Kuba Niedźwiedź. Historie z gawry

Wydawnictwo: Znak emotikon
Sanny

Czy niedźwiedzie jedzą śledzie? Historia prawdziwa Choć mama ostrzegała, że ludzie mogą być niebezpieczni, niedźwiadek Kuba nie może powstrzymać ciekawości. Wraz z bratem Beniem buszuje po lesie w poszukiwaniu przygód i… kuszących przekąsek. Towarzyszą im narwana wiewióra zwana Wiórą i nowy kolega, lis Staszek. Zwierzaki są gotowe nawet włamać się do samochodu, by spróbować pysznych batonów i...

Czy niedźwiedzie jedzą śledzie? Historia prawdziwa
Choć mama ostrzegała, że ludzie mogą być niebezpieczni, niedźwiadek Kuba nie może powstrzymać ciekawości. Wraz z bratem Beniem buszuje po lesie w poszukiwaniu przygód i… kuszących przekąsek. Towarzyszą im narwana wiewióra zwana Wiórą i nowy kolega, lis Staszek. Zwierzaki są gotowe nawet włamać się do samochodu, by spróbować pysznych batonów i zapomnianych ogryzków jabłek. Do czego doprowadzi ich spotkanie z ludźmi? Jaka kara grozi za niedźwiedzie wybryki?…

źródło opisu: wydawnictwoznak.pl

źródło okładki: wydawnictwoznak.pl

Monka | 2018-04-07
Przeczytana: 29 marca 2018

Nie sądziłam, że tak szybko zaprzyjaźnię się z niedźwiedziami ;-) Książka Renaty Kijowskiwej to prawdziwa perełka wśród książek dla dzieci. Mnie zachwyciła od pierwszych przeczytanych zdań. Mądra, pouczająca, ciekawa, pełna przygód, momentami śmieszna, wzruszająca, a nawet smutna. Ta pełna gama uczuć jest jednak idealnie wyważona. Jest w niej wszystko, co powinno być w książce dla trochę starszych dzieci. Nie jest to mdła i nudna opowieść tylko prawdziwa historia z pazurem. Myślę, że zaciekawi każdego, kto po nią sięgnie i dla wielu dzieciaków stanie się ona ulubioną książką z dzieciństwa. Bardzo doceniam takie książki, które są dedykowane dzieciom, ale potrafią też zachwycić dorosłych. Ja sama przeczytałam "Kubę Niedźwiedzia" z dużym zainteresowaniem. Momentami szkoda było mi odkładać książkę na bok, mimo iż godzina była już bardzo późna. Przy tej lekturze dowiedziałam się mnóstwa rzeczy na temat niedźwiedzi. Nie sądziłam, że aż tak mnie to zainteresuje. Autorka "Kuby...

mirabelka01 | 2018-03-30
Przeczytana: 30 marca 2018

Uwielbiam takie książki, które choć teoretycznie przeznaczone są dla dzieci, potrafią oczarować też dorosłych i wzbudzić w nich na nowo tę ciekawość świata, jaką mieli w wieku kilku lat. Kuba niedźwiedź jest przykładem idealnej lektury, wręcz uniwersalnej i zachwyca mnie od samej okładki, poprzez ilustracje, aż po mądrą treść.

Renata Kijowska na podstawie własnych doświadczeń zdobytych w trakcie pracy reporterskiej stworzyła postać niedźwiedzia Kuby, jego rodziny i przyjaciół. To nie jest zwykła bajka o misiu, który mieszkał w lesie. Chociaż Kuba ma cechy antropomorficzne, tak samo jak jego bliscy, jest jednak na wskroś „niedźwiedzi” i dziki. Historia Kuby przede wszystkim jest silnie oparta na faktach, na naukowych aspektach dotyczących życia dzikich zwierząt. Momentami jest zabawna, czasami przerażająca i smutna, i świetnie pokazuje dziecku interakcje, jakie zachodzą pomiędzy człowiekiem, a naturą w postaci niedźwiedzi i innych żyjących w lesie zwierząt.
Jestem tą książeczką...

