Recepta na miliony: z dziejów rodu Konów

Okładka książki Recepta na miliony: z dziejów rodu Konów Bolesław Lesman
Okładka książki Recepta na miliony: z dziejów rodu Konów
Bolesław Lesman Wydawnictwo: Wydawnictwo Jacek Kusiński historia
historia
Wydawnictwo Jacek Kusiński
2017-01-01
1967-01-01
Łódź historia Łodzi lodzermensch Oskar Kon przemysł fabryki rewolucja przemysłowa

Okładka książki Najpiękniejsze wiersze dla żony Konstanty Ildefons Gałczyński, Bolesław Lesman, Kazimierz Przerwa-Tetmajer, Julian Tuwim, praca zbiorowa
Najpiękniejsze... Konstanty Ildefons ...

Jest to książka, która zmieniła moje postrzeganie nie tylko miasta Łodzi, którego historii dotyczy, ale postrzegania rewolucji przemysłowej w ogóle, a aspektów globalizacji i finansowo-kapitałowej rewolucji w szczególności. Ta rewolucja - przejście od "kapitalizmu prostego" do ery globalnego przepływu pieniądza, ustroju koropracyjno-bankowo-finansowego - dzieje się na naszych oczach. Rządzą nami międzynarodowe molochy finansowe, zdolne wywoływać (i gasić) wojny, wygrywać wybory oraz obalać rządy - to ostatni etap tego procesu. Pierwszy etap, ten wczesny, gdy finansowanie przemysłu powoli stawało się ważniejsze od samego przemysłu - opisuje "Recepta na miliony". Książka wielce pouczająca. Historia od pucybuta do milionera, jakich w XIX wiecznej Łodzi było wiele. Jednak ów milioner poszedł dalej niż inni. Dzięki kontaktom globalnym przewidział obie wojny światowe i był w stanie szantażować polski rząd przedwojenny - jako właściciel największego przedsiębiorstwa w kraju. Była to słynna sytuacja opisywana w dowcipie: jeśli pożyczysz od banku milion i nie oddasz - to masz problem, natomiast jak pożyczysz od banku dziesięć miliardów i nie oddasz - to bank ma problem.
Wielka książka, świetnie napisana, pokazująca procesy, z jakich sobie na co dzień sprawy nie zdajemy. Ale to one nami rządzą - czy tego chcemy, czy nie.

Obok "Ziemi obiecanej" obowiązkowa lektura dla miłośników i mieszkańców Łodzi. I może jeszcze dla tych, którym przyjdzie do głowy myśl by nazwać nową ulicę Widzewa ulicą Oskara Kohna. Mieli szczęści inni przemysłowcy że nie trafił im się taki biograf jak Bolesław Lesman (niewątpliwie też bardzo ciekawa postać). Trafiłam na tę książkę kiedyś w bibliotece było to wydanie sprzed kilkudziesięciu lat i nie mogłam się nadziwić, że tak pasjonująca książka zalega zapomniana w osiedlowej bibliotece. I na szczęście mamy wznowienie - gorąco polecam.

Recepta na miliony to historia Oskara Kona - jednego z najbogatszych polskich przedsiębiorców przełomu XIX i XX wieku.Tłem na którym rozgrywają się wydarzenia jest rozwijające się gwałtownie miasto przemysłowe, które na bohaterze niewątpliwie odcisnęło olbrzymie piętno.

Fascynujące jest to nagłe przyspieszenie w wiekach pary i atomu. Wyobraźmy sobie małe miasteczko, niemal wieś, które ze względu na dogodność warunków naturalnych i lokalizację rząd postanawia uprzemysłowić. Wyobraźmy sobie nagły i nieprzerwany napływ ludności, wyrastanie fabryk, kominów, kamienic, willi i pałaców, kolejnych arterii i ciągłe poszerzanie granic.

Na tym tle zarysowana jest saga żydowskiej rodziny Konów, która swoim rozmachem przypomina Buddenbrooków Tomasza Manna.

Tytuł Recepta na miliony sugeruje, że książka daje podpowiedź, jak powstaje fortuna. I pokazuje rzeczywiście drogę bohatera, upadki i wzloty, repertuar cech, które posiadał, a częściowo wyrobił w sobie, które pozwoliły mu dojść na sam szczyt. Pokazuje bezwzględność i wyzysk, spekulacje, działania na pograniczu prawa, wielkie machinacje biznesowe, także międzynarodowe, oraz po prostu zwykłą ludzką chciwość. Ostatecznie jednak widzimy rachunek, jaki za to wszystko trzeba było zapłacić.

