stało?
I czy było ich aż tyle?
(To okaże się za chwilę). "

Fajnie się je czyta i słucha także. Nic dziwnego, że moje dziewczyny od razu polubiły tą lekturę.

Gdy ta książka trafiła w moje ręce nie wzbudziła we mnie jakiegoś większego zainteresowania. Powiem Wam, że wygląda dość niepozornie. Malutka i cieniutka. Okładka ciemna z jakimiś dziwacznymi stworkami. Dopiero gdy jej się przyjrzałam lepiej, spodobała mi się. Mało ciekawe stworki z okładki widnieją także na ilustracjach wewnątrz lektury i trzeba przyznać, że tam prezentują się znacznie ciekawej i sympatyczniej. Może dlatego, że są na jasnym tle i jakoś tak od razu pogodniej się robi. Według mnie okładka jest zatem kiepsko dobrana. Nie zachęca do lektury, tylko odstrasza. Gdybym byłą w księgarni i przeglądała książki na półce, pewnie bym ją pominęła. I nie dowiedziała się co jest wewnątrz.

Przyznam Wam się szczerze, że nie wiem co jeszcze mogę Wam napisać na temat tej książeczki. Nie jest ona na tyle zachwycająca, żebym teraz rozwodziła się nad nią godzinami i zachwalała każdy najdrobniejszy szczegół. Nie mam też za bardzo do czego się przyczepić, bo książkę tą naprawdę fajnie się czyta. Poza tym bardzo podoba mi się szata graficzna wewnątrz, lubię oglądać te wszystkie śmieszne obrazeczki. Jedyną jej wadą na mój gust to okładka - o czym już zdążyłam wspomnieć. Choć zdaję sobie sprawę, że Wy możecie uważać inaczej. W końcu każdy ma inny gust, prawda? Nie pozostaje mi zatem nic innego jak zachęcić Was do lektury tej książeczki, byście sami mogli wyrazić na jej temat opinię. Polecam :)

Nierówna ta książka.
Niektóre wiersze bardzo zgrabne, trafione, wpadające w ucho i dziecko się ich domaga.
Inne tak przekombinowane, że nie chce się ich czytać i nie wiadomo o co w nich chodzi (prawdopodobnie dziecko nic z nich nie zrozumie).
Ilustracje na świetnym poziomie, ale jako całokształt książka rozczarowała mnie.
Na razie zostawiam w biblioteczce dziecka, ale na pewno nie należy do ulubionych.

Nierówna ta książka.
Na razie zostawiam w biblioteczce dziecka, ale na...

(...)

Zarówno na poziomie wizualnym, jak i na poziomie treści książeczka autorstwa dwóch Polek jest niezwykle płynna. Można w niej zmieniać imiona pojawiające się w wierszykach, dostosowując je do małego odbiorcy, a także można je przekształcać w piosenki (chociaż ja tego wyzwania się nie podjęłam przy dzieciach). Kreatywni rodzice dostrzegą w niej niezłe pole do popisu na różnych płaszczyznach. Jednak najważniejsze – pomaga ona w usypianiu młodszych, jak i starszych, w wieku przedszkolnym, dzieci (sposób przetestowany!).

(...)

Jak sam tytuł wskazuje książeczka ma formę wyliczanki, którą można porównać do słynnego liczenia owieczek przed snem. Raz, dwa, trzy...

Każda cyferka, to nic innego jak zaproszenie do snu ułożone w formie krótkiego wierszyka. Jednym z moich ulubionych jest to piąte z kolei:

"Pięć uśmiechów,
przed zaśnięciem,
a śnić się wesoło będzie.
Pięć uśmiechów rano i...
spełnią się wesołe sny!
Zawsze warto się uśmiechnąć.
Nawet teraz. Wiem na pewno."

Co prawda w mojej człowieczej karierze jeszcze nigdy nie czytałam dziecku do snu, ale jeśli miałabym to robić, to z przyjemnością z tak ciekawie wydanej publikacji pełnej dość abstrakcyjnych, ale jednocześnie ciekawych ilustracji. Mam małego chrześniaka, więc może niedługo uda mi się przetestować twórczość Pani Doroty na potencjalnym odbiorcy - trzymajcie za mnie kciuki ;)

Tymczasem...

"Jest ciepło, ciemno, cicho...
Czas spać! Bo powiem mamie!
Patrz, nawet na Księżycu
Zasnęli już Marsjanie"

"Pięć uśmiechów,
przed zaśnięciem,
a śnić się wesoło będzie.
Pięć uśmiechów rano i...
spełnią się...

"Raz, dwa, trzy, zaśnij ty" to urocza książeczka autorstwa Doroty Kassjanowicz z wierszykami dla najmłodszych z ciekawą oprawą graficzną Gosi Herby. Jedenaście baśniowych wierszyków tworzących wyliczankę w temacie spać i śnić, dla śpiochów i nieśpiochów, dla dzieci, żabek, a nawet i guzików. Istnieje ryzyko, że czytając swoim pociechom zaśniecie wraz z nimi ;)

Raz Staś oznajmił, że

nie zaśnie dziś, bo nie!

A noc jak gęsta mgła

stąpała, cichosza,

i półmrok był tuż-tuż,

i księżyc świecił wzdłuż.

Hałasy poszły spać,

wiatr przestał w liściach grać,

przysypiać zaczął dom

i sennie było snom.

I tylko mały Staś

w ogóle nie chciał spać.

Tak postanowił i...

przeoczył, że już śpi.

Dorota Kassjanowicz jest autorką książek dla dzieci, laureatka głównej nagrody IBBY "Książka roku 2014" za powieść "Cześć, wilki!". Gosia Herba współpracuje z magazynami i wydawnictwami na całym świecie.

Działa!

Działa!

• Biblioteka
  • Czytane synkowi
  • Współpraca z Wydawnictwem
  • Przeczytane z dzieckiem w wieku 1-3
  • Przeczytane w 2018

Dodaj cytat z książki Raz, dwa, trzy, zaśnij ty!