Patrycja | 2018-07-17
Przeczytana: 17 lipca 2018

Książka bardzo dobra, nietuzinkowa, jet to świetny reportaż o niedźwiedziach dla dzieci! W tej książeczce znajdziemy historię niedźwiadka Kuby, fikcyjną, aczkolwiek mocno inspirowaną prawdziwymi wydarzeniami. Same zdarzenia (prawdziwe!) objaśnione są i podane jako dodatki dołączone za każdym rozdziałem opowieści - wyjaśniają jakiego niedźwiedzia faktycznie dotyczyły dane zdarzenia, podają co jest faktem a co elementem bajkowym. W ten sposób mamy koktajl bajki oraz ciekawostek i mądrości z prawdziwego niedźwiedziego świata. Wszystko to autorka opisuje w sposób ciekawy, przystępny i pouczający, mądry, śmieszny i smutny - powstaje mieszanka przedstawiając dole i niedole niedźwiedzich bohaterów.
Pozycja szczerze godna polecenia. Uczy i bawi, a jej wyjątkowa forma jest dodatkową gratką dla moli książkowych.

tikichomiktaki | 2018-03-30

Wiecie czym jest gawra? To miejsce, które niedźwiedzie wybierają na swój "apartament" na zimę. Tam właśnie przesypiają najmroźniejsze miesiące z dala od ludzi. I z takiej właśnie gawry wygrzebały się trzy niedźwiedzie: Kuba, Benio i ich mama.

Cała trójka żyje w lesie. Mama uczy swoje młode jak wspinać się na drzewa i zdobywać jedzenie. Wkrótce do wesołej gromadki dołącza osierocony lis Staszek, którego niedźwiedzie uratowały z rąk kłusowników i wiewiórka Wióra - mała ruda złośnica, która towarzyszy naszym bohaterom podczas ich leśnych eskapad. A przygód nie brakuje, bo przecież wyjadanie ludzkiego jedzenia ze śmietników wcale nie jest bezpiecznym zajęciem, podobnie jak skakanie po dachach aut.

Książka inspirowana jest prawdziwymi historiami o niedźwiedziach, przeplatana ciekawostkami i pięknymi ilustracjami. Ukazuje ich życie zarówno na wolności, jak i w zoo. Traktuje o zwyczajach tych zwierząt, ich diecie, a także zagrożeniach, zarówno tych jakie mogą stwarzać, jak i tych,...

grejfrutoowa | 2018-04-22

Kuba jest małym niedźwiedziem i wraz z mamą i młodszym bratem żyje w lesie, niedaleko siedlisk ludzi. Kuba szuka nowych przygód, a gdy do grona jego przyjaciół dołącza lis Staszek i wiewiórka Wióra, zaczyna się prawdziwa zabawa. Paczka wpada na pomysł poznania smaku ludzkiego jedzenia, więc wybiera się na łowy do śmietnika. Niedźwiedzia mama nie jest szczęśliwa z tego powodu…
Kuba niedźwiedź Renaty Kijowskiej to opowieść inspirowana prawdziwymi zdarzeniami. Autorka napisała powieść dla dzieci, przywołując historię niedźwiedzicy Magdy i jej dzieci, która kilka lat temu wywołała wielkie poruszenie wśród społeczeństwa.
Treść książki skupia się na Kubie, który jest jej głównym bohaterem. To mały, ciekawy świata niedźwiadek, któremu zdarza się nie słuchać się mamy. Jest odważny, chociaż czasem nie myśli o konsekwencjach. Daje się namówić przyjaciołom na wiele przygód, niestety nie zawsze bezpiecznych.
Autorka pokazała niebezpieczeństwa, jakie mogą spotkać niedźwiedzia. Mimo że to...

kp0018 | 2018-03-23
Przeczytana: 22 marca 2018

Renata Kijowska (chyba większości znana dziennikarka) zadebiutowała jako autorka książki dla dzieci. I to jakiej książki!!!

Cudowna historia niedźwiadka Kuby oraz jego brata i mamy, przeplata się z historiami prawdziwych niedźwiedzi. Opowiadania zarówno dla dzieci, jak i dorosłych, nie tylko bawią, ale również wiele uczą!

Uczą nas tego, jak należy zachowywać się w lasach, pokazują jak wygląda życie dzikich zwierząt w ich naturalnym środowisku i jak nasze niewłaściwe zachowanie może się dla niedźwiedzi (i nie tylko) skończyć.