Człowieka pokroju Kona w opisywanym mieście nazywano Lodzermensch. Miała go cechować wyjątkowa pracowitość, wytrwałość ze skłonnością do dużych wysiłków i duża przedsiębiorczość. Lodzer – od łódzki, mensch- od człowiek. Termin odkrywa nam, że miastem, o którym mowa, jest Łódź – w której od XIX wieku prężnie rozwijał się przemysł włókienniczy, gdzie szybko powstawały i upadały wielkie fortuny.

Niewątpliwie też interesujący jest ukazany od podszewki świat wielkiej finansjery tamtego czasu – ekspansywne działania międzynarodowych banków, potężnych biznesmenów pokroju Harrimana i Forda. Ten świat okazuje się nietrwały – nad wielkie plany i przedsięwzięcia większe okazują się wojny i rewolucje.

Dziś po tych przewrotach zostało nam tło. Nie każde miasto ma takie szczęście jak Łódź, która w odróżnieniu od wielu innych dużych polskich miast nie została doszczętnie zburzona podczas II wojny światowej. Zachowane fabryki, wille i kamienice pełnią dziś inną funkcję. Historia jak ta opowiedziana przez Lesmana je ożywia. Recepta na miliony zasługuje na ekranizację. I kto wie może tak się kiedyś stanie. W końcu w willi Kona mieści się obecnie rektorat słynnej łódzkiej Szkoły Filmowej.

Wnikliwa analiza historii Łodzi na przykładzie biografii Oskara Kona. Polecam również osobą interesującym się historią Polski w okresie 20-lecia międzywojennego.

Kiedy przeczytałem "Dwa lwy i teatr" wiedziałem, że muszę sięgnąć po "Receptę na miliony"
Książka Bolesława Lesmana to idealne dopełnienie powieści duetu Jarmołowicz-Kusiński.

Łódź, końcówka XIX i lata kolejne XX wieku. Zgodnie z filozofią bohaterów Reymonta Łódź to ziemia obiecana dla wszystkich, którzy potrafią złapać swoje szczęście za nogi. Obojętnie w jaki sposób, bez względu na koszty, bez skrupułów.

Zaczynają powoli wyrastać fortuny.

Niegdysiejszy gigant, Ludwik Geyer powoli zaczyna ustępować miejsca innym, bardziej bezwzględnym, bardziej drapieżnym.

Łódź staje się absolutnym centrum przemysłu włókienniczego a na czoło włókiennictwa wysuwa się jego najpiękniejsza córka - bawełna.
Na czoło łódzkich potentatów cotton fields wysuwają się trzy postacie - Karol Scheibler, Izrael Kalmanowicz Poznański i Oskar Kon.
I właśnie Oskara Kona dotyczy "Recepta na miliony"

Oskar, syn Lewiego, uczeń Juliusza Kunitzera, z czasem wysuwa się zdecydowanie na czoło stawki. Będąc nieprzeciętnie bystrym, oczytanym i inteligentnym widzi dalej i więcej niż jego konkurenci. Znakomicie wyczuwa koniunkturę, przewiduje jak ułoży się sytuacja na rynkach i z roku na rok powiększa swój majątek. Niestraszne mu wojny i kryzysy. Jednocześnie umiejętnie korzysta z filzofii Kunitzera - pracownicy to 'bydło robocze', którego jedyną powinnością jest praca dla pana, właściciela fabryki.
Oskar Kon buduje prawdziwe imperium - Widzewską Manufakturę (Wi-Ma). Obraca milionami i miliony zarabia. To z Wi-My powstają później, już po II W.Ś., Wifama, Anilana i ŁZPB "1 Maja". Sam Kon osiada po wojnie w Ameryce Płd. i nigdy już do Polski nie wraca.

A kim naprawdę był Oskar Kon ? Wizjonerem, genialnym graczem, wybitnym ekonomistą, wielkim nowatorskim przemysłowcem czy też zimnym, cynicznym, wyrachowanym sukinsynem, wypranym z wszelkich ludzkich uczuć draniem, dla którego jedynym bóstwem był pieniądz ?

Po odpowiedź musicie sięgnąć do świetnej książki Bolesława Lesmana.

• Łódź

Dodaj cytat z książki Recepta na miliony: z dziejów rodu Konów