Brawa dla pani Renaty i osób jej pomagającym za tę książkę! Brawa dla pani Ani Łazowskiej za bajeczne ilustracje. Ale przede wszystkim ogromne brawa dla dzieci pani Renaty za to, że nudziły ich „zwykłe” książki. Tytus! Bruno! To dzięki Wam inne dzieci mogą się tak wiele nauczyć, a na tym skorzystają również dzikie zwierzęta :)

NIEDŹWIEDŹ – TO ZDECYDOWANIE DZIKIE ZWIERZĘ
“Mali mieszkańcy wielkich gór, Dżeki i Nuka”, to bajka, którą pamiętamy my – rodzice stosunkowo małych jeszcze dzieci. Dobrze pamiętają ją również już dziś dziadkowie czyli nasi rodzice, którzy musieli znosić na przemian radość i rozpacz swoich pociech podczas oglądania wieczorynki …

Dobranocka, na którą czekało się z niecierpliwością, a kończyło wielkim płaczem, opowiadała o przygodach dwóch niedźwiadków! Perypetie zamieszkującej las rodzinki, co tydzień śledziła z zapartym tchem rzesza dzieciaków przed telewizorami! Do dziś wielu z nas pamięta dramatyczne sceny z życia tych leśnych bohaterów! Mała trauma z dzieciństwa przyniosła jednak pożytek – od dziecka wiedziało się, że niedźwiedź, to nie pluszowy miś, tylko żywa istota, która walczy o przetrwanie! Przekonanie, że ludzie zdecydowanie nie powinni niedźwiedziom przeszkadzać w ich żywocie, towarzyszy nam, dzięki takim historiom, do dziś!

ŚWIAT BAJKOWO-REALISTYCZNY
Kuba Niedźwiedź,...

Michelle | 2018-04-19
Przeczytana: 14 kwietnia 2018

Dla wielu dzieci niedźwiedź to miś, którego można przytulać i który zasypia razem z nimi w łóżku. Jest milutki w dotyku, mięciutki i... najcudowniejszy na świecie. Zatem, jak wytłumaczyć dziecku, że owa słodka maskotka to tak naprawdę niebezpieczne zwierzę, które do przytulania niekoniecznie się nadaje?

Bajka Renaty Kijowskiej idealnie nadaje się na lekcję przyrody dotyczącą niedźwiedzi i ich zachowań oraz ich następstw. Autorka skupiła się na omówieniu wielu zagadnień dotyczących niedźwiedzi od nawyków żywieniowych, przez relacje z innymi mieszkańcami lasu, na spotkaniu z człowiekiem kończąc. Do tego nie brakuje wielu ciekawostek z życia wziętych dotyczących tych ogromnych zwierząt, które stały się inspiracją do stworzenia postaci Kuby i jego rodziny.

Historia rodziny niedźwiedzi opisana jest w przystępny sposób, który przemówi do starszych dzieci, czyniąc lekturę interesującą oraz idealną wymówką, by spędzić te chwile w towarzystwie rodzica, jak bowiem wiadomo, dzieci...

Bajkochlonka | 2018-03-09
Przeczytana: 05 marca 2018

,,Kuba Niedźwiedź. Historie z gawry” to nie jest zwykła książka dla dzieci.

Minęło już kilka dni odkąd ją przeczytałam i długo myślałam co powinnam o niej napisać. To naprawdę fantastyczne uczucie, kiedy po przeczytanej lekturze, ciągle Twoje myśli krążą wokół bohaterów i wydarzeń, które się w niej pojawiły.
To najlepszy dowód na to, że książka jest dobra. Taka powinna być rola każdej opublikowanej historii – powinna zmuszać do myślenia i nie dać o sobie zapomnieć.

Pełna recenzja na: http://bajkochlonka.pl/2018/03/05/kuba-niedzwiedz-historie-z-gawry-recenzja-przedpremierowa/

Melania | 2018-07-09
Przeczytana: 08 lipca 2018

Istna PETARDA. Takiej książki brakowało na polskim rynku książek dla dzieci. Ostatnio zaczytuje się w takich lekturach z czystej ciekawości. Zauważyłam, że te książki są co raz częściej szczere i prawdziwe. Nie ukrywają strasznych rzeczy przed dziećmi, jednak czegoś takiego jeszcze nie było. Idealnie wyważona historia fikcyjna z faktami. Dużo ciekawych i przydatnych informacji. A ten morał?! No cudownie! Jak tylko będę miała komu tą książkę podarować, to od razu tak zrobię! Każdy powinien ją przeczytać!